niedziela 14.07.2024

Imieniny: Bonawentury Stelii

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Historia poniedziałek, 01 styczeń 2024 16:11


Wigilia u majora „Łupaszko”

SkomentujTekst ten powstał z korespondencji jaką prowadził autor z Księżną Lidią Lwow Eberle. To unikatowe wspomnienia zamieszczone tylko w Gazecie Roland!


Lidia Lwow-Eberle „Lala” z Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszko” Lidia Lwow-Eberle „Lala” z Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszko”


W roku 1943 V Brygada Wileńska Armii Krajowej Wigilię Świąt Bożego Narodzenia obchodziła w powiecie święciańskim –  województwo wileńskie,  jako pierwszą i ostatnią z majorem „Łupaszko”. W bardzo smutnych okolicznościach. Podczas akcji w miasteczku Świr (gniazdo rodowe książąt Świrskich) zginął młody żołnierz. Śmierć ta wstrząsnęła wszystkimi, bo walk żadnych nie było, a tragedia była przypadkowa.  

5 brygada wilenska ak

V Brygada Wileńska Armii Krajowej w marszu. Od lewej: rtm. Zygmunt Szendzielarz - "Łupaszko", kapelan - ks. Aleksander Grabowski "Ignacy" (piąty z lewej), dowódca 1 kompanii V Brygady - ppor. Wiktor Wiacek "Rakoczy" (szósty z lewej), por. Grabowski "Pancerny"(dziewiąty z lewej) i ppor. Sergiusz Sprudin - fotoreporter z Komendy Okręgu Wileńskiego AK

----------------------------------------------------------------------

Żołnierze VBW, zwanej też „Brygadą śmierci” ze względy na to, że z każdej potyczki i zasadzki wychodzili zwycięscy i niepokonani, na kurtkach mundurowych mieli przypięte Ryngrafy z Matką Boską Ostrobramską, a na czapkach rogatywkach srebrne Orły w koronie. Sztab brygady został zaproszony na Wigilię do plutonu „Kitka” - plutonowy Mieczysław Kitkiewicz,  który ochraniał dowództwo brygady. Szwadrony i plutony nigdy nie stacjonowały w tych samych wioskach, ze względu na bezpieczeństwo więc i święta obchodzono oddzielnie. 

Wieczerzę wigilijną  przygotowały - żona gospodarza zagrody i sanitariuszka „Myszka” Halina Wilczyńska. Uroczystość urządzono w największej izbie. Lampy naftowe oświetlały izbę, ale w pomieszczeniu panował półmrok. Stoły przykryte białymi obrusami, a na nich skromne wigilijne dania. Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”  wg relacji Lidii Lwow bardzo lubił barszcz, więc barszcz wigilijny z grzybami był koronnym daniem. W rogu izby stała duża choinka pięknie przybrana, roztaczając intensywny zapach. Przy stole mówiło się o tej przypadkowej śmierci, bo pomimo wojny Brygadę omijała śmierć. Oczywiście był i opłatek, którym dzielił major Zygmunt Szendzielarz. Jak zwykle mówił donośnym przyjemnym głosem, życzył wszystkim szczęścia żołnierskiego, a Polsce Niepodległości. Potem składano sobie życzenia osobiście, podarków niestety nie było. Kapelan brygady ksiądz „Ignacy” Aleksander Grabowski pobłogosławił wszystkich. Po uroczystym posiłku śpiewano piękne polskie kolędy.

Każdy pluton obchodził wigilię tam gdzie stacjonował. Wigilię w V Brygadzie Wileńskiej obchodzono tylko raz. Właśnie tu. Natomiast  święta Wielkanocne obchodzono wspólnie,  wszystkie plutony w miasteczku Sużany, żołnierze spowiadali się i przyjmowali komunię, a potem dzielili się jajkiem i życzyli powrotu Wolnej Polski. 

Pani podporucznik czasów wojny Lidia Lwow Eberle przeżyła komunizm, pomimo  wyroku dożywotniego więzienia, wydanego na nią przez komunistycznych sędziów  w PRL. W 2021 roku Księżna Lidia Lwow dołączyła do swoich ukochanych Wileńskich żołnierzy w wieku 100 lat… Z urodzenia Rosjanka, z wyboru wielka Polska Patriotka.

8aaebc16a31607216b5ea7255d611811 xl

Księżna Lidia Lwow Eberle i Woytek Kopacz

----------------------------------------------------------

Sowieckie sługusy obdarły Polskę ze wszystkiego co piękne i wzniosłe, a oblekły w brud, kłamstwo i splugawili święte  pamiątki. Żołnierze Wileńscy, dziewczęta i chłopcy wypędzeni ze swoich domów przez sowietów, podjęli nierówną walkę o godność i honor. Jedynym romansem ich młodego życia była walka o Wolną Polskę. Żołnierze V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej stanęli w obronie niepodległości Polski.  W związku z tym zostali uznani przez pachołków sowieckich za „Wyklętych”. Obecnie dla współczesnych Polaków powinni być wzorem i przykładem, że walka o suwerenność i niepodległość Polski wymaga największej ofiary.

Woytek Kopacz

P.S. Brygady Wileńskie Armii Krajowej broniły Polską ludność cywilną na Wileńszczyźnie przed okupantami niemieckimi, sowietami (partyzantka sowiecka) i bojówkami nacjonalistów litewskich.

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

Nie przegap tych artykułów.