Inicjatywa, która miała na celu promowanie bezpiecznych wakacji, bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz poprawę bezpieczeństwa na drodze, zgromadziła uczniów klas 7-8 średzkich szkół podstawowych oraz specjalistów w dziedzinie prewencji.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez miejscowego profilaktyka, dzielnicowego oraz Naczelnika Wydziału Prewencji, którzy wspólnie opracowali szereg atrakcji i warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży. Dzięki tej inicjatywie uczestnicy mieli okazję zdobyć cenne informacje na temat zasad bezpiecznego zachowania podczas wakacji, a także zwiększyć swoją świadomość na temat potencjalnych zagrożeń i sposobów ich unikania.
Zbliżające się wielkimi krokami wakacje to dla najmłodszych czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Jest to także dobry czas, aby przypomnieć młodzieży o bezpieczeństwie.
To, czy wakacje będą udane, zależy przede wszystkim od tego, czy będą bezpieczne. Przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Środzie Śląskiej, Gminą Środa Śląska, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Strażą Miejską w Środzie Śląskiej, OSP Brodno, Kołem Wędkarskim Sazan, w miejscowości Brodno odbyły się dwa spotkania profilaktyczno-informacyjne, skierowane do uczniów klas VII i VIII z terenu gminy Środa Śląska.
Podczas wspólnych działań prewencyjno-edukacyjnych średzcy funkcjonariusze poruszali tematykę bezpieczeństwa na wakacjach oraz wypoczywania nad wodą, jak i niekorzystnego wpływu używek na młody organizm. Nie obyło się także bez przypomnienia zasad ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych i rowerów, jak również zasad pierwszej pomocy. Przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej opowiedzieli, jak ważne jest wdrażanie zdrowych nawykach żywieniowych od najmłodszych lat. Na uczniów szkół podstawowych czekał również zdrowy poczęstunek, w postaci świeżych owoców, pieczywa i wody.
Młodzież miała także okazję wypróbować urządzenia, jakimi są narkogogle oraz alkogogle, które służą jako symulatory środków odurzających oraz alkoholu. Wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że było to ciekawe doświadczenie, jednak nigdy nie chcieliby znaleźć się w takim stanie.
Na koniec każdy z uczestników spotkania otrzymał opaski odblaskowe oraz plecaki, które nie tylko pozostaną miłą pamiątką po przeprowadzonych działaniach profilaktyczno-edukacyjnych, ale także przyczynią się do podniesienia widoczności, a tym samym bezpieczeństwa osób poruszających się po zmroku.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji
w Środzie Śląskiej