poniedziałek 05.06.2023

Imieniny: Bonifacego Waltera

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Mieszkańcy powiatu wspierają Ukrainę

1 CommentMieszkańcy powiatu średzkiego nie pozostali obojętni na wydarzenia w Ukrainie i na wiele sposobów wspierają wschodnich sąsiadów.


Wczorajsza akcja pomocy w Wilkszynie (gmina Miękinia) / fot. www.wilkszyn.info Wczorajsza akcja pomocy w Wilkszynie (gmina Miękinia) / fot. www.wilkszyn.info

'


Apele o pomoc, rezolucje, komitety
Na pierwsze działania nie trzeba było długo czekać. W czwartek 24 lutego radni powiatu średzkiego przyjęli rezolucję będąca wyrazem solidarności z Narodem Ukraińskim.
W Powiecie Średzkim mieszka i pracuje cztery tysiące obywateli Ukrainy, którzy wrośli w naszą wspólnotę lokalną i stali się jej częścią (...). W obliczu największej z tragedii, jaka może spaść na naród - wojny, wyrażamy solidarność z mieszkańcami Powiatu Średzkiego - obywatelami Ukrainy, a także z całym Narodem Ukraińskim. Oferujemy naszym mieszkańcom i pracownikom pochodzenia ukraińskiego wszelkie możliwe wsparcie i zapewniamy, że są bezpieczni na terenie Powiatu Średzkiego i na terytorium Polski” - napisano w rezolucji.

Dzień później, 25 lutego zawiązany został Miękiński Komitet Solidarności z Ukrainą pod przewodnictwem wójta gminy Miękinia Jana Mariana Grzegorczyna. W jego skład wchodzą samorządowcy, przedstawiciele biznesu, OSP, GOPS, SOK, księża, sołtysi oraz Kolegium Europy Wschodniej.

Oficjalne apele o pomoc wystosowały lokalne instytucje publiczne m.in. Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, ośrodki kultury czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. - W dobie ogromnego kryzysu humanitarnego, jakim jest wojna na Ukrainie, zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie naszych przyjaciół ze wschodniej granicy (...). Wśród najpilniejszych potrzeb obecnie są miejsca noclegowe, jeśli to możliwe, macie Państwo wolne miejsca w domu, czy mieszkania, prosimy o zgłaszanie się w do GOPS Środa Śląska - apeluje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej.

W akcję włączają się również lokalne parafie. - Jeśli możecie pomóc, prosimy was o otwarte serca, Ogólnopolska zbiórka, do której się przyłączamy organizuje Caritas Polska. Wspólnie pomóżmy potrzebującym - zwraca się z prośbą o pomoc parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.

Zbiórki artykułów pierwszej potrzeby, grupy pomocy
W odpowiedzi na apele instytucji publicznych, a także z własnej inicjatywy, w wielu sołectwach powiatu rozpoczęły się zbiórki żywności oraz potrzebnych środków. O swoich działaniach poszczególne miejscowości informują poprzez media społecznościowe.

Na ten moment najpotrzebniejsze artykuły to:
- pampersy, chusteczki nawilżane,
- soki, musy owocowe w tubkach,
- kaszki, kleiki i mleko w proszku,
- produkty spożywcze suche: ciastka, bakalie, zupki instant, paluszki, batony energetyczne, kawa, herbata, woda,
- środki higieny: mydła, żele pod prysznic, szampony, chusteczki higieniczne, podpaski, wkładki, ręczniki papierowe, szczotki/grzebienie do włosów, pasty i szczoteczki do zębów,
- środki pierwszej pomocy: bandaże elastyczne, bandaże dziane, kompresy itp. powinny być nowe i w ważnym terminie),
- kubki termiczne, termosy,
- naczynia jednorazowe: kubki, talerze, sztućce,
- koce, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym),
- peleryny przeciwdeszczowe.

W akcji bierze udział kilkanaście sołectw, ośrodki kultury, a także sklepy oraz lokalne firmy. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejne. Pełny wykaz miejsc zbiórek opublikujemy jutro. Na facebooku już teraz działa grupa “Środa Śląska pomaga Ukrainie”, która ma na celu zebrać i uporządkować wszystkie akcje pomocy organizowane na terenie miasta.

Darowizny na rzecz Ukrainy
Walczącą Ukrainę można wspierać również finansowo. Zbiórki założyło wiele organizacji, ważne jednak, aby pieniądze wpłacać na te zweryfikowane. Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. - Wszystkie nasze akcje są skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia - mówi Jerzy Bisek, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża. Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Zweryfikowaną zbiórkę prowadzi także Fundacja Ukraina w porozumieniu z Prezydentem Wrocławia. Nr rachunku to 39 1090 2398 0000 00014980 4904, tytuł przelewu - “darowizna, saveUkraine”.

W akcję charytatywną zaangażował się internetowy portal siepomaga, który zrezygnował nawet z pobierania prowizji od wpłat. Zbiórkę pn. “Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!” wsparło już ponad 230 tys. osób. Na ten moment zebrano blisko 19 mln zł, a kwota ta stale rośnie.

Symbole solidarności
Mieszkańcy powiatu i całej Polski mocno solidaryzują się z obywatelkami i obywatelami Ukrainy. Ukraińskie flagi znajdziemy między innymi na budynku starostwa, a także przy wejściu do Zamku na wodzie w Wojnowicach. Niebieskie i żółte wstążki, choć jeszcze nieliczne, można wypatrzyć na antenach samochodów oraz wpięte w kurtki mieszkańców. W poniedziałek uczniowie PZS nr 1 w Środzie Śląskiej  planują przyjść do szkoły ubrani w niebiesko-żółte barwy. To małe gesty, lecz równie istotne.

OLO
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans