Polskie Państwo Podziemne postanawia zareagować na bestialstwa nazistowskich Niemiec wobec obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. W okupowanej Polsce powstaje Organizacja Specjalnych Akcji ("Osa", "Kosa"), ZAGRA –LIN to oddział sabotażowo – dywersyjny do realizacji zamachów na terenie Niemiec.
24 lutego 1943 roku na berlińskim dworcu szybkiej kolei podziemnej Friedrichstrasse, żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego dokonują akcji odwetowej – detonując ładunek wybuchowy. Akcja ta miała wymiar propagandowy i miała zasiać strach wśród zwolenników nazizmu, podczas zmagań Wermachtu pod Stalingradem. Zamachu bombowego dokonali między innymi Józef Lewandowski "Jur" i Leon Hartwig "Leon" - żołnierze AK.
Drugi cios w sercu nazistowskich Niemiec zadali Polacy 10 kwietnia 1943 roku na peronie stacji Friedrichstrasse, tym samym - tylko piętro wyżej.
W akcji biorą udział kapitan Bernard Drzyzga "Kazimierz 30", Józef Lewandowski "Jur", Stefania Lewandowska "Halina 1" i Maria Gajkowska "Halina W". Około godziny 7:00 rano "Jur" idzie do toalety na stacji Friedrichstrasse, gdzie uzbraja bombę zegarową, potem siada na ławce wśród oficerów Wermachtu. Skórzaną teczkę umieszcza pod siedziskiem i kieruje się do wyjścia, gdy jest przy Central Hotel dochodzi do potężnej eksplozji. Polscy żołnierze bezpiecznie ewakuują się z Berlina. Po 4 dniach są już w Warszawie i raportują dowództwu AK o przeprowadzonej akcji bojowej. Ten "Podwójny Nelson" w wykonaniu polskich żołnierzy Armii Krajowej pokazał nazistowskim Niemcom, że Polska ręka sprawiedliwości dosięgnie ich nawet w sercu Berlina.
Szukałem na stacji Friedrichstrasse tablicy o tym polskim sprzeciwie wobec nazistowskiego reżimu i niestety, nie znalazłem.
Woytek Kopacz
Źródło: Bernard Drzyzga "Kazimierz 30" - Zagra Lin. Oficyna wydawnicza Mireki, 2014
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...