niedziela 23.06.2024

Imieniny: Wandy Zenona

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Mądry Polak po szkodzie? (opinia czytelnika)

1 CommentDługo zastanawiałem się czy napisać ten artykuł, ale ostatecznie moje sumienie pragnie pozostać czyste i w tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo naszych obywateli należy się wypowiedzieć. Przed nami wybory samorządowe, będziemy wybierać nowych / starych samorządowców, ale co w kwestiach bezpieczeństwa mają oni do powiedzenia? Nie chcę żeby ten artykuł kogokolwiek wystraszył, lepiej jednak aby pojawiał się w naszych małych społecznościach, bo na takim etapie jesteśmy w stanie wziąć sami w ręce nasz los. Przypatrujemy się niejako z boku wojnie na Ukrainie widzimy uchodźców, martwi nas myśl coraz częstsza, że mogłaby ona i nas dotknąć bezpośrednio. Żyliśmy dotychczas od kilku pokoleń w stanie, można śmiało powiedzieć dobrobytu, więc dla większości z nas byłby to szok. Coraz częściej jednak pośrednio (zakupy olbrzymiej ilości sprzętu wojskowego planowana 300 tys. armia, powrót do poboru, czy też bezpośrednio wypowiedzi naszych polityków, wysokich oficerów WP, szefów instytucji państwowych) sugerują, że może nie dziś, ale należy się spodziewać jakiegoś konfliktu w perspektywie 3-5-10 lat.

Każdy z nas logicznie myślący skojarzy, że Środa Śląska leży dość daleko od granic z Rosją czy Białorusią, a poza tym czy my jesteśmy w ogóle jakimkolwiek celem strategicznym, wojsko u nas nie stacjonuje: nic nam nie zrobią. Jednak jak zacząć rozkładać na czynniki pierwsze fakty to mogą być okoliczności, które mogą nas niepokoić. Kilkanaście kilometrów od nas jest chociażby Fabryka Chemii PCC czyli stara Rokita, o której żarty za ,,komuny” mówiły, że wystarczy przekręcić kurek w lewo, dwa inne w prawo i już są tam produkowane gazy bojowe, koło Miękini powstaje amerykańska fabryka półprzewodników, nawet produkcja części do samochodów to już są konkretne cele. 

Kto śledzi choć pobieżnie konflikt na Ukrainie ten wie, że rakiety rosyjskie braki w celności starają się nadrobić promieniem rażenia, a i tak mogą polecieć za daleko i niechcący trafić np. przedszkole. Poza tym zawsze jakiś mało rozgarnięty pilot, kiedy mu zostanie trochę bomb w ładowni samolotu to zrzuci je, wracając na dowolnie przypadkowy cel. Nie radziłbym cieszyć się całkowitym bezpieczeństwem, bo w czasie wojny nie ma takich.

Tymczasem chyba nikt od II wojny światowej nie słyszał w Środzie o schronach dla ludności cywilnej zapewniającej jej choć podstawy bezpieczeństwa, żadnego parkingu podziemnego mogącego po przeróbkach stanowić schronienie dla cywili, żadnych schronów przy szkołach, przedszkolach nikt kompletnie nie ma pojęcia gdzie biec. Nie ma funkcjonującej Obrony Cywilnej, a raz do roku włączane syreny, których znaczenia nikt nie rozumie to już standard. Może czas jest żeby władze naszego miasta, te przyszłe, pomyślały nad bezpieczeństwem swoich obywateli. Nie jesteśmy Izraelem, nie sfinansujemy każdemu obywatelowi tzw. ,,sejf roomów” czyli pomieszczeń, gdzie udaje się cała rodzina po ogłoszeniu alarmów bombowych. Pewnie to zostanie finansowo zrzucone na każdego obywatela z osobna ale co wtedy, kiedy taki alarm zastanie nas w rynku, podczas zakupów, koło dworca w oczekiwaniu na autobus… Chciałbym ufać, że ktoś o tym myśli już teraz a nie wtedy kiedy będzie już grubo za późno. Takie zaniedbania mogą się źle skończyć i włodarze naszego miasta też powinni brać za to odpowiedzialność.

Czasy mamy ciekawe jak to mawiają Chińczycy, ale nie zwalnia nas to z bycia przezornym. Mieszkańcy  powinni wiedzieć, że po ogłoszeniu pewnych komunikatów powinni mieć czas na zrobienie zapasów domowych, wody, jedzenia, leków na okres chociażby 2 tygodni. Bo moment kiedy wszyscy pójdą naraz do sklepów i aptek, to będzie już sama w sobie apokalipsa.

Oczekuję od kandydatów na Burmistrza czy Radnych jasnego przekazu co zrobią, żeby zabezpieczyć tę podstawową wartość dla nas wszystkich jaką  jest bezpieczeństwo… Czasy dobrobytu chyba się skończyły. Nie bądź Polaku mądry po szkodzie.

Rezerwista ze Środy Śląskiej

(imię i nazwisko autora wyłącznie do wiadomości redakcji)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Gosc mega inteligentny, zadal im konkretne pytanie, dlaczego radni nie beda pracowac charytatywnie dla miasta jako ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

warsztat 336224 px

Nie przegap tych artykułów.