poniedziałek 27.06.2022

Imieniny: Maryli Władysława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Kolejni mieszkańcy powiatu średzkiego ofiarami oszustw internetowych!
Kupujesz coś lub sprzedajesz poprzez portal internetowy? Uważaj! Policjanci odnotowali w ostatnim czasie kolejne zgłoszenia, gdzie mieszkańcy powiatu średzkiego stracili swoje oszczędności. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiego zakupu nowych rzeczy, możemy wiele stracić. Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

Fot. freepik.com / ilustracyjne Fot. freepik.com / ilustracyjne


Do Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej ostatniej doby zgłosiły się kolejne osoby pokrzywdzone, które wystawiły na sprzedaż odzież, korzystając z pośrednictwa platform OLX, VINTED oraz ALLEGRO.  Osoby te otrzymały od nieznanych osób informację, że są zainteresowane zamówieniem, a następnie poprosiły o adres e-mail, gdzie wysłały link. Po „kliknięciu” w link oraz wybraniu strony łudząco przypominającą witrynę swojego banku, pokrzywdzeni nie świadomi tego że za chwilę stracą swoje oszczędności logowali się swoim hasłem, do fałszywej aplikacji bankowej. W ten sposób przestępca dokonał nieautoryzowanych transakcji wypłaty pieniędzy. Zgłaszający stracili kilkaset złotych.

Inni mieszkańcy naszego powiatu również padli ofiarami tego typu oszustw, tracąc pieniądze w kwotach sięgających kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Było także wiele usiłowań, jednak osoby te w porę zorientowały się, że padły ofiarami oszusta.

POLICJA PRZYPOMINA!

Przestępcy w przypadku tego typu oszustwa działają bardzo podobnie. Pod pretekstem zakupu danego produktu wysyłają przez komunikator WhatsApp do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającej portal ogłoszeniowy lub bank. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych.

Pamiętajmy! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą wszystkich oszczędności.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać: „ Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Wystarczą dane, które podałaś/łeś na swoim koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poprosiliśmy Cię o Twój numer konta bankowego – to właśnie na ten rachunek otrzymasz pieniądze”.

Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS.

Zachowaj również ostrożność, gdy kupujący poda Ci link do strony uderzająco podobnej do naszego serwisu. Oszuści korzystają z wielu sposobów, abyś uwierzył/a, że naprawdę korzystasz z OLX. W ten sposób usypiają czujność Użytkowników. Posuwają się nawet do tworzenia czatów obsługi użytkownika, w którym rzekomo pomagają i tłumaczą (fałszywie!) zasady działania Przesyłek OLX. 

Oprócz wysyłania linków na komunikatorach, oszuści często próbują uwiarygodnić swoje działania, przesyłając Użytkownikom fałszywe instrukcje łudząco podobne do instrukcji OLX.
Są to najczęściej grafiki, jednak w ostatnim czasie stworzyli również fałszywy film instruktażowy, w którym wyjaśniają jak “otrzymać pieniądze za sprzedany przedmiot”, a tak naprawdę jak podać im dane swojej karty bankowej.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku.
• Poinformuj Policję.

mł. asp. Karol Dudziak / KPP w Środzie Śląskiej

  • ja powiedział(a) Więcej
    Artykuł z *** i chwili przed następnym 100ml! 2 godziny temu.
  • ja powiedział(a) Więcej
    Może już wie? Ale i tak *łupi! 2 godziny temu.
  • ja powiedział(a) Więcej
    Tak *** jak mówisz! A później idą do urn i oddają wszystko za 500+! Byle nie pracować, byle 500+ było! To są zwyczajni młodzi "polacy"!... 2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…