środa 28.02.2024

Imieniny: Romana Ludomira

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Historia czwartek, 11 styczeń 2024 16:40


Restauracja Turystyczna w czasach wieszaków na gazety

SkomentujJak mnie pamięć nie myli był to lokal Gminnej Spółdzielni w Środzie Śląskiej i mieścił się przy ulicy Legnickiej. Dwukondygnacyjny obiekt - dolna część murowana, obłożona małymi otoczakami (kamykami), górna natomiast z drewnianych prefabrykatów. Pięterko, to sala restauracyjna z zapleczem. Oczywiście wchodząc do lokalu należało oddać odzież wierzchnią w szatni pani szatniarce i otrzymać aluminiowy żeton.Sala podzielona była na boksy, co dawało pewną intymność konsumentom dań wszelakich i trunków. Można było przy kawie z ciśnieniowego ekspresu poczytać gazety, które wisiały na drewnianych wieszakach. 

Bufet. A jakże był, była też pani bufetowa. A w ladzie chłodniczej jak to za Peerelu same smakołyki. Jajko na sałatce ziemniaczanej, galareta wieprzowa (zimne nóżki), śledź w oleju lub w śmietanie. Na ciepło z kuchni - schabowe, pomidorowa oraz flaki wołowe. Lista oczywiście była o wiele dłuższa, więc lokal cieszył się dużą popularnością.

Zacząłem go odwiedzać na początku lat 70. XX wieku jako uczeń ostatnich klas szkoły średniej. Kumplowałem się z Gienkiem Ralko, który wtedy już pracował w Meprozecie i kupił hit tamtych lat - magnetofon szpulowy ZK 246. Razem z Leszkiem Szylem i Gienkiem intensywnie uczestniczyliśmy w życiu kulturalnym Domu Kultury.

Tolek Bogucki jako instruktor, a potem szef DK, z wielką wyrozumiałością znosił nasze „wybryki”, więc czasami musieliśmy zmienić lokal i przenieść się do Turystycznej. Tam, wieczorami, przy winie algierskim czy tunezyjskim Gellala, opalając Gienka z papierosów Silesia przekonywałem go, że jestem mu niezbędny, gdy będzie przegrywał z płyt Ryśka Burgiela na swój magnetofon te hity, które potem Gienek jako średzki Disc Jockey „puszczał” na dyskotekach w Domu Kultury.  A były to nie lada jakieś tam kapele. Ciarki przechodziły po całym ciele kiedy słuchało się Black Sabath, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, Ten Years  After. 

Moim ulubionym miejscem była prawa strona sali. Bufet był po przeciwnej stronie, a sprzedawała w nim m.in. Zuzia, z którą niejednokrotnie tańczyliśmy, wyciągając ją zza lady. Siedziałem sobie na fotelu w odległości 2 m od głośnika Regent, a fala dźwięku poruszała moimi długimi włosami. Przez co najmniej dwa dni nie słyszałem co Ojciec do mnie mówi, gdy chciał mi wybić z głowy Rolling Stones i Boba Dylana. To był mój bunt egzystencjalny - słuchając Rock and Rolla, nosząc brodę i długie włosy oraz spodnie z nogawkami szerokości u dołu zakrywającymi buty welury. Każdy wiek ma swoje prawa…

Od tego czasu minęło kilka dekad. Nie ma już Turystycznej, nie ma już takich dyskotek w DK, nikt nie delektuje się winem Gellala… Ale jeszcze tlą się wspomnienia tych lat.

Trzymajcie się ciepło Średzianie. Wszystkiego najlepszego w 2024 roku!

Woytek Kopacz

leszek i woytek

Od lewej: Leszek Szyl i Woytek Kopacz

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

hydrotech do gazety nowa reklama

bus baner

komnet internet

Nie przegap tych artykułów.