Gmina Miękinia z wielomilionowym wsparciem

wtorek, 18 grudzień 2018 15:56 Dział: Miękinia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Odchodzący rok w gminie Miękinia obfitował w szereg inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, głównie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 - 2020. Łączna wysokość pozyskanych dotacji unijnych to 18 297 718,34 zł.

Priorytetowym zadaniem na które udało się uzyskać dotację z UE w łącznej wysokości 8,6 mln zł była budowa kompleksu edukacyjnego w Lutyni. Zespół, w skład którego wchodzi żłobek, przedszkole oraz szkoła podstawowa wraz z halą sportową, został oddany do użytku we wrześniu br. i może z niego korzystać 550 dzieci. W sferze edukacji ważne miejsce zajmuje realizacja projektu „Szkolna Akademia Umiejętności”, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych z Miękini i Pisarzowic korzystają z dodatkowych zajęć z matematyki i języków obcych. Projekt zakończy się w 2019 r., a jego głównym celem jest podniesienie kompetencji językowych oraz z zakresu nauk ścisłych młodzieży szkolnej.

Bez wsparcia środków unijnych realizacja wielu kluczowych inwestycji znaczne wydłużyłaby się w czasie bądź nie mogłaby zostać podjęta. Dobrym przykładem jest tutaj realizacja projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w gminie Miękinia”, w ramach którego termomodernizacją objęto gminne świetlice w Białkowie, Brzezince Średzkiej, Księginicach, Mrozowie, Lubiatowie, Radakowicach oraz ośrodek zdrowia i przedszkole w Pisarzowicach. Uzyskana dotacja w wysokości prawie 1 mln złotych umożliwiła przede wszystkim docieplenie obiektów, wymianę stolarski okiennej i drzwiowej, wymianę oraz docieplenie pokryć dachowych.

Środki unijne przeznaczone zostały również na wykonanie miejsc parkingowych przy głównych stacjach kolejowych w gminie (Miękinia, Mrozów, Księginice, Brzezinka Średzka) oraz na wykonanie placów zabaw w 8 nadodrzańskich miejscowościach gminy. Większość dofinansowanych projektów udało nam się zrealizować w tym roku. W nadchodzącym 2019 r. kontynuowane będą dwa zadania tj. uzbrojenie terenów inwestycyjnych gminy Miękinia oraz budowa zbiorników retencyjnych – mówi Jan Marian Grzegorczyn, Wójt Gminy Miękinia. W ramach pierwszego zadania wykonana zostanie infrastruktura wodno-kanalizacyjna, teletechniczna oraz drogowa na terenach inwestycyjnych w obrębie miejscowości Źródła, Błonie i Miękinia, a w zakresie małej retencji w Błoniach i Wilkszynie powstaną nowe zbiorniki retencyjne, we Wróblowicach istniejący zbiornik zostanie przebudowany.

(gm) / fot. ug

Pliki do pobrania:

Projekty realizowane ze środków zewnętrznych  (DOCX, 18.38 KB, ilość pobrań: 14)

Komentarze  

Permalink +3 Olek
Kiedy latarnie w Lutyni przy Nowej i Partyzantów. Ciemno jak w d..
2018-12-19 19:46 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Dariusz
W gminie brak jest dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Ceny prądu zaraz drastycznie podskoczą, ludzie chcą się zabezpieczyć montując fotowoltaikę, a w gminie chyba nawet nie wiedzą co to jest. Smutne, bardzo smutne Panie Wójcie Grzegorczyn. W ogóle Pan się tym tematem nie interesuje, a szkoda wielka.
2018-12-19 19:45 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież