Sprawdzenia w systemie wykazały, że 59-letni kierujący posiadał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. Kontrola stanu trzeźwości kierującego wykazała przeszło 2 promile w wydychanym powietrzu. Pojazd okazał się nie posiadać ubezpieczenia i przeglądu - został zabezpieczony na poczet przyszłego orzeczenia o przepadku (konfiskata) lub innych zobowiązań.
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i równoczesne złamanie zakazu prowadzenia pojazdów to bardzo poważne przestępstwa, za które grożą surowe kary. W pierwszym przypadku grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, grzywna lub ograniczenie wolności. Dodatkowo, jeśli kierowca ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a nawet dożywotni zakaz prowadzenia.
Przepisy Kodeksu karnego, które weszły w życie 1 października 2023 roku, wprowadziły obligatoryjny przepadek pojazdu lub przepadku jego równowartości pieniężnej. Zgodnie z art. 44b § 1 k.k., przepadek pojazdu mechanicznego jest orzekany, gdy kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości i pojazd stanowi jego własność lub współwłasność. Art. 44b § 2 k.k. przewiduje przepadek równowartości pojazdu, gdy jego konfiskata nie jest możliwa, na przykład, gdy pojazd jest użytkowany na podstawie leasingu, jest pożyczony lub należy do osoby trzeciej. W takim przypadku sąd może orzec, że sprawca ma obowiązek wpłacić równowartość pieniężną pojazdu, stanowiącą jego aktualną wartość rynkową.
Źródło: KPP w Środzie Śląskiej