poniedziałek 14.06.2021

Imieniny: Bazylego Elizy

Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy

Na straży pamięci czyli "Rodem z Łukowca - 2"

N, 09.05.2021 17:53

Obchodzony wczoraj Narodowy Dzień Zwycięstwa, to święto szczególne, przywołujące nie tylko wspomnienia wielkiej radości związanej z końcem największej wojny światowej w historii, ale też ludzkich niewyobrażalnych tragedii i krzywd, również polskich rodzin, jakich doznały między innymi podczas wysiedleń z Kresów Wschodnich...


W maju 2017 roku w Środzie Śląskiej odbył się wernisaż wystawy "Rodem z Łukowca" zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe i Muzeum Regionalne, na której zaprezentowano eksponaty ze zbiorów Franciszka Burdzego oraz film dokumentalny zrealizowany przez naszą redakcję.

To przede wszystkim dzięki pasji pana Franciszka, determinacji i tęsknocie do "ziemi przodków" możliwe było zaprezentowanie imponującego zbioru narzędzi służących do uprawy roli i przedmiotów używanych w gospodarstwach domowych. Sporą część przekazali mu mieszkańcy powiatu średzkiego z gmin Kostomłoty, Udanin, Malczyce i Środa Śląska.

Ku zadowoleniu organizatorów i wszystkich zaangażowanych, wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem (zachęcamy gorąco do przeczytania relacji z tego wydarzenia - TUTAJ)

W ubiegłym roku, przy zaangażowaniu władz starostwa i pana Franciszka, z naszym skromnym udziałem, rozpoczęły się przygotowania do kolejnej wystawy w średzkim muzeum, która miała być kontynuacją wspomnianego przedsięwzięcia, prezentacją pamiątek, zdjęć i premierą kolejnego filmu ukazującego wspomnienia przesiedleńców.

Niestety, obostrzenia związane z pandemią pokrzyżowały plany organizacyjne. Dlatego, zanim bramy średzkiego muzeum otworzą się na tyle szeroko, by móc do niego zaprosić wszystkich chętnych chcących obejrzeć wystawę "Rodem z Łukowca - 2", prezentujemy ją dziś Państwu w formie wirtualnej.

Na wystawę zaprasza Państwa wicestarosta średzki Sebastian Burdzy, a zdjęcia komentuje i z bohaterami filmu rozmawia - pan Franciszek Burdzy.

 

Pan Franciszek Burdzy składa serdeczne podziękowania, władzom powiatu średzkiego, a w szczególności wicestaroście Sebastianowi Burdzemu oraz muzeum regionalnemu za ogromny wkład w propagowanie historii i możliwość uwiecznienia wspomnień bohaterów filmów, co ma ogromną wartość nie tylko dla nich, ich rodzin, ale również obecnych i przyszłych pokoleń.

Komentarz do zdjęć

 • 9
 • 4
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0


 • Policjant powiedział(a) Więcej
  Tylko sprawdzcie ile nietrzeźwych spowodowało wypadki a ile trzeźwych statystyki mówią... 47 minut temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Ja proponuję portret Pana dyr Świerczynskiego lub Cetery. 48 minut temu.
 • Maria powiedział(a) Więcej
  Julian Żygadło (bezpartyjny) wygrał niedzielne, przedterminowe wybory na burmistrza Kątów... 50 minut temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Ruskie wybory,  był z nadania to niech będzie dalej......
  Bo przecież spadochroniarz... 51 minut temu.

Najnowsze artykuły

niedziela / 13.06.2021 / 12:27 1

Wieczór ze stand-upem w Miękini

Stand-up staje się w Polsce coraz popularniejszy. W piątek fani tej formy rozrywki świetnie bawili się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini.

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…

06.06.2021 10:40 wrote:

Zlecę remont pokrycia dachowego dach płaski hala magazynowa około 750 m2, w Środzie Śląskiej tel. 502386734 marekszu@wp.pl  …

06.06.2021 08:40 wrote:

Wynajmę mieszkanie w centrum Środy Śląskiej,  56 m2- 3 pokoje, kuchnia, osobna łazienka i toaleta. Mieszkanie ciepłe, słoneczne, umeblowane…