środa 22.03.2023

Imieniny: Katarzyny Bogusława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia środa, 03 sierpień 2022 18:14


Libertyn w Neumarkt / Środzie Śląskiej

6 CommentsMowa o Fryderyku II zwanym przez Prusaków - Wielkim albo Starym Frycem.


Koncert na flecie Fryderyka II, obraz Adolfa von Menzla, 1853 r. Koncert na flecie Fryderyka II, obraz Adolfa von Menzla, 1853 r.


Ten król z dynastii Hohenzollernów, który wydatnie przyczynił się do wzrostu potęgi Prus, w roku 1757 pod Leuthen \ Lutynią w wielkiej bitwie wojny siedmioletniej, pokonał koalicję Austriacką i zdobył  Śląsk. Od tego czasu Prusy ze słabego księstwa stają się powoli europejską potęgą. To ten pruski król przyczynia się do pierwszego rozbioru Polski. Za co go nie lubię. Wprawdzie zawarł związek małżeński z Elżbietą Krystyną Brunszwicką, ale nigdy go nie skonsumował. Wolał grać na flecie i przebywać w towarzystwie młodych mężczyzn w czasach, gdy modny był libertynizm. 

Zgodnie z trendami Oświecenia Fryderyk II otacza się poetami, filozofami i wolnomyślicielami. W pod berlińskim Poczdamie Fryderyk buduje pałac Sanssouci.  Sans Souci (z języka francuskiego -  beztroski, ku rozkoszy) ten pruski król preferuje francuszczyznę – woli rozmawiać po francusku, niż po niemiecku. Wolter pisarz, filozof i myśliciel zostaje przyjacielem króla Pruskiego.

W monografii Środy Śląskiej wydanej parę lat temu możemy przeczytać, że Alte Fritz przebywał w naszym mieście w przeddzień bitwy pod Lutynią 4 grudnia 1757 roku, a zatrzymał się w zajeździe Pod Niebieską Gwiazdą na dolnym rynku.

Ten bez wątpienia gejowski król, stworzył podwaliny pod najbardziej gejowskie miasto jakim jest Berlin. Co mogę zaświadczyć mieszkając tam od dekady. A tak między nami, nasze miasto trudno uznać za ksenofobiczne jeżeli już  w XVIII wieku dawni mieszkańcy tego Libertyna traktowali z estymą – respektem bez lęku, a obecnie przyjmujemy pod swój dach Ukraińców jako gości.          

Woytek Kopacz

P.S.

Piszę - w naszym mieście, nie bez powodu. Należę do polskiej rodziny, która mieszka w Środzie Śląskiej od czerwca 1945 r. bez przerwy.

Źródło: Fryderyk Wielki – Stanisław Salmonowicz. Partyzant moralności – Nina Kracherowa. Wikipedia.

przechwytywanie w trybie pelnoekranowym 2022 08 03 194547

Rynek dolny w Środzie Śląskiej.
Nieistniejący już budynek, w którym przebywał Fryderyk II

fryderyk w wieku 24 lat

Fryderyk w wieku 24 lat

fryderyk wielki z wolterem i filozofami w sanssouci

Fryderyk Wielki z Wolterem i filozofami w Sanssouci

fryderyk w starszym wieku

Fryderyk w starszym wieku
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

hydrotech do gazety nowa reklama

handlo