sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany Hipolita

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Historia niedziela, 09 maj 2021 17:53


Na straży pamięci czyli "Rodem z Łukowca - 2"
Obchodzony wczoraj Narodowy Dzień Zwycięstwa, to święto szczególne, przywołujące nie tylko wspomnienia wielkiej radości związanej z końcem największej wojny światowej w historii, ale też ludzkich niewyobrażalnych tragedii i krzywd, również polskich rodzin, jakich doznały między innymi podczas wysiedleń z Kresów Wschodnich...

Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy


W maju 2017 roku w Środzie Śląskiej odbył się wernisaż wystawy "Rodem z Łukowca" zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Regionalne, na której zaprezentowano eksponaty ze zbiorów Franciszka Burdzego oraz film dokumentalny zrealizowany przez naszą redakcję.

To przede wszystkim dzięki pasji pana Franciszka, determinacji i tęsknocie do "ziemi przodków" możliwe było zaprezentowanie imponującego zbioru narzędzi służących do uprawy roli i przedmiotów używanych w gospodarstwach domowych. Sporą część przekazali mu mieszkańcy powiatu średzkiego z gmin Kostomłoty, Udanin, Malczyce i Środa Śląska.

Ku zadowoleniu organizatorów i wszystkich zaangażowanych, wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem (zachęcamy gorąco do przeczytania relacji z tego wydarzenia - TUTAJ)

W ubiegłym roku, przy zaangażowaniu władz starostwa i pana Franciszka, z naszym skromnym udziałem, rozpoczęły się przygotowania do kolejnej wystawy w średzkim muzeum, która miała być kontynuacją wspomnianego przedsięwzięcia, prezentacją pamiątek, zdjęć i premierą kolejnego filmu ukazującego wspomnienia przesiedleńców.

Niestety, obostrzenia związane z pandemią pokrzyżowały plany organizacyjne. Dlatego, zanim bramy średzkiego muzeum otworzą się na tyle szeroko, by móc do niego zaprosić wszystkich chętnych chcących obejrzeć wystawę "Rodem z Łukowca - 2", prezentujemy ją dziś Państwu w formie wirtualnej.

Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy, a zdjęcia komentuje i z bohaterami filmu rozmawia - pan Franciszek Burdzy.

 

Pan Franciszek Burdzy składa serdeczne podziękowania, władzom powiatu średzkiego, a w szczególności wicestaroście Sebastianowi Burdzemu oraz muzeum regionalnemu za ogromny wkład w propagowanie historii i możliwość uwiecznienia wspomnień bohaterów filmów, co ma ogromną wartość nie tylko dla nich, ich rodzin, ale również obecnych i przyszłych pokoleń.

Komentarz do zdjęć

 • hahah powiedział(a) Więcej
  oni na serio w telewizjii propagandowej puszczają w TVPIS wiadomościach takie newsy? godzinę temu.
 • hehehe powiedział(a) Więcej
  Czyli Adaś nadal topi środki finansowe Gminy... Utopił już osiedle socjalne na Wiejskiej... Za chwile utopi fundusz Covidowy którego nie zdąży... godzinę temu.
 • Zainteresowany powiedział(a) Więcej
  Ale pierdy pola gadasz zrzut ścieków z czajki-twoje TVP jedną zdechłą rybę pokazywało przez dwa tygodnie dziesięć razy dziennie. Jakoś nie... godzinę temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…