sobota 03.06.2023

Imieniny: Leszka Tamary

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia niedziela, 27 listopad 2022 11:40


Zamiast germańskich legend. Imieniny u "wujcia Jasia"

13 CommentsCzas akcji - koniec lat 50 i początek lat 60 XX wieku, miejsce akcji - Środa Śląska ulica Górna, jeszcze przed budową szkoły, tzw. Tysiąclatki.


'


Ulica ta była polną dróżką, a po drugiej stronie gdzie teraz jest hala sportowa były ogrody z krzakami porzeczek. W tym domu już nie mieszka rodzina mojego stryja, na którego mówiliśmy „wujciu Jasiu”. Teściowie stryja pochodzili z Tarnopola i nazywali się Józefa i Franciszek  Duchnowiczowie. Nigdy  potem nie doświadczyłem tak rodzinnej atmosfery i wyśmienitych dań jak te, które przyrządzała pani Duchnowicz z córką, czyli z ciocią Krystyną. Właściciele, którzy mieszkają obecnie w tym domu niech wiedzą, lub jak chcą -  niech kontynuują tą wyśmienitą kuchnię kresową, której zapachy i smaki pozostały w mojej pamięci po upływie 60 lat.

Na imieniny schodziła się rodzina, Maria i Bolesław Halpernowie z dziećmi Basią i Stasiem, którzy mieszkali dom dalej przy samej dróżce cmentarnej, mój stryj Jan z żoną Krystyną, wraz z moimi kuzynami Teresą i Andrzejem, właściciele domu państwo Duchnowiczowie, teściowie mojego stryja i moi rodzice Emilia i Władysław oraz moja siostra Jolanta i ja. Nim się weszło do sieni budynku i wręczyło prezenty, gości witał zapach róż, z których domownicy wykonywali doskonałe konfitury.

Cały dom przesiąknięty był zapachem owoców, wanilii i goździków. Można śmiało powiedzieć  przypraw kolonialnych. Stół pięknie nakryty, a na min potrawy i nalewki własnej roboty. Zastawa porcelanowa jeszcze z Tarnopola, w półmiskach sałatki wszelakie, zaprawiane śmietaną z wyraźnym posmakiem selera. Na stole zauważyć można było galantynę drobiową udekorowaną jarmużem. No i wędliny. Jak sobie przypominam, największe wrażenie zawsze robiła sałatka warzywno ziemniaczana ze śmietaną . Na czubku tej górki warzyw dumnie stał grzybek wykonany z gotowanego jajka i połówki pomidora z białymi kropkami. Ten „muchomorek” był  przedmiotem pożądania wszystkich, do konsumpcji.

Na ciemnym dębowym kredensie stały patery z ciastami wszelakimi. Często dla dzieci przygotowywano osobne miejsce w pokoju obok, tak aby nie przeszkadzały i rozpraszały rozmawiających rodziców. Ale największe wrażenie, zawsze pod koniec imienin, robiło podanie kremówek zwanych niekiedy napoleonkami. To był hit tego domu. Rewelacyjny krem otulony w kruchutkie ciasto francuskie. Gdy pani Józefa Duchnowicz wnosiła ciasto na tacy, wszyscy wstawali i bili brawo.

Nigdy potem nie doświadczyłem takiego uznania dla gospodyni, która serwowała swoje koronne danie. I nigdy nie jadłem tak pysznego ciasta, chociaż miałem okazję skosztować różnych przepysznych w Berlinie, ale do tych rodem z Tarnopola nawet się nie umywają.  

Szanujmy wspomnienia oraz ludzi, którzy odeszli i pyszną Kresową kuchnią.   

Woytek Kopacz

P.S. Po co opowiadać germańskie legendy młodym Polakom, jak mamy swoje prawdziwe polskie opowieści. Tekst ten dedykuję pod rozwagę stosownym średzkim decydentom. 

gazeta027   gazeta028

gazeta026                                                                                  
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...
Z innej beczki - czy ktoś wie gdzie Gmina Środa Śląska publikuje wyniki naborów na stanowiska ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans

glory baner