Usuwanie azbestu na terenie gminy Kostomłoty

czwartek, 11 październik 2018 11:34 Dział: Kostomłoty
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina Kostomłoty zakończyła realizację projektu pn. „Usuwanie azbestu oraz wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie gminy Kostomłoty - V etap”.

W ramach zadania przeprowadzono kompleksową akcję usuwania eternitu, obejmującą demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie azbestu pochodzącego z terenu gminy Kostomłoty. Wyroby azbestowe zostały usunięte z 18 nieruchomości położonych w miejscowościach Chmielów, Jenkowice, Kostomłoty, Lisowice, Mieczków, Osiek, Piersno, Piotrowice, Ramułtowice, Siemidrożyce, Samborz, Świdnica Polska.

Ilość zutylizowanego azbestu wynosi 22,99 tony. Zadanie było realizowane w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r. Wykonawcą zadania była firma Środowisko i Innowacje Sp. z o.o. z Warszawy, która posiadała odpowiednie wyposażenie techniczne oraz przeszkolonych pracowników w zakresie usuwania materiałów niebezpiecznych.

Gmina Kostomłoty prowadzi akcję usuwania azbestu w sposób kompleksowy od 2014 roku. W bieżącym roku usunięto około 2,5% azbestu zgromadzonego na terenie gminy, w związku z tym do utylizacji pozostało jeszcze około 889 ton eternitu. Unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest w ramach projektu ma na celu minimalizację negatywnych skutków zdrowotnych związanych z występowaniem azbestu i likwidację szkodliwego wpływu azbestu na środowisko.

Projekt jest zgodny z założeniami Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kostomłoty, przyjętego uchwałą nr XXII/120/12 Rady Gminy Kostomłoty z dnia 24 kwietnia 2012r. Program ten zakłada całkowite usunięcie eternitu zgromadzonego na terenie gminy do 2032 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 8.844,50zł. Na realizację zadania uzyskano dofinansowanie w wysokości 7.517,82zł. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Gmina Kostomłoty

Proponowane artykuły:

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację