Brevet to nietypowa odmiana długodystansowego rajdu rowerowego, w trakcie którego uczestnicy muszą przejechać z góry zdefiniowaną trasę, meldując się we wcześniej wyznaczonych punktach. Wszystko to musi odbyć się w konkretnie wskazanym czasie (nie szybciej niż i nie wolniej niż). Średzki brevet liczył 200 km, a pokonanie tego dystansu nie mogła zająć kolarzom dłużej niż 13,5 godziny.
Organizatorem wydarzenia z ramienia Klubu Turystyki Wszelakiej w Środzie Śląskiej był Waldemar Baranowski, na co dzień zapalony rowerzysta. Uczestnicy wyruszyli w niedzielny rajd z miejsca zbiórki, czyli Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. - Pogoda dopisała wręcz rewelacyjnie. Zawodnicy rozpoczęli z uśmiechem i radością, i tak samo rywalizację zakończyli. Opinie zawodników, zarówno przed startem, jak i na mecie, sprawiały, że byliśmy dumni z tego, że udało się nam stworzyć tak fajne wydarzenie - opowiada pan Waldemar.
W brevecie wzięli udział zawodnicy z całej Polski. Poza Środą Śląską byli to mieszkańcy m.in. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Świdnicy, Poznania, Jarocina, Grodziska Wielkopolskiego, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Smolca i Krzeptowa. Jednym z uczestników był nawet Bogusław Ogrodnik - polski himalaista, pływak, płetwonurek, podróżnik i przedsiębiorca. Zdobywca Korony Ziemi, a także zdobywca Potrójnej Korony w Pływaniu na Wodach Otwartych. Jak sam zapowiedział, wkrótce na pewno pojawi się w CeKA, aby opowiedzieć o swoich przygodach i doświadczeniach więcej .
Podziękowania za wsparcie wydarzenia organizatorzy kierują do: Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej, Powiatu Średzkiego, Banku Spółdzielczego w Środzie Śląskiej, Odlpass.com i Pawła Wika, Sławomira Wilczyńskiego, Piotra Mikołajczyka, Artura Kornatowskiego i Doroty Baranowskiej, Sebastiana Stępniaka, firmy “Produkcja i sprzedaż pieczywa Grzegorz Stępniak”, cukierni Janiak w Środzie Śląskiej, 77. Grunwaldzkiej Średzkiej Drużyny Starszoharcerskiej Busola z Hufca ZHP Środa Śląska, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie, LZS Lechii Rokitnica, Anny Klimczuk-Malczewskiej i Małgorzaty Boguckiej.
OLO