sobota 08.08.2020

Imieniny: Cypriana Dominika

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Główne zadanie Starosty i kto powinien nim być…

Główne zadanie Starosty i kto powinien nim być…

13.11. 2018

Po prawie 3 tygodniach od wyborów wciąż nie wiadomo jaka koalicja powstanie w Radzie Powiatu i kto będzie Starostą. Opcji jest kilka bo układ sił po wyborach jest dość  zrównoważony. Żadna z opcji nie ma zdecydowanej przewagi i nie jest niczego pewna przed zbliżającymi się głosowaniami, po zaprzysiężeniu radnych powiatowych. Dużo emocji, jak zawsze zresztą, budzą kwestie personalne: kto będzie starostą, kto wicestarostą, a kto przewodniczącym czy wiceprzewodniczącym Rady Powiatu…

A może zamiast myśleć kto będzie kim w nowych władzach Powiatu Średzkiego warto zapytać najpierw jaka z pkt. widzenia interesu Mieszkańców  powinna być koalicja w Radzie Powiatu i jakie powinno być główne zadanie Starosty wybranego po 18 listopada? To są kluczowe pytania z pkt. widzenia interesu Mieszkańców Powiatu. Warto wiec na nie odpowiedzieć zanim zapadną decyzje i podjęte zostaną wiążące uzgodnienia co do programu i składu koalicji powiatowej oraz osób desygnowanych na kluczowe funkcje, wyznaczonych do realizacji najważniejszych zadań z pkt. widzenia Mieszkańców.

Po pierwsze bardzo ważne jest aby przyszła koalicja była zrównoważona tzn. aby byli w tej koalicji w odpowiednich proporcjach i w odpowiedniej randze przedstawiciele każdego z okręgów wyborczych tj. Gminy Środa Śląska, Gminy Miękinia oraz okręgu obejmującego gminy Udanin, Malczyce i Kostomłoty. Wiodącą rolę w tej koalicji powinna odgrywać Gmina Środa Śląska - jako największa gmina w powiecie, gmina o największym potencjale, która spaja wszystkie inne gminy wokół najważniejszych celów z pkt. widzenia całości Powiatu. Bardzo istotna, ale nie wiodącą role w przyszłej koalicji powinna odgrywać Gmina Miękinia - jako gmina o dużym potencjale, ale ciążąca coraz bardziej w kierunku Wrocławia.

Istotną rolę w koalicji powinny odgrywać też połączone siły pozostałych gmin z okręgu wyborczego nr 2 tj. Kostomłotów, Malczyc, a szczególnie Udanina, gdzie 4 listopada w II turze wyborów na Wójta zaszły daleko idące zmiany we władzach Gminy Udanin i gdzie duża cześć mieszkańców oczekuje większej integracji z centrum społeczno-gospodarczym Powiatu, jakim jest Środa Śląska i spora część Miękini. Bardzo zdrowym, wg mnie najlepszym dla dobra całego Powiatu rozwiązaniem, byłoby powierzenie funkcji Starosty osobie z gminy Środa Śląska, a funkcji wicestarosty osobie z gminy Miękinia. Wówczas trzeci, kluczowy członek Zarządu, mógłby, a nawet powinien, pochodzić z Gminy Udanin i reprezentowałby w trzyosobowym Zarządzie Powiatu cały okręg nr 2, co przyniosłoby też oszczędności w kosztach zarządzania w stosunku do obecnego pięcioosobowego Zarządu Powiatu.

Po drugie bardzo ważne jest aby przyszła koalicja powiatowa miała wsparcie ze strony władz regionalnych tj. większości w Sejmiku Wojewódzkim, Zarządu i Marszałka Województwa. Wiele wskazuje ze kluczową rolę w Sejmiku Wojewódzkim odegrają Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zdecydują czy współrządzić będzie PIS czy PO. To jest ważna wskazówka dla składu koalicji w naszym Powiecie, który powinien być wg mnie zbieżny z koalicją w Sejmiku. Ważne jest też aby władze powiatowe miały też przychylność Wojewody, czy Dyrektora Oddziału NFZ, bo to jest kluczem m.in. do przywrócenia szpitala powiatowego, pozyskania trzeciej karetki pogotowia czy poprawy stanu lokalnych dróg.

W mojej ocenie kluczowym, najważniejszym zadaniem nowych władz powiatowych kadencji 2018-2023, przede wszystkim głównym zadaniem Starosty jako lidera Zarządu Powiatu, jest przywrócenie szpitala powiatowego. Dlatego Starostą Powiatu powinna być osoba, której bardzo zależy na przywróceniu szpitala. Taka osoba, która w kampanii wyborczej mocno podkreślała wagę przywrócenia szpitala jako kluczowego elementu programu dla Powiatu. Taka osoba, która jest wrażliwa na kwestie przywrócenia szpitala i zrobi wszystko co możliwe aby to zadanie się udało się zrealizować. To jest wspólny interes wszystkich gmin Powiatu bo to jest bardzo ważne dla wielu, w mojej ocenie dla co najmniej 30.000 mieszkańców naszego Powiatu czyli większości lokalnej społeczności.

Oczywiście Starostą Powiatu powinna być osoba bardzo kompetentna, doświadczona w służbie publicznej oraz wiarygodna w swojej dotychczasowej działalności samorządowej. Taka osoba, która posiada autorytet i będzie potrafiła być osobą, która łączy, a nie dzieli. Duże znaczenie może mieć koncepcja aby Starostą Powiatu była kobieta bo samorząd potrzebuje kompetentnych, doświadczonych, wiarygodnych, nastawionych konsyliacyjnie i jednoczenie konstruktywnych oraz skutecznych w działaniu kobiet. To byłby kolejny przełom w naszym lokalnym samorządzie, ale właśnie teraz taki przełom jest nam bardzo potrzebny bo zadania jakie stoją przed Starostą, Zarządem i Radą Powiatu, wspólnie ze wszystkimi gminami, są przełomowe - w szczególności przywrócenie szpitala powiatowego, dalszy rozwój Ziemi Średzkiej rozumianej jako zespół pięciu gmin i ich integracja wokół wspólnych celów i niezbędny solidaryzm.

Jako lider KW Stowarzyszenia RAZEM dla Ziemi Średzkiej tak właśnie rozumiem strategiczne wyzwania dla władz powiatowych kadencji 2018-2023, budowanie najlepszej z możliwych koalicji w Powiecie Średzkim opartej o najlepszych ludzi, którzy w imieniu tej koalicji i przede wszystkim w imieniu Mieszkańców naszego Powiatu będą skutecznie realizować priorytetowe zadania dla całego Powiatu i poszczególnych jego części. Dlatego uważam ze taką osobą, jedną z najlepszych kandydatek na Starostę Powiatu, jest Pani Maria Zachary, obecnie Wiceburmistrz Środy Śląskiej, obdarzona zaufaniem wyborców i wybrana do Rady Powiatu z bezpartyjnego komitetu lokalnego, bardzo doświadczona w działalności publicznej, niezwykle pracowita i oddana służbie samorządowej, która w trakcie kampanii wyborczej, i od dłuższego zresztą czasu, mocno akcentuje potrzebę odzyskania i przywrócenia szpitala powiatowego jako priorytetu działania władz powiatowych.

Pani Maria Zachary to jedna z najlepszych kandydatek na Starostę Powiatu, choć zapewne nie jedyna spośród kobiet od lat związanych z naszym lokalnym samorządem, które mogłyby w sposób skuteczny i odpowiedzialny pełnić role Starosty. Wg mnie jest możliwa taka koalicja, szczególnie ze strony Bezpartyjnych Samorządowców, mających najwięcej mandatów w Radzie Powiatu, która poprze jedną z najlepszych kandydatek na Starostę Powiatu jaką jest pani Maria Zachary. To czy będzie to możliwe i czy tak się stanie zależeć będzie w dużej mierze od spojrzenia i jedności radnych powiatowych z Gminy Środa Śląska, wśród których są m.in. nowi radni, tacy jak Pani Judyta Partyka-Basa z Rakoszyc – bardzo ambitna przedstawicielka młodego pokolenia i Pan Artur Bogucki – wyważony samorządowiec, czy bardzo doświadczeni radni tacy jak Pan Józef Chabraszewski, który pełni role radnego powiatowego od 1998 roku. Trzymajmy kciuki za mądre decyzje i głosowania radnych.

Ważna dyskusja publiczna o kluczowych dla przyszłości Powiatu kwestiach została rozpoczęta. Zapraszam powiatowych liderów do tej dyskusji i zaprezentowania na forum swoich koncepcji na to jak widzą najważniejsze, priorytetowe zadania dla nowych władz Powiatu Średzkiego i kto powinien, jako Starosta, skutecznie je realizować w najbliższych latach, mając poparcie większościowej koalicji, współdziałanie ze strony Zarządu Powiatu, wsparcie wójtów i burmistrza, a także jakże kluczową przychylność władz wojewódzkich i resortowych.

Adam Ruciński

Lider KW Stowarzyszenia

RAZEM dla Ziemi Średzkiej

OGŁOSZENIE PŁATNE

Udostępnij ten artykuł:

 

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Ciekawe czy wojewódzki Sanepid da mandaty tym na zdjęciu którzy w sklepie nie mieli maseczek i nie z...
To znowu ten hejter.Stale ten sam IP. i ta sama głupota.
A czy w domach kultury alternatywnej można pić zwykła wóde czy alternatywną.A jeżeli to jaką.
Widzę ,że patologia też tutaj pisze,ale czy z kryminału?Mają tam komputery.

Lokalne ogłoszenia drobne

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…

27.07.2020 11:15 wrote:

SKUPUJĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ ! Interesują mnie do kupienia stare: Obrazy, Ik…

26.07.2020 12:46 wrote:

Zginął 3 letni kocurek- Edek. Bury pręgowany na bokach wzór kół. białe łapy, miauczy donośnie i upierdliwie. Proszę o pomoc.…