poniedziałek 05.06.2023

Imieniny: Bonifacego Waltera

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Mieszkańcy Gminy Kostomłoty: Jest to sytuacja wręcz skandaliczna! (list)

15 CommentsJako mieszkańcy miejscowości wykluczonych komunikacyjnie, zwracamy się z prośbą o przywrócenie transportu publicznego na trasie Kąty Wrocławskie - Środa Śląska.


'


Niestety z powodu prywatyzacji i likwidacji wielu połączeń komunikacji publicznej byliśmy od lat zmuszeni do korzystania z usług prywatnego przewoźnika (co samo w sobie nie było rozwiązaniem idealnym z powodu nagminnie powtarzających się problemów z brakiem dostępu do rozkładów jazdy czy nagłym odwoływaniem kursów bez wcześniejszej informacji), jednak teraz już nawet takiej możliwości nie mamy.

Niemobilni mieszkańcy miejscowości na wyżej wymienionej trasie aktualnie nie mają możliwości dostania się do lekarza, apteki, pracy, szkoły czy na zakupy. Dla wielu osób jest to ograniczenie samodzielności i niezależności, bo wydostanie się z miejsca zamieszkania wiąże się z szukaniem jakiegokolwiek transportu, co często, w przypadku konieczności proszenia o przysługę jest dużo bardziej kłopotliwe, a korzystania np. z taksówek - dużo droższe niż zbiorowy transport publiczny.

Dużym problemem po likwidacji linii jest również niemożność dostania się uczniów do szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły te nie mają obowiązku zapewnienia uczniom transportu, a wielu rodziców nie ma możliwości wożenia ich codziennie do szkoły. Dochodzi więc tutaj jeszcze kwestia bezpieczeństwa młodzieży, której zdarza się z braku innego wyjścia albo wracać pieszo poboczem, albo ryzykować jazdę autostopem. Jest to sytuacja wręcz skandaliczna.

Powyższe pismo zostało wysłane do Gminy Kostomłoty, do Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej, a nawet do Urzędu Wojewódzkiego - każda z tych instytucji odbija piłeczkę i twierdzi, że to nie do niej należy zajęcie się tą sprawą. To do kogo mamy się zwrócić, skoro wyżej wymieniona trasa przechodzi przez dwa powiaty i trzy gminy?

Gmina Środa Śląska ma swój własny transport gminny, Gmina Kąty Wrocławskie również, Gmina Kostomłoty transportu gminnego nie ma żadnego, są tylko prywatni przewoźnicy, z których żaden nie jest zainteresowany trasą Kąty-Środa.

Sama chodziłam do szkoły w Środzie i od kilku lat tutaj pracuję. Przez te lata liczba połączeń zapewnianych przez prywatnego przewoźnika (przewozy osobowe “Anita”) zmniejszała się, a teraz przy wybuchu pandemii trasa była wielokrotnie zawieszana i “odwieszana” i aktualnie zupełnie nie ma możliwości dostania się do jednego czy drugiego miasta transportem zbiorowym.

Przewoźnik twierdzi, że problem leży po stronie instytucji, które nie chcą dofinansować trasy. Kilku sołtysów próbowało coś zrobić w sprawie, ale wydaje się, że póki będzie wyglądało to tak, że “każdy sobie” nie uda się uzyskać niczego, bo każdy jest odsyłany z kwitkiem i z poczuciem, że jest jedyną osobą, która ma z powyższą sytuacją problem.

Może przydałoby się zebranie sołtysów wszystkich miejscowości, których to dotyczy i ustalenie wspólnego planu działania? Gazeta Roland wydała mi się odpowiednim miejscem do poruszenia tematu, bo liczę na nagłośnienie sprawy i dodatkowe głosy, a za komentarze w stylu “dzięki likwidacji tej trasy w końcu zrobiłam/zrobiłem prawo jazdy” z góry dziękuję i proponuję sobie odpuścić, bo nie każdy ma taką możliwość i nie oznacza to, że za karę ma być z góry wykluczony z normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czytelniczka
(wszelkie dane zastrzeżone do wiadomości redakcji)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

taxi stas

stihl