Powiatowe konkursy dożynkowe

czwartek, 16 sierpień 2018 16:39 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aż dwa konkursy dożynkowe organizuje w tym roku średzkie starostwo. Po raz 13 - konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Powiatu, po raz 1 - konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiejskie.

Oba konkursy mają służyć upowszechnianiu tradycji ludowych, promocji walorów wsi polskiej oraz dorobku sołectw. Zgłoszeń wieńców dokonują gminy powiatu i mają na to czas do 27 sierpnia. 28 sierpnia wieńce powinny przyjechać do Środy Śląskiej.

– W związku z remontem muzeum, miejsce prezentacji wieńców jest w trakcie ustalania. Niemniej bardzo nam zależy, aby pokazać je razem i w jednym miejscu, bo wtedy możemy mówić o promocji – wyjaśniają pracownicy wydziału promocji średzkiego starostwa.

29 sierpnia wieńce oceni komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli starostwa, muzeum, PZSP nr 2 oraz Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ten najpiękniejszy zdobędzie nagrodę w wysokości 1000 zł i weźmie udział w konkursie wojewódzkim, który  odbędzie się 2 września w Gryfowie Śląskim.

Konkurs na Najciekawsze Stoisko Wiejskie będzie składał się z pięciu odsłon, po jednej w każdej gminie. Delegacja powiatu wyłoni i nagrodzi trzy najciekawsze stoiska dożynkowe kierując się m.in. nawiązaniem do tradycji, różnorodnością produktów oraz pomysłowością prezentacji. Wartość nagród w tym konkursie to 500, 300 i 200 zł.

Pierwsze nagrody wręczono 11 sierpnia w Miękini i otrzymały je: Brzezinka Średzka, Żurawiniec oraz dzieci z Krępic. Kolejne najciekawsze stoiska poznamy już w ten weekend. 18 sierpnia odbędą się dożynki gminne w Chomiąży, a 19 sierpnia w Kulinie.

HISTORIA ZWYCIĘSTW W KONKURSIE NA WIENIEC:

2006 r. – sołectwo Piotrowice (gmina Kostomłoty)

2007 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2008 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2009 r. – sołectwo Rakoszyce (gmina Środa Śląska)

2010 r. – sołectwo Łowęcice (gmina Miękinia)

2011 r. – sołectwo Wichrów (gmina Kostomłoty)

2012 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2013 r. – sołectwo Juszczyn (gmina Środa Śląska)

2014 r. – sołectwo Osiek (gmina Kostomłoty)

2015 r. – sołectwo Bukówek (gmina Środa Śląska)

2016 r. – sołectwo Szczepanów (gmina Środa Śląska)

2017 r. – sołectwo Chomiąża (gmina Malczyce)

Załączniki

Kauzula informacyjna

Regulamin konkursu na wieniec dożynkowy

Regulamin konkursu na stoisko

Komentarze  

Permalink +2 Artur
Z roku a rok coraz ładniejsze i okazalsze te wieńce. Dobrze że są jeszcze miejsca gdzie kultywuje się tradycję i organizuje takie konkursy. No i oby konkurs był rozwijany z roku na rok. Nagroda finansowa też pobudzi do działania ;-)
2018-08-17 08:43 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież