Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Mieszkańcy Ciechowa: od maja będziemy bez wody?

Mieszkańcy Ciechowa: od maja będziemy bez wody?

21.03. 2018

Mieszkańcy Ciechowa nie kryją swojego rozgoryczenia. Od czasu, kiedy kilka lat temu zamknięto wodociąg w Michałowie, dostawcą wody była spółka Średzka Woda na mocy porozumienia zawartego ze spółdzielnią "Na Skarpie". Jednak z dniem 1 maja najprawdopodobniej sytuacja ulegnie zmianom.

 

Od blisko dwóch lat na łamach naszej gazety i portalu poruszamy temat dostaw wody dla mieszkańców Wrocisławic, Pęczkowa i Bukówka zaopatrywanych w wodę z wodociągu we Wrocisławicach. Od niedawna wszystkie trzy wsie, podobnie jak od kilku lat Ciechów, zaopatrywane są w wodę przez spółkę "Średzka Woda", na mocy porozumienia zawartego pomiędzy spółką, a spółdzielnią.

W dniu 30 stycznia tego roku jednak pismem Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skrpie" w Ciechowie wypowiedziano umowy, w tym umowę na dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcom Ciechowa, przy ul. Osiedlowej nr 1, 2, 3, 4, 5, i ul. Średzkiej nr 5, 7, 9, 11.

To skandal

W tej sprawie skontaktowało się z nami kilku mieszkańców Ciechowa zaniepokojonych sytuacją i brakiem dostaw wody od 1 maja.

- Bardzo proszę o zajęcie się sprawą. Niedawno do mieszkańców Ciechowa podlegających pod spółdzielnię "Na Skarpie" dotarło pismo o zerwaniu przez pana prezesa Ryszarda Ożóga umowy z wodociągami. Oczywiście wcześniej nic nie zostało z nami uzgodnione, nie odbyło się żadne spotkanie. Dopiero pismo powiadamiające ze strony Średzkiej Wody. Decyzja została podjęta samowolnie, bez wcześniejszego powiadomienia nas. Od maja zostajemy zatem odcięci od dostawy wody! - napisała do nas czytelniczka. - To skandal. XXI wiek. Usiłowałam kilkukrotnie skontaktować się ze spółdzielnią jednak zastać tam prezesa graniczy z cudem, a pani, która tam pracuje nie jest w stanie udzielić żadnych informacji! To już nie pierwsze takie ignorowanie nas mieszkańców i podejmowanie przez prezesa skandalicznej decyzji – dodaje kobieta.

W podobnym tonie wpłynęły kolejne prośby o pomoc i intwrencję.

- Dwa dni temu mieszkańcy Ciechowa otrzymali tego typu pismo (w załączniku). Oburzające jest to, że w piśmie powołują się na członków zarządu, którzy w rzeczywistości nic o tym nie wiedzą. To jest decyzja podjęta tylko i wyłącznie przez p. prezesa bez porozumienia z członkami zarzadu. Prosimy o interwencję w tej sprawie. Zostaniemy bez wody – pisze inny mieszkaniec Ciechowa.

Wczoraj otrzymaliśmy kolejną informację od zaniepokojonych mieszkańców.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa na Skarpie w Ciechowie bez porozumienia i jakiejkolejek informacji wypowiedziała w styczniu umowę Średzkiej Wodzie. W zeszłym tygodniu wszyscy mieszkańcy bloków dostali informacje od spółki, że od 1 maja nie będą świadczyli dla nas usług i zostanie nam odłączona woda i co za tym idzie ścieki. Nikt nie przejmuje się tyloma mieszkańcami i nie daje żadnej możliwości. Po prostu odłączą i tyle. Musimy coś z tym jak najszybciej zrobić, żeby nie doszło do sytuacji, że nie będziemy mieli dostępu do wody. Sąsiadki zbierały podpisy, żeby coś załatwić, ale podobno prezes spółdzielni jest pokłócony ze wszystkimi – czytamy w kolejnej wiadomości.

