sobota 27.04.2024

Imieniny: Ludwika Piotra

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Grzegorz Borowski, Zbigniew Aleksy i Hanna Bogucka w gronie zasłużonych dla powiatu!

17 Comments



Kolejne osoby dołączyły do szacownego grona Zasłużonych dla Powiatu Średzkiego. 30 września w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej wręczono tytuły oraz statuetki.


Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP


Wniosek o nadanie tytułów złożył Zarząd Powiatu w Środzie Śląskiej, a rada podjęła stosowne uchwały. Mając na uwadze miejsce pracy zasłużonych oraz ich pasję, wrześniowa sesja rady powiatu oraz uroczysta gala odbyły się w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

– Trzy osoby, różne osobowości, ale łączy je jedna wspólna pasja - miłość i zainteresowanie historią oraz sztuką Powiatu Średzkiego. Osoby te wywodzą się z jednego, wyjątkowego pnia, którym jest Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej – podkreślał przewodniczący rady Artur Bogucki i jednocześnie przewodniczący Kapituły oceniającej wnioski.

Ideę tytułu przybliżył wicestarosta Sebastian Burdzy. – Wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Średzkiego” ustanowiono 30 sierpnia 2007, jako wyraz uznania i wdzięczności dla osób angażujących się w życie społeczne, kulturalne lub gospodarcze naszego powiatu. Pierwsze tytuły wręczyliśmy w 2008 roku i otrzymali je: utytułowany sportowiec związany z naszym miastem Mieczysław Rutyna oraz Małgorzata Żak, prezes Fundacji POLSAT i propagatorka nowoczesnych form rodzicielstwa zastępczego. W sumie przez 13 lat wyróżniliśmy w ten sposób siedem osób i cztery lokalne organizacje. Dzisiaj z ogromną przyjemnością i wzruszeniem do listy tej dopiszemy śp. Grzegorza Borowskiego, Zbigniewa Aleksego i Hannę Małgorzatę Bogucką – mówił wicestarosta. 

To było popołudnie pełne ciepłych słów i wzruszających momentów. Nagrodę w imieniu Grzegorza Borowskiego odebrała jego żona Tereza wraz z córkami. Małgorzata Bogucka i Zbigniew Aleksy zwrócili uwagę, że otrzymane tytuły należy traktować jako nagrodę dla muzeum, bo to co robią to efekt zgodnej współpracy całego zespołu. – Ktoś taki jak ja, nie zrobiłby tak wiele, nie otrzymałby tej nagrody, gdyby nie otaczające mnie osoby. Nie byłoby mnie bez innych. Nie mogę fizycznie podzielić się tą nagrodą, ale dzielę się sercem. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Padło dzisiaj, tutaj bardzo trafne spostrzeżenie, że nasza trójka wywodzi się z jednego pnia. Proszę zauważyć, skoro takie osoby, takie indywidualności, wywodzą się z takiego pnia, to co on oznacza? Oznacza, że pień jest zdrowy, soczysty i gotowy do tego, aby wypuszczać młode, nowe pędy. Pień cały czas żyje, cały czas pracuje i wydaje owoce jak my. I takie właśnie jest nasze muzeum regionalne – podsumowała Hanna Małgorzata Bogucka. Zbigniew Aleksy przyznał, że cały czas towarzyszy mu wewnętrzny dylemat – słusznie czy nie? Być może brawa zebranych pomogły mu rozwiać te wątpliwości.

W uroczystości wzięli udział bliscy wyróżnionych, radni powiatu, dyrekcja i pracownicy muzeum, a także przedstawicieli lokalnych władz samorządowych. Listy gratulacyjne oraz kwiaty, w imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy Kostomłoty, wręczyła pani wójt Janina Gawlik. Po części oficjalnej zaproszono wszystkich na tort i rozmowy w kuluarach.

-----------------------------------------------------

Dotychczasowi Zasłużeni dla Powiatu Średzkiego:

30.01.2008 r. Mieczysław Rutyna, olimpijczyk

27.06.2008 r. Małgorzata Żak, prezes fundacji „Polsat”

  27.03.2014 r.:

  • Związek Sybiraków, Koło w Środzie Śl.
  • Związek Inwalidów Wojennych RP, Oddział w Środzie Śl. 
  • Związek Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Koło w Środzie Śl.
  • Polski Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oddział Rejonowy w Środzie Śl.

WYRÓŻNIENI 2021:

GRZEGORZ BOROWSKI urodził się w 1971 roku. Ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia teologiczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Był absolwentem Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Studium Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Pracę w średzkim muzeum rozpoczął w 2000 roku. Od 2003 roku aż do śmierci pełnił funkcję dyrektora tej placówki. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół archeologii miast Dolnego Śląska i Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem Środy Śląskiej. Mieszkał tu przez kilkanaście ostatnich lat swojego życia.

W swoim dorobku Grzegorz Borowski miał kilka książek poświęconych dziejom naszego rejonu, kilkadziesiąt artykułów naukowych i ponad dwieście popularnonaukowych. W listopadzie 2019 roku ukazała się publikacja „Środa Śląska w Średniowieczu – początki i struktura miasta”. Powstała ona w oparciu o pracą doktorską, którą dyrektor muzeum obronił w 2014 roku. W 2020 roku ukazały się kolejne dwie książki jego autorstwa: „Historia rynku w Środzie Śląskiej”, poświęcona m.in. badaniom archeologicznym, jakie przeprowadzono podczas rewitalizacji Rynku Dolnego oraz „Ziemia Średzka okiem archeologa”.

Grzegorz Borowski był współtwórcą wielu ciekawych projektów i inicjatyw. W 2018 roku zapoczątkował ciekawy i lubiany cykl „Zamki i pałace Ziemi Średzkiej”, a rok późnej kolejny „Średzkie Legendy”, przy opracowaniu którego korzystał z niemieckiej książki z 1937 roku „Legendy i opowiadania z Powiatu Średzkiego”. Cykl o pałacach wciąż jest kontynuowany przez pracowników muzeum.

W trakcie pełnienia funkcji dyrektora wspólnie z pracownikami stworzył wiele interesujących wystaw, m.in.: “Mały Skarb Średzki”, „Archeologia Ziemi Średzkiej” czy „Rodem z Łukowca”.

W 2015 roku Grzegorz Borowski otrzymał tytuł przyjaciela Młodzieżowej Rady Powiatu Średzkiego. W ten sposób uczniowie docenili jego pomoc w organizacji rocznicowych sesji oraz ogólną przychylność i życzliwość.

Od 2016 roku pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej, które realizowało zadania z zakresu rozwoju społeczno-gospodarczego Ziemi Średzkiej, działania na rzecz ochrony, podtrzymywania i propagowania wartości kulturowych i tradycji oraz miało na celu podnoszenie rangi Ziemi Średzkiej.

W bezpośrednich kontaktach dał się poznać jako niezwykle serdeczna i życzliwa osoba, a przede wszystkim jako człowiek wielkiego serca.

ZBIGNIEW ALEKSY od zawsze związany był z historią. W latach 1975-1981 nauczał jej w średzkim liceum. 1 października 1981 roku podjął pracę w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej. 8 lat później awansował na posadę kustosza, a po kilku miesiącach - starszego kustosza. Był świadkiem odkrycia Skarbu Średzkiego.

 W muzeum Zbigniew Aleksy prowadzi lekcje muzealne i pełni funkcję przewodnika. Dzięki świetnej znajomości języka niemieckiego jest w stanie bez problemu oprowadzać grupy niemieckojęzyczne. Służy pomocą przy badaniu źródeł historycznych. Ma rozległą wiedzę o historii miasta.

W latach 90-tych XX wieku Zbigniew Aleksy współtworzył wystawę stałą „Warsztat. Dawne narzędzia do obróbki drewna”, która prezentowana jest w muzeum do dziś. Oprócz niej kustosz ma na koncie wiele innych wystaw, m.in. „Pozdrowienia z… Środa Śląska i Powiat Średzki  na dawnej widokówce”, „Środa Śląska w dawnych dokumentach XIII – XX w.”, „Środa Śląska i Powiat Średzki na dawnych mapach i planach”, „Bitwa pod Lutynią na dawnych planach”, „Napoleon w Środzie Śląskiej w 1813 roku”. Najnowsza wystawa, która powstała pod okiem Zbigniewa Aleksego to „Epitafia, Pomniki i Płyty Nagrobne w Kościołach Ziemi Średzkiej XVI – XVIII wiek”, wciąż prezentowana w muzeum.

We współpracy z niemieckim muzeum w Rintel kustosz stworzył wystawę „Vertreibungen/Wypędzenia 1939 – 1949, Deutsche und polnische Vertriebenen Schicksale/Losy polskich i niemieckich Wypędzonych”. Był współautorem dwujęzycznego katalogu do tej wystawy. W 2006 roku brał udział w powstawaniu spektaklu o podobnej tematyce pt. „Transfer!” w reżyserii Jana Katy.

