sobota 07.12.2024

Imieniny: Marcina Ambroży

30 lat
list | artykuł | zdjęcia
// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe.pl

    Dział: Historia środa, 31 lipiec 2024 09:32


Beztroska średniowiecznego miasteczka

Skomentuj

Neumarkt po I wojnie światowej popadło w kryzys finansowy związany z wielką inflacją w całej Republice Weimarskiej. Miasto było małe, popadające w coraz to większy letarg. Środa skupiona była głównie na rolniczym charakterze wsi w swojej okolicy, które to obsługiwała. Miastem słabym ekonomicznie i gospodarczo, które nie miało funduszy na inwestowanie w przyszłość.






Zarówno w mieście, jak i okolicznych miejscowościach istniały zawody rzemieślnicze odpowiedzialne za wytwarzanie towarów, które były mieszkańcom potrzebne do codziennej egzystencji. Mało czerpano z importu i zaawansowanych technologii. Utrzymywano wizję małego samowystarczalnego miasteczka. Miasto niechętne, co za tym też idzie, niezdolne finansowo do wielkich inwestycji było skazane na brak rozwoju i powolną degradację swojego znaczenia stolicy regionu. Przegrywało z prężnie rozwijającymi się Malczycami posiadającymi port i cukrownie, a także Kątami Wrocławskimi, które miały dostęp do linii kolejowej łączącej Wrocław z Wałbrzychem.

W latach 30 XX w. postanowiono miasto poruszyć, sprawić, aby zaczęło się rozwijać. Było bardzo ciężko miasto nie miało zbyt wiele funduszy na ambitne plany nowej władzy. W latach '30 nie udało się nawet zrealizować gotowego projektu budowy obwodnicy Środy Śląskiej. Na ulicy Malczyckiej planowano wybudować pływalnię oraz stadion. W planach na lata '40 XX istniał również pomysł wybudowania nowej dzielnicy szkolnej, w której miała być szkoła powszechna, gimnazjum, wielka sala gimnastyczna, wraz ze stadionem, a także budynek powiatowej szkoły zawodowej. Projektów tych jednak nie udało się zrealizować.

Udało się za to ożywić miasto poprawiając elektryczną sieć świetlną , wybudować osiedle domków na dzisiejszej ulicy Malczyckiej i Słowackiego. Wyburzono fragmenty murów miejskich i odnowiono dach i wnętrze ratusza.

Dziś sytuacja gospodarcza miasta się zmieniła. Miasto się prężnie rozwija i rozrasta, choć niestety w kilku przypadkach w chaotyczny i niekontrolowany sposób. Miasto nie opiera się już na okolicznych wsiach i ich rolniczym charakterze, a jest otwarte na różne gałęzie gospodarki, co pozwala na nowe inwestycje. Mimo wszystko średniowieczny charakter starego miasta jest zachowany w dobrym stanie i stale przypomina o dawnej przeszłości tego pięknego miejsca.

Adam Dominiak

Źródło: ,,Niezwykła historia Środy Śląskiej''

Źródło ilustracji: ze zbiorów Adama Haładusa

zabudowa

Gęsta zabudowa miasta widoczna od strony południowej

osiedle

Nowe osiedle domków jednorodzinnych na dzisiejszej ul. Sienkiewicza

prace polowe

Rolnicy wykonujący swoje obowiązki



 

Artykuły w kategorii:

 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

NAJNOWSZE PUBLIKACJE:

taxi stas


To nie jest trudny wybór, przecież jest początek tygodnia - alkohol odpada. Widocznie "bohater" tej krótkiej ...
Szkoda, że przedmiotem głosowania było tylko podniesienie ceny i to znaczne z dotychczasowego 28,70 zł na ...
Przykro mi to pisać ponieważ poraz kolejny uczestniczymy w konkursie i jesteśmy dumni z dzieci śpiewających ...

Lokalne ogłoszenia drobne

16.11.2024 23:30 wrote:

Sprzedam koks w workach po 30 kg w worku.  Cena za worek 80 zł.  Koks jest suchy i leży pod wiatą.  Kontakt pod…

11.11.2024 09:45 wrote:

JESTEM ZAINTERESOWANY ZAKUPEM – ANTYKÓW – KUPIĘ ANTYKI – PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI !!!Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Sztućce, Srebra, Platery, Porc…

11.08.2024 11:21 wrote:

Sprzedam dom do remontu. CHOMIĄŻA tel. 733-705-583…