poniedziałek 01.03.2021

Imieniny: Albina Antoniego

Komunikacja powiatowa. Starostwo odpowiada na pytania mieszkańców

Komunikacja powiatowa. Starostwo odpowiada na pytania mieszkańców

Śr, 04.12.2019 13:58

W związku z dużym interesowaniem mieszkańców poprosiliśmy Grzegorza Pierzchalskiego, etatowego członka Zarządu Powiatu w Środzie Śląskiej, o dodatkowe informacje na temat połączeń komunikacyjnych planowanych na przyszły rok, w ramach rządowego programu.– Czy Powiat, wnioskodawca projektu, będzie mieć wpływ na ceny biletów na planowanych liniach?

Z tymi przewoźnikami, z którym będziemy mieć podpisane umowy, tak. Będziemy chcieli, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców. Jak rozkłady jazdy wejdą już w życie, mieszkańcy przyzwyczają się do nich i będą z nich rzeczywiście korzystać, to może zdarzyć się taka sytuacja, że rentowność linii wzrośnie, co oznacza mniejsze koszty dla samorządów i efekcie tego tańszy bilet. Nie mamy wpływu na ceny biletów innych przewoźników, a tacy są i będą funkcjonować na terenie naszego Powiatu. Przykładem tego są Tarnowscy, których linia Lubin – Wrocław  przebiega przez nasz Powiat.

Udało nam się doprowadzić do tego i jest to bardzo dobra informacja, że nasi przewoźnicy tzn. ci z którymi podpiszemy umowy, nie będą ze sobą konkurować. I tak każdą linie, będzie obsługiwał ktoś inny. Na dzisiaj ustalenia są takie:

- linia P1 (Środa Śląska - Miękinia - Środa Śląska) Szymon Kruk

- linia P2 (Damianowo - Ujazd Górny - Środa Śląska) i linia P3 (Lusina - Łagiewniki Średzkie - Środa Śląska) Stefan Ślusarski

- linia P4 (Chełm - Malczyce – Środa Śląska) Kazimierz Słobodzian

- linia P4 (Wichrów – Kostomłoty) Mieczysław Malec

Podkreślę jeszcze raz - bardzo ważna jest liczba osób korzystających z połączeń! Bardzo byśmy chcieli, aby ona rosła. Szczególnie zależy nam na uczniach, aby mieli dojazdy do szkół i przez to też wybierali nasze powiatowe szkoły średnie.

– Dlaczego tak różne koszty ponoszą samorządy? Dlaczego kilometry planowanych połączeń nie wiążą się ściśle z kosztami Gmin? Gmina Kostomłoty dofinansuje projekt kwotą 10 tys. zł a Malczyce 23 tysiącami…

Rzeczywiście ponoszone koszty nie zależą od kilometrów połączeń, a dzieje się tak gdyż każda linia ma inna dochodowość, nie na każdej linii zarabia się tak samo. Są linie bardziej dochodowe i te mniej i stąd różnica w wkładach Gmin. Bazą do oceny rentowności połączeń są sprzedane bilety miesięczne, bo to głownie one są źródłem dochodów przewoźników. Bilety indywidualne są na drugim miejscu. Stąd różnica, którą my - Powiat i Gminy, musimy dopłacić.

– Gdzie będzie można kupić wspomniane bilety miesięczne?

Tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio u przewoźników. W praktyce oznacza to zakup u kierowcy. Na pewno nie będziemy sprzedawać biletów w starostwie, bo nie możemy tego robić.

– Z kim były konsultowane nowe linie i rozkłady jazdy? Już są głosy dlaczego nie Karczyce albo Mazurowice?

Decyzje odnośnie przebiegu tras i godzin połączeń konsultowaliśmy z włodarzami gmin. To wójtowie wspólnie z przewoźnikami zaproponowali nam rozkłady jazdy, które my przyjęliśmy.

– Czy dla pana, osoby odpowiedzialnej za temat powitanych dróg, zaproponowane połączenia są satysfakcjonujące?

