Tej nocy w Gminie Malczyce specjalnie dla odwiedzających przygotowano wyjątkowe zwiedzanie obiektów.
Podczas wydarzenia gospodarze miejsc przedstawią ich niezwykła historię:
- p. Adam Haładus - Gminną Izbę Tradycji Pożarnictwa przy OSP Malczyce. Otwarta w październiku 2021. Wspólnie przez 4 jednostki z Gminy Malczyce. Eksponaty, dokumenty, fotografie, zasoby umundurowania, hełmów i sprzętu. Zbiory dotyczące działalności OSP na terenie jednostek OSP Gminy Malczyce.
- Stowarzyszenie Sympatyków Malczyc i okolic - Malczycką Izbę Muzealną. Otwarta początkowo 2007 na terenie Stoczni ,,Malbo''. Powtórne otwarcie w styczniu 2024 po zmianie lokalizacji pomieszczenia Posterunku Policji. W zbiorach znajdują się eksponaty związane z historią Gminy Malczyce rzeki Odry i regionu. Podzielona na kilka pomieszczeń ze zbiorami m.in. umeblowaniem rodziny Antoszewskich, eksponaty dotyczące zakładów pracy, stoczni, portu. Dalej eksponaty związane ze szkolnictwem w Malczycach. Dokumentami i fotografia ulic Malczyc, historią stowarzyszenia , gabloty z okresu przesiedlenia, umundurowanie i wyposażenie z okresu II wojny światowej . Ponadto Malczycki sport, eksponaty z GS i poczty oraz okresu PRL, gablota z eksponatami policji, przepiękny kącik związany kolejnictwem/ 180 lecie oraz malczyckie Kościoły Katolicki Ewangelicki i Cerkiew.
- ks. Paweł Gocko - Cerkiew prawosławna pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Bogarodzicy w Malczycach to dawny kościół ewangelicki, zbudowany w stylu neogotyckim na początku XX wieku. Został wzniesiony według projektu jednego z największych architektów niemieckich Hansa Poelziga, łącznie z wystrojem. Świątynia posiada trzy kondygnacje okien. W latach 1953-1954 została przebudowana na potrzeby prawosławnych. Ikonostas pochodzi z cerkwi św. Archanioła Michała w Kulnie (diecezja lubelsko-chełmska). Cerkiew wpisano do rejestru zabytków 22 grudnia 1992 roku pod nr A/1152/673/W. Parafia prawosławna została erygowana 24 maja 1950 roku. Utworzyli ją Łemkowie, wysiedleni w ramach Akcji "Wisła" w 1947 roku ze wsi Banica w Beskidzie Niskim (gmina Uście Gorlickie). Parafia należy do diecezji wrocławsko-szczecińskiej, dekanatu wrocławskiego.
- ks. Andrzej Obuchowski - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Chomiąży jedna z najstarszych świątyń w powicie średzkim - z piękną historią, obrazami oraz freskami, w powstaniu których miał swój udział sam mistrz Michael Willmann. W roku 2024 uczczono 800 - lecie parafii, renowacje przeszła ambona oraz ołtarz boczny.
UWAGA - niespodzianka dla dzieci!
Każde dziecko, które w Noc Muzeów odwiedzi 4 atrakcje i potwierdzi to pieczęcią ze zwiedzanego obiektu otrzyma naszą gminną maskotę. Karty do udziału dostępne będą w BOK Urzędu Gminy oraz w Izbie Muzealnej.
Gmina Malczyce