Pismo mieszkańców

- W odpowiedzi na pismo nr 582/18 z dnia 6 marca 2018 dotyczącego zaprzestania dostarczania wody w związku z wypowiedzeniem przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Na Skarpie" informujemy, że sprzeciwiamy się takiej decyzji. Mieszkańcy osiedla posiadają legalizowane liczniki wody, które są odczytywane przez pracownika spółdzielni i pobieranie ilości wody jest opłacane co miesiąc w bieżących fakturach – czytamy w piśmie skierowanym do spółdzielni. - Nikt z mieszkańców nie zwracał się z prośbą do wymienionych w piśmie 582/18 członków Rady Nadzorczej o wypowiedzenie dostarczania wody. Nadmieniamy również, że w fakturach za mieszkanie opłacamy wynagrodzenia administratora, choć wielu mieszkańców nie pamięta, na jakiej podstawie i z jakiego okresu. Nie znamy również treści statutu spółdzielni, więc nie znamy swoich praw. Trudno więc zgodzić się z treścią Państwa pisma, że podjęta decyzja nie podlega negocjacji. Jako mieszkańcy i lokatorzy czujemy się zlekceważeni przez spółdzielnię "Na Skarpie” i zaniepokojeni, powstałą sytuacją. Prosimy o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – czytamy dalej.

Pismo podpisane przez 15 mieszkańców zostało przesłane do naszej redakcji, spółdzielni "Na Skarpie”, członków zarządu, jak również spółki „Średzka Woda” i burmistrza Środy Śląskiej.

„Średzka Woda” w odpowiedzi mieszkańcom

Dziś do naszej redakcji spółka „Średzka Woda”, podobnie, jak do prezesa spółdzielni "Na Skarpie”, Rady Nadzorczej, Zarządu Spółdzielni i do Burmistrza Środy Śląskiej przesłała komunikat, w którym sformułowano odpowiedź dla mieszkańców w związku z cytowanym przez nas wyżej pismem.

- W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 19.03.2018r. informuję i wyjaśniam, że nasze pismo jest reakcją na pisma Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „NA SKARPIE w Ciechowie, którzy pisemnie wypowiedzieli umowy w tym umowę na dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcom Ciechowa, przy ul. Osiedlowej nr 1, 2, 3, 4, 5, i ul. Średzkiej nr 5, 7, 9, 11. Spółka zaniepokojona wypowiedzeniem umowy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mieszkańcom wymienionych budynków, pisemnie poinformowała Burmistrza Środy Śląskiej, Radę Nadzorczą i Członków Zarządu Spółdzielni „Na Skarpie”, Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej i Mieszkańców w/w budynków - czytamy w piśmie. - Nasze zdziwienie budzi fakt, że Zarząd Spółdzielni „NA SKARPIE” nie podał przyczyny wypowiedzenia umowy, i jak wynika z oświadczeń mieszkańców, nie powiadomił ich o wypowiedzeniu Spółce umowy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – czytamy dalej.

- Spółka deklaruje dalsze dostarczanie wody i odbiór ścieków na zasadach dotychczasowych, po wycofaniu wypowiedzenia umowy przez Zarząd Spółdzielni. Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, art. 6 ust. 5. jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa ust.1, jest zawierana z ich właścicielem lub zarządcą. Jednocześnie informujemy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” w Ciechowie, tak samo jak pozostałe Spółdzielnie na terenie Ciechowa i Gminy Środa Śląska, rozliczana jest przez Spółkę zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków art. 6 ust. 5. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego - czytamy w przesłanym piśmie.

W sprawie trudnej jakże sytuacji mieszkańców skontaktowaliśmy się w zeszłym tygodniu z Państwową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej. Czekamy na odpowiedź na przesłane pytania ze strony Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej. W poniedziałek spotkaliśmy się również z prezesem Spółki "Średzka Woda" Antonim Biszczakiem, jak również z prezesem spółdzielni "Na Skarpie” Ryszardem Ożogiem. Jak wstępnie ustaliśmy podczas rozmowy z prezesem, spółdzielnia jest na etapie przygotowywania projektu umowy płatnej dzierżawy wodociągu spółce "Średzka Woda".

O dalszych szczegółach, efekcie rozmów i przesłanej przez sanepid informacji - już jutro na naszym portalu.

(isz) fot. ms

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Szacun dla Pana Wujta, tu się działa a nie bije pianę przed kamerami.
Viola czy inny Pan po porażce po co Ci komentarze przedstaw się i napisz co Cię boli ,a ukrywasz się...
To źle że ciśnie? Chyba dobrze bo widać efekty a i pracownicy jakoś nie narzekaja
no tak zapomniałem premier i minister rolnictwa to funfle adama ...

Lokalne ogłoszenia drobne

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…

09.05.2020 07:52 wrote:

Interesują mnie do kupienia starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelana, Ceramika, Figurki, Szkło, kolorowe Szkło z PRL-u, Krysz…