W mojej ocenie tak. Naszym priorytetem było skomunikowanie miejscowości, które nie maja żadnego połączenia z Powiatem i jego siedzibą. Tak właśnie było w całej Gminie Miękinia oraz części Gminy Udanin. Również w Kostomłotach, po wycofaniu się Polbusu, były miejscowości bez połączeń. Teraz będą, i to liczne i dopasowane do potrzeb mieszkańców.

– Czy mimo to będziecie oceniać i weryfikować te nowe połączenia? Czy w projekcie na 2021 rok mogą pojawić się inne propozycje?

Będziemy starali się skomunikować wszystkie miejscowości z tych naszych czterech gmin: Malczyc, Miękini, Udanina i Kostomłotów, jednak to w decydującej mierze zależy od możliwości przewoźników. Po wprowadzaniu programu będziemy mogli mówić o 90 procentowym skomunikowaniu tych gmin. Co już jest bardzo dobrym wynikiem! Trzeba mieć też świadomość, że są trasy obsługiwane przez niewspółpracujących z nami przewoźników, jak np. linia do Mazurowic, i w tym przypadku nie mamy wpływu na jakość i cenę połączenia. 

Podsumowując - będziemy oceniać zasadność i rentowność nowych linii, i być może w programie na 2021 rok wprowadzimy uzupełnienia, czy też ulepszenia, jeśli będzie taka potrzeba. Jeszcze więcej szczegółów przekażemy Państwu kiedy nasz wniosek zostanie pozytywnie oceniany i dojdzie do podpisania umów z przewoźnikami.

(mpr)
powrót na górę
 • Kleks powiedział(a) Więcej
  Jak ktoś chce się do czegoś doczepić, to zawsze znajdzie argument :) Zakrywanie twarzy zmniejsza ryzyko... 3 godziny temu.
 • Peppers powiedział(a) Więcej
  Gdzieś się zgubiło "Miękinia, otwórz się na zdrowy klimat"....... 3 godziny temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To znaczy, że wcześniej gdy zalecali noszenie tych przyłbice, szalików ,chustek itp narażeni nas na niebezpieczeństwo? 5 godzin temu.
 • Trudno zrozumieć powiedział(a) Więcej
  To jak te "śmieszne przyłbice i ten szajs" dobre były przez rok pandemii i dopiero teraz minister zdrowia i... 5 godzin temu.
 • szczerze i naprawdę powiedział(a) Więcej
  Bezsprzecznie  wolę naturalne,szczere, historyczne, wiarygodne i patriotyczne opowiadania Pana Wojtka Kopacza. 5 godzin temu.
 • marek perlak powiedział(a) Więcej
  p.dyr.G.Borowski-bardzo ciekawe i nowatorskie w swojej formie art.zamieszcza pani Ania Celuch-zawsze z... 6 godzin temu.

Wyszukiwarka artykułów:

Pogoda Powiat Średzki

Lokalne ogłoszenia drobne

25.02.2021 13:10 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - np.: po LIKWIDACJI NIERUCHOMOŚCI lub KOLEKCJI ANTYKÓW !!! Ramy, Obrazy , Obrazki, Ikony, stare Witraże, Porcelanę, Lampy,…

15.02.2021 10:48 wrote:

Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych Poszukuję świadków policyjnych kontroli drogowych pojazdów, które miały miejsce na teren…

13.02.2021 19:49 wrote:

Śnieg zalegający na dachu budynku może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Aby uniknąć wypadków należy jedynie zadbać o regularne …

09.02.2021 13:03 wrote:

  POMOC BIEDNYM I UBOGIM PRZYNOSI RADOŚĆ,SIŁĘ I DUMĘ…DLA NAS OSÓB BIEDNYCH I WYKLUCZONYCH JEST TO TEMAT BARDZO WSTYDLIWY PROSIĆ O POMOC INN…

0
RAZEM