Od jutra jeździmy bez dowodu rejestracyjnego i OC

niedziela, 30 wrzesień 2018 14:56
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nareszcie doczekaliśmy się!  Od jura w życie wchodzi nowa ustawa (o przesuwaniu daty pisaliśmy wielokrotnie) umożliwiająca jazdę bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia pojazdu.

Od 1 października br. będziemy mogli zapomnieć wspomnianych dokumentów i nie zostaniemy za to ukarani mandatem.

- Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje zawarte w  polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz, a dokładniej w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na oficjalnej stronie gov.pl w artykule na ten temat, pojawiają się najważniejsze i najczęściej zadawane pytania, wraz z odpowiedziami:

 1. Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?
  Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Może również spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
 2. Czy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?
  Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.
 3. Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?
  Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.
 4. Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?
  W bazie CEPiK można sprawdzić ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl), stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl). Korzystając z usługi „Mój Pojazd” można również sprawdzić wszystkie dane (np. historia pojazdu - można to zrobić online), jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK.
 5. Mam samochód zarejestrowany poza granicami Polski. Czy muszę wozić ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu i poświadczenie OC?
  Jeśli prowadzisz pojazd, który został zarejestrowany poza Polską to podczas kontroli musisz okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie. Musisz więc wozić je ze sobą.

(kb) fot. zdj. ilustracyjne / wpw

Proponowane artykuły:

Komentarze  

Permalink 0 dobre
dziś koles byl pierwszy zlapany brak dokumentow auta niby bez mandatu ,ale kontrola trwala doslownie 20 min spozniony do pracy i pytanie czy jak mam dokumenty to i tak sprawdzaja czy szybciej to trwa
2018-10-01 23:50 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 CykCyk
Ok fajnie ale podczas kolizji będzie problem gdy nie będziemy mieli dokumentów lepiej wozić
2018-10-01 08:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 auto
tak chyba źle nie będzie bo zazwyczaj wzywa się policję więc ona sprawdzi w cepie
2018-10-01 15:09 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 VW Golf III
Cytuję CykCyk:
Ok fajnie ale podczas kolizji będzie problem gdy nie będziemy mieli dokumentów lepiej wozić


"Poza tym art. 44 Kodeksu drogowego nakłada na kierującego pojazdem w razie uczestniczenia w kolizji czy wypadku drogowym obowiązek podzielenia się danymi personalnymi, danymi personalnymi właściciela lub posiadacza pojazdu oraz danymi dotyczącymi zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku – mówi dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. "

OC łatwo sprawdzisz na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ;)
2018-10-03 07:38 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +6 kierowca
no i ok a teraz czekam jak bez paliwa będzie można jeździć bo drogo się robi jak chole...ra i dokumenty nie będą w ogóle potrzebne
2018-09-30 15:26 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 bolo
no wreszcie a dopiero co zapłaciłem za brak doku
2018-09-30 15:14 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież