poniedziałek 16.09.2024

Imieniny: Edyty Kornela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250

    Dział: Historia niedziela, 04 sierpień 2024 11:42


Życie bywa jak Fandango

Skomentuj



To pierwsza linijka kultowej piosenki grupy Procol Harum "Bielszy odcień bieli", warto więc zacytować parę następnych, aby zrozumieć klimat lat 70. XX wieku w średzkim Domu Kultury.      


Fot. archiwum autora Fot. archiwum autora


Życie bywa jak fandango

Lecz ktoś inny tańczy je.

Słuchaliśmy tego utworu setki razy na średzkich dyskotekach, ale tylko nieliczni wiedzieli o czym śpiewa Gary Brooker.

Pragniesz choć raz uwolnić się

I porzucić  stary lęk

Stanąć w pełni blasku słońca

Gdzie ma bielszy odcień biel.

Szczęście jest jak ziarna piasku

Wszystkich złapać nie da się

Los rozdaje różne karty…                                                                

W 2007 roku w gazecie Roland ukazał się mój tekst pt. "Szalone lata 70. w Domu Kultury", który będzie kanwą do przypomnienia klimatu tamtych minionych lat.

Więc zaczynamy. Na początku lat 70. XX w. razem z Jasiem Golczewskim, Markiem Golińskim, Leszkiem Szylem próbowaliśmy swoich sił w kabarecie, który prowadził Tolek Bogucki oraz Alicja Piwkowska i Anka Kostańska. Mieliśmy też konkurencję na deskach owej sceny w postaci Grupy Baletu Nowoczesnego prowadzonego przez "baletmistrza" Andrzeja Pyrtaka. Dancerami byli - Czesław Smardz i Waldi Michałowski. Girlaskami były panny Koleśnikówne - Ewa i Hanna. Ale królami dyskotek byli muzycy średzkich kapel, w tym rockowych. Warto więc ich przypomnieć.

Romek "Czarny" Iskrowicz i jego utalentowany brat Piotrek "Ciopek", Mirek Gral – to filary grupy "Bank" znanej i cenionej do dzisiejszego dnia. Jurek Kowalski – muzyk występujący na europejskich scenach, Zbyszek Raczyński, Janusz Paciorek, Tadeusz Reinprecht, Wiesiek Rybicki, Leszek Maciejewski, Marek Ganzke, Zygmunt i Janek Czarnieccy. Natomiast najczęściej przemycanym na dyskoteki, ze względu na swój wiek był Leszek Gral – disco pupilek. Na straży porządku i moralności stała pani Ralkowa, która nam trochę matkowała i karciła, gdy za bardzo się rozbrykaliśmy.

To były czasy. Na dyskoteki do Domu Kultury chcieli przychodzić wszyscy z miasta, a sala nie była z gumy… Od tego czasu minęło 5 dekad (pięćdziesiąt lat). Wielu z tych co wymienię już nie ma wśród nas, może to ostatni moment aby Ich przypomnieć.

Spotkany kiedyś w Rynku Waldek Peryga prosił mnie abym go nie pominął, gdy będę pisał następny tekst o Szalonych latach 70. w DK. No bo on - był starym bywalcem, a ja o nim zapomniałem napisać. Waldek! Jesteś na pierwszym miejscu! Zaczynamy listę bywalców dyskotek.

Teresa Stysiał, późniejsza artystka cyrkowa goszczona przez samego Charlie Chaplina. Kurdziel Barbara i Zdzichu. Jurek Kuraś. Olka Olejarczyk. Kempiakowie – Józek, który szył dla nas spodnie "dzwony" na poczekaniu, Rysiek i Jurek. Krzysiek Węgierski, Gajewscy - "Kleksiu" i Janusz, Kuriatowie - Tadek, Leszek, Piotrek. Wiktor Kalita - późniejszy właściciel gazety Roland, jego siostra Mirka – wokalistka, Heniek Kuryłów, Alek Korsak, Wiesiek Białek, Romek Tutaj, Heniu Buczak, Krzysiek Krupiński, Dryjowie - Ela i "Blondyn",  Żółkiewicz Basia i Tadek, Dagmara Sikorska, Andrzej Rybicki, Cendlakowie, Sawczykowie, Grzegorczykowie, Żmijowie, Domino Ula z siostrami, Janusz Szlanta, Bogdan Ginter - średzki "John Travolta", Anka Mazurkiewicz, "Dzidek" Ptaszyński, Karnasowie, Szylowie - Danka, Grażyna, Leszek, Koleśnik Ewa i Hanna, Gienek Ralko - disc jockey, który "grał" muzykę z płyt Ryśka Bąkowskiego i Ryśka Burgiela, Bogdan Konieczny, Zenka Dyakowska, Zdzichu Duchnicki, jego siostra i brat, Rysiek Kontak, Wietchowie - Ela z bratem, Kajtek Hawliczek, Błaszczykowie, Budowie, Marek "David" Stępień, późniejszy Busker  - europejski uliczny artysta, który napisał  parę utworów muzycznych o historycznych postaciach związanych ze Środą Śląską. To on dał pierwszy koncert od 500 lat na wieży widokowej - dzwonnicy kościoła parafialnego w Rynku. Podobno są materiały filmowe z tego koncertu, w którym uczestniczył późniejszy włodarz ziemi średzkiej - Artur Bogucki z żoną. Natomiast Stanisław Pałasiewicz był fotografem w Domu Kultury, bardzo często fotografował różne uroczystości i imprezy. Warto sięgnąć do jego archiwum i zobaczyć to, co minęło bezpowrotnie - Nasza młodość.

Woytek Kopacz

P.S. Fandango (błahostka) - hiszpański taniec ludowy. Para tańcząca przybliża się do siebie i oddala, ale nigdy nie dotyka się.

img 20240708 wa0000

img 20240707 wa0006

img 20240707 wa0007

img 20240707 wa0008

img 20240707 wa0005





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...

Lokalne ogłoszenia drobne

11.08.2024 11:21 wrote:

Sprzedam dom do remontu. CHOMIĄŻA tel. 733-705-583…

04.07.2024 08:16 wrote:

CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ !Kupię m.in.: stare Obrazy , Obrazki, Ikony, Witraże, Ramy, Porcelanę, …

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

Nie przegap tych artykułów.