Zbigniew Aleksy od 2018 roku w oparciu o dokumenty Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Środzie Śląskiej tworzy rejestr przesiedleńców i repatriantów do Powiatu Średzkiego. Aktualnie spis zawiera informacje o 13 860 osobach.

Kustosz ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. „Dzieje Środy Śląskiej” (1982), „Bitwa pod Lutynią 5.12.1757r. na dawnych planach” (2007), „Historia zamku w Środzie Śląskiej” (2011), „Napoleon w Środzie Śląskie w 1813 roku” (2013), „Epitafia, Pomniki i Płyty Nagrobne w Kościołach Ziemi Średzkiej XVI – XVIII wiek” (2020). Ściśle współpracował z wieloletnim dyrektorem muzeum śp. Grzegorzem Borowskim, z którym wspólnie wydali kilka książek.

Prywatnie Pan Aleksy jest osobą życzliwą, uczciwą i sprawiedliwą. Uwielbia swoją pracę i oddaje się jej w całości.

HANNA MAŁGORZATA BOGUCKA rozpoczęła pracę w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej 1 września 1995 roku, ale już wcześniej współpracowała z placówką. W trakcie pracy zorganizowała około 200 wystaw. Do wielu z nich sama tworzyła scenariusze oraz pisała komentarze. Projektowała plakaty, zaproszenia, foldery i katalogi.

Jedne z ciekawszych wystaw Małgorzaty Boguckiej to: „Dawne sprzęty gospodarstwa domowego w mieście i na wsi, XVIII – XX w.”, „Hakuna Matata”, „Wachlarze”, „Leon Wyczółkowski. Malarz. Człowiek”, „Kiedy żył Chopin”, „Środa Śląska miasto wina”, „Taki mi się snuje dramat. Stanisław Wyspiański i jego wesele”, „Przez życie z magią i tradycją”. Autorskie wystawy artystki to m.in.: „Niech się spełni” (2016), „Księga Małgorzaty” (Czechy, 2018), „Święty spokój” (2019) i „Święty spokój i niepokój” (2020).

Artystka tworzyła nie tylko scenariusze i aranżacje do wystaw, ale również do cyklu Spotkań Dziedzińcowych, m.in. „Noc Kupały” czy „Ballada o nocy czerwcowej”. Jest znana ze świetnie zorganizowanych i dokładnie zaplanowanych wydarzeń. Organizuje spotkania autorskie, koncerty, kiermasze, warsztaty artystyczne, plenery malarskie, konkursy („Urok mojego miasta”, ”Moja bajka moja baśń”)  i corocznie Noc w muzeum.

W maju 2013 roku powstała Pracownia Artystyczna „NaPiętrze” Małgorzaty Boguckiej, która istnieje do dziś. Głównym celem założenia Pracowni była twórczość własna. Zapotrzebowanie na kulturę w mieście skłoniło ją do rozszerzenia działalności pracowni o zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dla dorosłych. Inną formą działalności Pracowni są spotkania autorskie i dyskusyjne. „NaPiętrze” pełni również funkcję Galerii, w której prezentowane są prace artystów z Polski, Europy, a nawet świata.                                                                                                                                       

Małgorzata Bogucka od wielu lat prowadzi wykłady i tematyczne lekcje muzealne, takie jak „Środa Śląska w Średniowieczu”, Historia pisma”, „Czas bezdomnych cesarzy potężnych klasztorów”, „Techniki Graficzne”, „Uduchowienie architektury - architektura gotycka”.

Jest pomysłodawczynią „Święta Wina w Mieście Skarbów”. W tym roku odbyła się już 16. edycja tej imprezy. Małgorzata Bogucka nie tylko stworzyła jego scenariusz, ale na przestrzeni lat zaprojektowała i wykonała około 80 kostiumów historycznych.

Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej, była członkiem zespołu projektowego. Od momentu otwarcia placówki w marcu 2020 roku prowadzi tam zajęcia dla dzieci i dorosłych, m.in. z malarstwa i garncarstwa.

W 2021 roku podjęła się nietypowej inicjatywy, jaką było stworzenie muralu na budynku PZS nr 1 w Środzie Śląskiej. Małgorzata Bogucka sama opracowała wymagający projekt graficzny, który następnie przez parę tygodni realizowała. Mural zawiera wiele symbolicznych elementów historycznych i teraźniejszych związanych z naszym rejonem i niewątpliwie jest wielką ozdobą nie tylko budynku, ale również miasta.

Małgorzata Bogucka dała poznać się jako osoba życzliwa, uczciwa, kreatywna i bardzo pracowita. Współpraca z nią to prawdziwa przyjemność.

Powiat Średzki – RFP


Media




   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

Nie przegap tych artykułów.