Zarówno w mieście, jak i okolicznych miejscowościach istniały zawody rzemieślnicze odpowiedzialne za wytwarzanie towarów, które były mieszkańcom potrzebne do codziennej egzystencji. Mało czerpano z importu i zaawansowanych technologii. Utrzymywano wizję małego samowystarczalnego miasteczka. Miasto niechętne, co za tym też idzie, niezdolne finansowo do wielkich inwestycji było skazane na brak rozwoju i powolną degradację swojego znaczenia stolicy regionu. Przegrywało z prężnie rozwijającymi się Malczycami posiadającymi port i cukrownie, a także Kątami Wrocławskimi, które miały dostęp do linii kolejowej łączącej Wrocław z Wałbrzychem.
W latach 30 XX w. postanowiono miasto poruszyć, sprawić, aby zaczęło się rozwijać. Było bardzo ciężko miasto nie miało zbyt wiele funduszy na ambitne plany nowej władzy. W latach '30 nie udało się nawet zrealizować gotowego projektu budowy obwodnicy Środy Śląskiej. Na ulicy Malczyckiej planowano wybudować pływalnię oraz stadion. W planach na lata '40 XX istniał również pomysł wybudowania nowej dzielnicy szkolnej, w której miała być szkoła powszechna, gimnazjum, wielka sala gimnastyczna, wraz ze stadionem, a także budynek powiatowej szkoły zawodowej. Projektów tych jednak nie udało się zrealizować.
Udało się za to ożywić miasto poprawiając elektryczną sieć świetlną , wybudować osiedle domków na dzisiejszej ulicy Malczyckiej i Słowackiego. Wyburzono fragmenty murów miejskich i odnowiono dach i wnętrze ratusza.
Dziś sytuacja gospodarcza miasta się zmieniła. Miasto się prężnie rozwija i rozrasta, choć niestety w kilku przypadkach w chaotyczny i niekontrolowany sposób. Miasto nie opiera się już na okolicznych wsiach i ich rolniczym charakterze, a jest otwarte na różne gałęzie gospodarki, co pozwala na nowe inwestycje. Mimo wszystko średniowieczny charakter starego miasta jest zachowany w dobrym stanie i stale przypomina o dawnej przeszłości tego pięknego miejsca.
Adam Dominiak
Źródło: ,,Niezwykła historia Środy Śląskiej''
Źródło ilustracji: ze zbiorów Adama Haładusa
Gęsta zabudowa miasta widoczna od strony południowej
Nowe osiedle domków jednorodzinnych na dzisiejszej ul. Sienkiewicza
Rolnicy wykonujący swoje obowiązki