czwartek 16.07.2020

Imieniny: Eustachego Marii

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Komunikacja powiatowa. Starostwo odpowiada na pytania mieszkańców

Komunikacja powiatowa. Starostwo odpowiada na pytania mieszkańców

04.12. 2019

W związku z dużym interesowaniem mieszkańców poprosiliśmy Grzegorza Pierzchalskiego, etatowego członka Zarządu Powiatu w Środzie Śląskiej, o dodatkowe informacje na temat połączeń komunikacyjnych planowanych na przyszły rok, w ramach rządowego programu.

– Czy Powiat, wnioskodawca projektu, będzie mieć wpływ na ceny biletów na planowanych liniach?

Z tymi przewoźnikami, z którym będziemy mieć podpisane umowy, tak. Będziemy chcieli, aby były jak najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców. Jak rozkłady jazdy wejdą już w życie, mieszkańcy przyzwyczają się do nich i będą z nich rzeczywiście korzystać, to może zdarzyć się taka sytuacja, że rentowność linii wzrośnie, co oznacza mniejsze koszty dla samorządów i efekcie tego tańszy bilet. Nie mamy wpływu na ceny biletów innych przewoźników, a tacy są i będą funkcjonować na terenie naszego Powiatu. Przykładem tego są Tarnowscy, których linia Lubin – Wrocław  przebiega przez nasz Powiat.

Udało nam się doprowadzić do tego i jest to bardzo dobra informacja, że nasi przewoźnicy tzn. ci z którymi podpiszemy umowy, nie będą ze sobą konkurować. I tak każdą linie, będzie obsługiwał ktoś inny. Na dzisiaj ustalenia są takie:

- linia P1 (Środa Śląska - Miękinia - Środa Śląska) Szymon Kruk

- linia P2 (Damianowo - Ujazd Górny - Środa Śląska) i linia P3 (Lusina - Łagiewniki Średzkie - Środa Śląska) Stefan Ślusarski

- linia P4 (Chełm - Malczyce – Środa Śląska) Kazimierz Słobodzian

- linia P4 (Wichrów – Kostomłoty) Mieczysław Malec

Podkreślę jeszcze raz - bardzo ważna jest liczba osób korzystających z połączeń! Bardzo byśmy chcieli, aby ona rosła. Szczególnie zależy nam na uczniach, aby mieli dojazdy do szkół i przez to też wybierali nasze powiatowe szkoły średnie.

– Dlaczego tak różne koszty ponoszą samorządy? Dlaczego kilometry planowanych połączeń nie wiążą się ściśle z kosztami Gmin? Gmina Kostomłoty dofinansuje projekt kwotą 10 tys. zł a Malczyce 23 tysiącami…

Rzeczywiście ponoszone koszty nie zależą od kilometrów połączeń, a dzieje się tak gdyż każda linia ma inna dochodowość, nie na każdej linii zarabia się tak samo. Są linie bardziej dochodowe i te mniej i stąd różnica w wkładach Gmin. Bazą do oceny rentowności połączeń są sprzedane bilety miesięczne, bo to głownie one są źródłem dochodów przewoźników. Bilety indywidualne są na drugim miejscu. Stąd różnica, którą my - Powiat i Gminy, musimy dopłacić.

– Gdzie będzie można kupić wspomniane bilety miesięczne?

Tak jak dotychczas, czyli bezpośrednio u przewoźników. W praktyce oznacza to zakup u kierowcy. Na pewno nie będziemy sprzedawać biletów w starostwie, bo nie możemy tego robić.

– Z kim były konsultowane nowe linie i rozkłady jazdy? Już są głosy dlaczego nie Karczyce albo Mazurowice?

Decyzje odnośnie przebiegu tras i godzin połączeń konsultowaliśmy z włodarzami gmin. To wójtowie wspólnie z przewoźnikami zaproponowali nam rozkłady jazdy, które my przyjęliśmy.

– Czy dla pana, osoby odpowiedzialnej za temat powitanych dróg, zaproponowane połączenia są satysfakcjonujące?

W mojej ocenie tak. Naszym priorytetem było skomunikowanie miejscowości, które nie maja żadnego połączenia z Powiatem i jego siedzibą. Tak właśnie było w całej Gminie Miękinia oraz części Gminy Udanin. Również w Kostomłotach, po wycofaniu się Polbusu, były miejscowości bez połączeń. Teraz będą, i to liczne i dopasowane do potrzeb mieszkańców.

– Czy mimo to będziecie oceniać i weryfikować te nowe połączenia? Czy w projekcie na 2021 rok mogą pojawić się inne propozycje?

Będziemy starali się skomunikować wszystkie miejscowości z tych naszych czterech gmin: Malczyc, Miękini, Udanina i Kostomłotów, jednak to w decydującej mierze zależy od możliwości przewoźników. Po wprowadzaniu programu będziemy mogli mówić o 90 procentowym skomunikowaniu tych gmin. Co już jest bardzo dobrym wynikiem! Trzeba mieć też świadomość, że są trasy obsługiwane przez niewspółpracujących z nami przewoźników, jak np. linia do Mazurowic, i w tym przypadku nie mamy wpływu na jakość i cenę połączenia. 

Podsumowując - będziemy oceniać zasadność i rentowność nowych linii, i być może w programie na 2021 rok wprowadzimy uzupełnienia, czy też ulepszenia, jeśli będzie taka potrzeba. Jeszcze więcej szczegółów przekażemy Państwu kiedy nasz wniosek zostanie pozytywnie oceniany i dojdzie do podpisania umów z przewoźnikami.

(mpr)

 

 
Komentarzy (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Myślę, że przez Osiek będzie trasa.

This comment was minimized by the moderator on the site

Konkurencja była i będzie a robienie w ten sposób tylko zachęca do większej konkurencji. Jest wolni rynek i będą że sobą walczyć zobaczycie

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Tak przy okazji, zdarzenie przyczyniło się do zaprezentowania ulicy Traugutta, co prawda o zmroku, a...
No tak. Bo "Franki", to taki specjalista, ze faktycznie żeś znalazł porównanie.
Powinni już dawno zainwestować na tym skrzyżowaniu w światła. To samo na skrzyżowaniu kawałek dalej....
Zgadzam się tutaj z przedmówca w 100 proc.ze p.Andrzej z kolegą z biura to się na niczym nie znali i...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

02.07.2020 07:30 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miejs…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…