czwartek 06.10.2022

Imieniny: Artura BrunonaJak wybrać odpowiedni router do domu lub małej firmyRouter to serce i mózg sieci komputerowej. Za jego pomocą uzyskujemy dostęp do Internetu i możemy udostępnić go wszystkim komputerom, tabletom, laptopom, telefonom i wszelkim innym urządzeniom w ramach naszej lokalnej sieci komputerowej. To właśnie w dużej mierze router decyduje o szybkości i bezpieczeństwie dostępu do Internetu, a także o funkcjach dodatkowych, z których będą mogli korzystać użytkownicy.


Chcąc dobrać odpowiedni router https://fritzbox.com.pl/, musimy najpierw zastanowić się, w jaki sposób uzyskujemy dostęp do Internetu. W zależności od lokalizacji i dostępności usług, świadczonych przez miejscowych dostawców (tzw. ISP), zwykle bywają to łącza DSL (ADSL/VDSL), wykorzystujące kabel telefoniczny, podłączenie za pomocą kabla sieciowego (ethernet WAN) do sieci osiedlowej, miejskiej lub strukturalnej, np. w budynku, gdzie wynajmujemy powierzchnię biurową. Dość powszechnie spotyka się także dostępy światłowodowe, a także poprzez kablową sieć telewizyjną. Rośnie także popularność i dostępność technologii mobilnych LTE i 5G.

Najbardziej rozbudowane urządzenia potrafią łączyć się z Internetem na kilka sposobów, np. przez DSL, WAN, czy LTE. Niektóre z zalet takiego rozwiązania są dość oczywiste: zmieniając operatora nie musimy rujnować ustawień całej sieci. Są jednak i dodatkowe plusy: najlepsze routery potrafią łączyć się z kilkoma dostawcami równocześnie, aby zwiększyć sumaryczną prędkość Internetu lub mogą przełączać się na dodatkowy dostęp (np. LTE) w razie awarii głównego, stacjonarnego.

Trudno sobie wyobrazić współczesny router bez szybkiego Wi-Fi. Przy naprawdę wydajnym dostępie do Internetu, rzędu kilkuset megabitów na sekundę i więcej, należy zadbać o to, aby szybki Internet z taką samą prędkością docierał do urządzeń końcowych. Najszybszym i najnowszym standardem będzie tu technologia Wi-Fi 6 (802.11ax), która oferuje transfery rzędu 2400 Mbit/s w paśmie 5 GHz i 1200 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz. Poprzedni, ale nadal popularny standard Wi-Fi 5 (802.11ac), który osiąga prędkości do 1700 Mbit/s, także sprawdzi się w większości dzisiejszych zastosowań.

Jeżeli router wyposażony jest w szybkie gniazdo USB 3.0, umożliwia zwykle podłączanie do niego zewnętrznych dysków, aby zrealizować funkcje sieciowego magazynu danych, z którego wspólnie mogą korzystać użytkownicy lokalnej sieci.

Artykuł sponsorowanyLokalne ogłoszenia drobne

03.10.2022 08:31 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - PRZED I POWOJENNE STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ za GOTÓWKĘ ! Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelanę…

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…