wtorek 09.08.2022

Imieniny: Romana Ryszarda

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Historia środa, 03 sierpień 2022 18:14


Libertyn w Neumarkt / Środzie Śląskiej
Mowa o Fryderyku II zwanym przez Prusaków - Wielkim albo Starym Frycem.

Koncert na flecie Fryderyka II, obraz Adolfa von Menzla, 1853 r. Koncert na flecie Fryderyka II, obraz Adolfa von Menzla, 1853 r.


Ten król z dynastii Hohenzollernów, który wydatnie przyczynił się do wzrostu potęgi Prus, w roku 1757 pod Leuthen \ Lutynią w wielkiej bitwie wojny siedmioletniej, pokonał koalicję Austriacką i zdobył  Śląsk. Od tego czasu Prusy ze słabego księstwa stają się powoli europejską potęgą. To ten pruski król przyczynia się do pierwszego rozbioru Polski. Za co go nie lubię. Wprawdzie zawarł związek małżeński z Elżbietą Krystyną Brunszwicką, ale nigdy go nie skonsumował. Wolał grać na flecie i przebywać w towarzystwie młodych mężczyzn w czasach, gdy modny był libertynizm. 

Zgodnie z trendami Oświecenia Fryderyk II otacza się poetami, filozofami i wolnomyślicielami. W pod berlińskim Poczdamie Fryderyk buduje pałac Sanssouci.  Sans Souci (z języka francuskiego -  beztroski, ku rozkoszy) ten pruski król preferuje francuszczyznę – woli rozmawiać po francusku, niż po niemiecku. Wolter pisarz, filozof i myśliciel zostaje przyjacielem króla Pruskiego.

W monografii Środy Śląskiej wydanej parę lat temu możemy przeczytać, że Alte Fritz przebywał w naszym mieście w przeddzień bitwy pod Lutynią 4 grudnia 1757 roku, a zatrzymał się w zajeździe Pod Niebieską Gwiazdą na dolnym rynku.

Ten bez wątpienia gejowski król, stworzył podwaliny pod najbardziej gejowskie miasto jakim jest Berlin. Co mogę zaświadczyć mieszkając tam od dekady. A tak między nami, nasze miasto trudno uznać za ksenofobiczne jeżeli już  w XVIII wieku dawni mieszkańcy tego Libertyna traktowali z estymą – respektem bez lęku, a obecnie przyjmujemy pod swój dach Ukraińców jako gości.          

Woytek Kopacz

P.S.

Piszę - w naszym mieście, nie bez powodu. Należę do polskiej rodziny, która mieszka w Środzie Śląskiej od czerwca 1945 r. bez przerwy.

Źródło: Fryderyk Wielki – Stanisław Salmonowicz. Partyzant moralności – Nina Kracherowa. Wikipedia.

przechwytywanie w trybie pelnoekranowym 2022 08 03 194547

Rynek dolny w Środzie Śląskiej.
Nieistniejący już budynek, w którym przebywał Fryderyk II

fryderyk w wieku 24 lat

Fryderyk w wieku 24 lat

fryderyk wielki z wolterem i filozofami w sanssouci

Fryderyk Wielki z Wolterem i filozofami w Sanssouci

fryderyk w starszym wieku

Fryderyk w starszym wieku

 • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
  Każdy by zagłosował na partie kotra chce dawać pieniążki obywatelom, tylko nikt nie zastanawiał się nad długofalowymi skutkami tego rozdawnictwa. 16 minut temu.
 • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
  Zosia ty chyba za dużo tvp oglądasz przed snem. Przejechałem ostatnio pół polski i nie mówię tu o dużych miastach tylko mniejszych niż Środa... 23 minut temu
 • M powiedział(a) Więcej
  Najdziwniejsze jest to że kogo się nie spytam to nikt na PIS nie głosował a jakimś cudem wygrywają wybory...
  Przed każdymi wyborami powinien... 27 minut temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…