piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna Juliana

  Dział: Historia niedziela, 18 kwiecień 2021 17:44


Klątwa dzwonów z Neumarkt (Środy Śląskiej) rok 1945
Opracowano na podstawie wspomnień Władysława Kopacza.         

Fot. Wiktor Kalita Fot. Wiktor Kalita

Ciągle nadchodziły wieści, że wojska niemieckie wracają, że idą na odsiecz miasta Breslau (Wrocław), a przecież tak naprawdę to Breslau skapitulował przed paroma dniami. 

Byłem w Berlinie 8 maja, gdy zakończyła  się wojna w Europie, jednak co chwilę słyszymy o kontrofensywie Wehrmachtu. Wszystko przez wrogą propagandę - czy czort wie co? Nerwy i jeszcze raz nerwy. Co będzie jutro?   Jestem w Neumarkt / Środzie Śląskiej, postanawiam zwiedzić miasto. 

Koło kościoła w rynku, spotkałem staruszka. Miał może ze sto lat, przystanął i spojrzał na mnie jak na syna. Zaczęliśmy rozmawiać po niemiecku, starzec wplatał w rozmowę słowa polskie i czeskie. Zaprosił mnie do swojego mieszkania - w baszcie (!) murów obronnych, tuż w sąsiedztwie już „działającego” Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, przy obecnej ulicy Ogrody zamkowe. 

Po przekroczeniu progu mieszkania musiałem się przeżegnać i obejść  bokiem "święte miejsce", jak mi ten starzec powiedział. Dziwnie się poczułem, nie mogłem tego sobie wytłumaczyć, jakiś  magnetyzm - odjęło mi mowę.  Na podłodze, tuż przy progu baszty, po odsłonięciu przez gospodarza dywanika – zobaczyłem mały odcisk stopy w zaprawie wapiennej.  W tej chwili weszła starsza kobieta, jak się po chwili okazało -  żona gospodarza. Po przywitaniu się, widząc , że stoję jak słup soli, podała mi rękę i powiedziała. To jest ślad stopy „Hedwig von Trebnitz ” (Święta Jadwiga z Trzebnicy),  która w tej baszcie spędziła noc, a na pamiątkę zostawiła odcisk stopy w zaprawie murarskiej.

Nie bardzo wiedziałem o kogo chodzi, nie słyszałem o tej świętej. Wyczułem, że ci staruszkowie chcą mnie, młodemu (miałem 24 lata), coś przekazać i nie myliłem się. Proszę pana – zaczęli, tu w Neumarkt jest taka klątwa (legenda), że kto zniszczy, ukradnie z wieży kościelnej dzwony, to jego dni na tej ziemi są policzone, a pewne jest, że tu już nie wróci. Ci, co natomiast zawieszą nowe dzwony, pozostaną tu na wieki. 

W 1942 r. naziści niemieccy zabrali dzwony zostawiając sygnaturkę na alarm. My proszę pana jesteśmy z pochodzenia Czechami o polskich korzeniach i modlimy się, żeby Polacy już tu zostali. Potem kobieta zrobiła znak Krzyża Świętego i powiedziała: "Proszę o tym nie zapomnieć!". Dziwne przeszły mnie dreszcze po tych słowach. Przekazali mnie, Polakowi – proroctwo związane z tym miastem. Pożegnaliśmy się.  Poszedłem do zniszczonego kościoła (świętego Andrzeja Apostoła), długo i żarliwie modliłem się. Nie miałem gdzie pójść, więc całą noc spędziłem w pustym kościele.

Po wielu latach, w 1965 r. wracałem pociągiem z Legnicy do Środy Śląskiej, przed Chomiążą zasnąłem i przyśniła mi się dzwonnica kościelna - cała w aureoli i wyraźnie słyszałem bicie dzwonów, których tam wtedy nie było. Następnego dnia odwiedził mnie w mieszkaniu w rynku, ksiądz Jan Duniec, opowiedziałem mu o klątwie - proroctwie dzwonów i o moim śnie. Po paru dniach zebrała się rada parafialna, gdzie opowiedziałem wszystko w tej sprawie. Zapadła decyzja. Na 1000 lecie Chrztu Polski w 1966 r. ufundujemy dzwony. Ustaliliśmy także imiona. Ten największy, o wadze jednej tony, będzie miał na imię - Milenium Polski. Drugi o wadze 750 kg - Jacek Opolski. Trzeci najmniejszy - Jan XXIII papież. Po uroczystej ceremonii poszedłem do kościoła i tam przed głównym ołtarzem powiedziałem sobie: "Boże, spełniłem to proroctwo". Za duszę świętej pamięci tych starszych ludzi zamówiłem modlitwę dziękczynną.

Teraz, gdy słyszymy bicie tych pięknych polskich dzwonów, pomyślmy o średzkich katolikach, którzy ufundowali je i oddalili klątwę z Neumarkt.

Woytek Kopacz

 • Mieszkaniec powiedział(a) Więcej
  Jak tak może być, że człowiek, który spowodował wypadek - potrącił dziecko na pasach - dziecko wylądowało w szpitalu z obrażeniami - dalej... 4 minut temu
 • Ewa powiedział(a) Więcej
  Noclegi i wyżywienie z naszych podatków, 500 plus z naszych podatków. Odbije się to na Polsce i Polakach. godzinę temu.
 • Tomek powiedział(a) Więcej
  To wyłącz elektronikę. Na pewno pomoże 9 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …