Orszak Trzech Króli ulicami Miękini

piątek, 04 styczeń 2019 18:28 Dział: Miękinia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Objawienie Pańskie nazywane potocznie Świętem Trzech Króli, jest symbolem historii opisanej w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

Od XVIII wieku upowszechniony został zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w Święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych wielu domów pisze się litery K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia „Niech Chrystus Błogosławi Temu Domowi". Dzień ten w polskiej tradycji ludowej był czasem kolędowania przebierańców, którzy jako Trzej Królowie wspólnie z towarzyszącymi im innymi postaciami biblijnymi, odwiedzali okoliczne domy z życzeniami pomyślności i odtwarzali sceny przybycia do Betlejem.

Od kilku lat orszaki powróciły na ulice średzkich gmin. 6 stycznia 2019 r. Trzej Królowie, wraz z resztą postaci, przejdą m.in. ulicami Kościuszki i Sportową w Miękini. Tu będzie możliwość zobaczenia żywej szopki, ścieżki edukacyjnej przy nadleśnictwie oraz skorzystania z poczęstunku przy ognisku.

Uroczystość w Miękini poprzedzi msza święta, która rozpocznie się o godzinie 11:00 w Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Z kolei o godzinie 13:30 zapraszamy do wspólnego kolędowania oraz biesiadowania na hali sportowej.

(kb) / fot. gm

49511225 946747238783051 3891375322343407616 n

Ostatnio zmieniany piątek, 04 styczeń 2019 18:50

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież