niedziela 11.06.2023

Imieniny: Barnaby Radomiła

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia środa, 05 kwiecień 2023 16:10


Niezwykłe losy Bernarda von Zedlitz z Cesarzowic

Skomentuj



Z czym Wam się kojarzy średniowiecze? Głód, zarazy, ostentacyjna religijność, nieznaczna długość życia, rabusie, złoczyńcy, królowie, rycerze, tyrania pana względem chłopa. A może z tym, co prezentują hollywoodzcy filmowcy? Brutalna gra o władzę i życie, cierpienie i morza krwi? I jeszcze jedno pytanie…, czy tak nie dzieje się również obecnie?


Tumb księcia Bolka II Małego (świdnicko-jaworskiego) z mauzoleum Piastów w Krzeszowie / fot. autor Tumb księcia Bolka II Małego (świdnicko-jaworskiego) z mauzoleum Piastów w Krzeszowie / fot. autor

'


Dziś rozpoczynamy cykl krótkich felietonów, do których napisania zachęcili mnie pasjonaci historii ze Środy Śląskiej i Rakoszyc. Nasze opowieści przybliżą dzieje średniowiecznych mieszkańców ziemi średzkiej i ich pasjonujące przygody. Kto wie, może uda nam się razem odczarować wieki ciemne? Zapraszam do wspólnej podróży w odległe czasy, lecz do miejsc zdecydowanie nam bliższych.

Bohaterem pierwszego szkicu jest rycerz Bernard pochodzący z rodziny von Zedlitz. Jego przodkowie byli znani na Dolnym Śląsku od 1307 r. Wówczas to, w otoczeniu księżnej Beatrycze, wdowy po księciu Bolku I Surowym, w akcie fundacji klasztoru benedyktynek w Strzegomiu świadczył rycerz Bernard von Zedlitz. Był on przybyszem z Pleissenlandu, krainy na pograniczu Miśni i Turyngii, gdzie jego rodzina należała do ministeriałów, a zatem wojowników i urzędników służebnych, zależnych od niemieckiego możnowładztwa. Z czasem uzyskali zamek Zedlitz opodal Borna. Dziedzice zamku byli bardzo liczni i najpewniej to sprawiło, że niektórzy z nich zaczęli szukać dróg kariery na wschodzie – Łużycach i Dolnym Śląsku, gdzie należeli do najliczniejszych rodzin rycerskich. Według legendy, w jednej z XIV-wiecznych bitew walczyło aż 14 rycerzy z tego rodu. Przebywali głównie w otoczeniu władców. Najliczniej osiedli w księstwie świdnicko-jaworskim, Jednak w połowie XIV wieku posiadali też dobra w Cesarzowicach opodal Środy Śląskiej. Późnośredniowieczny herb Zedlitzów przedstawiał w polu czerwonym srebrną, trójkątną klamrę od pasa z wyobrażeniami trójlistnej koniczyny na krańcach. W klejnocie nad hełmem znajdowały się dwa orle skrzydła.

zedlitz leipewappen

Czym zajmował się średniowieczny rycerz? Właściwie to o większości szeregowych rycerzy na Śląsku nie wiemy zbyt dużo. Brali udział w bitwach toczonych o władzę przez przedstawicieli Piastów i w obronie granic. Za odwagę i wierną służbę otrzymywali dobra ziemskie, często na prawie lennym, czasem nawet zamki. Większość średniowiecznych informacji dotyczy właśnie obrotu dobrami ziemskimi, czasem całymi wsiami, a często tylko ich częściami. Na tym tle przygody Bernarda von Zedlitz jawią się niczym gotowy scenariusz na film.

Bernard pochodził z linii Zedlitzów dziedziczących dobra w Nowym Kościele, Dobkowie i Kleczy. Był synem Kunemana, marszałka dworu księcia Henryka w Jaworze. Braćmi Bernarda byli Piotr i Mikołaj zwany Grünhaupt, dziedzice dóbr w Wojcieszowie i dworzanie książąt świdnickich. Była to rodzina zamożna, o czym świadczy posiadanie burgrabiostwa zamku we Wleniu – najstarszego kamiennego zamku na Dolnym Śląsku, a zarazem ważnej warowni strzegącej szlaku handlowego na Pogórzu Kaczawskim.

Co łączyło tak znanego świdnickiego rycerza z ziemią średzką? Otóż Bernard ożenił się przed 1351 r. z dziedziczką dóbr w Cesarzowicach – Anną, córką Witka von Schönfeld. Co ciekawe związki pomiędzy obiema rodzinami zostały pogłębione kolejnym małżeństwem, zawartym przez brata Bernarda – Mikołaja, z siostrą jego żony – Agnieszką! Bernarda łączyły też jakieś związki z rodzina von Reideburg, której przedstawiciele dziedzicznie posiadali lenno zamkowe w Środzie Śląskiej. Gdy w 1355 r. próbował je zająć rycerz Paszko z Jarząbkowic, Bernard stanął po stronie prawowitego dziedzica lenna – Bernarda von Reideburg.

Kontakty z dworami książęcymi, oraz dochody ze znacznych majętności w Sokołowcu i Nielestnie zaowocowały możliwością odbywania dalekich podróży, tak bardzo wyróżniających Bernarda von Zedlitz od ogółu rycerstwa. W latach 1355–1357 był obecny na dworze księcia Walii Edwarda. Brał udział w wojnie stuletniej, a w jednej z ważniejszych bitew, w 1356 r. pod Poitiers, pokonał i wziął w niewolę znanego francuskiego rycerza Piotra de Cranon. W 1360 r. Bernard był ponownie na Śląsku, gdzie świadczył w dokumentach księcia świdnickiego Bolka II Małego. Chęć przygód i odpowiedni ku temu majątek sprawiły, że w kolejnych latach Bernard znów gościł w krajach zachodniej Europy. W Niderlandach brał udział w jednym ze słynnym turniejów rycerskich, a jego herb został namalowany w „Wapenboek Gelre” – herbarzu herolda księcia Geldrii. Ponadto w 1364 r. przebywał na dworze papieskim w Awinionie.

Wydaje się, że posiadanie dóbr w Cesarzowicach było dla Zedlitzów kolejną przygodą. Na starość Bernard był znany głównie w otoczeniu książąt legnickich. Poświadczał dokumenty książęcej kancelarii w Legnicy. Tam też zmarł po roku 1387. Synowie Bernarda – Fryderyk i Wolfhard, nie byli już związani z ziemią średzką. Pierwszy dziedziczył rodzinne dobra w Nowym Kościele pod Świerzawą, zaś drugi był kanonikiem we Wrocławiu i proboszczem w Jeleniej Górze.

Sebastian Wojdyła

Ważniejsze źródła i opracowania: Regesty śląskie, pod red. Wacława Korty: t. 2 (1349–1354), t. 3 (1355–1357), t. 4 (1358–1359), t. 6 (1360), oprac. Kazimierz Bobowski i in., Wrocław-Warszawa 1983–1992; Tomasz Jurek, Obce rycerstwo na Śląsku do połowy XIV wieku, Poznań 1996; Tomasz Zawadzki, Rodzina von Zedlitz w księstwach świdnicko-jaworskim i legnickim w XIV wieku, „Średniowiecze Polskie i Powszechne” 9, 2017. Wizerunek herbu: Alfred von Krane, Wappen und Handbuch. des in Schlesien (einschliesslich der Oberlausitz) landgesessenen Adels, Goerlitz 1901–1904




   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Na takie akcje straż miejska ma czas szkoda że na przejściu koło szkoły podstawowej nigdy nikogo ...
Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

baner

handlo

glory baner