wtorek 02.06.2020

Imieniny: Erazma Marianny

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

„Mogiłę pradziada ocal...” - Machnówka po raz drugi

„Mogiłę pradziada ocal...” - Machnówka po raz drugi

05.09. 2018

W dniach 03 – 12 lipca 2018 roku po raz drugi mieliśmy swój udział w realizacji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której celem jest ratowanie polskich cmentarzy rozrzuconych po ogromnym obszarze Ukrainy.

W tym roku grupę pracującą na cmentarzach w Machnówce i Koziatyniu tworzyli sami mieszkańcy Środy Śląskiej. Wśród nich były trzy osoby dorosłe – Alicja Przesławska i Katarzyna Szybiak – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Mariusz Jastrzębski oraz pięcioro uczniów – Agata Szybiak, Tytus Jastrzębski, Julia Woś i Bartosz Kruszelnicki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej oraz Tymon Jastrzębski – uczeń XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Nasza koleżanka Renata Strożek z grupą wrocławską pracowała na cmentarzu w Samgorodku.

Pobyt uczestników akcji to przede wszystkim porządkowanie cmentarza w Machnówce i inwentaryzowanie odkrytych grobów. Często aby odczytać inskrypcję na pomniku musieliśmy wykarczować drzewa, wyciąć zarośla i wyczyścić płytę aby następnie litera po literze odczytać do kogo należy. Przy okazji porządkowania cmentarza  mogliśmy  spotkać się z wieloma Ukraińcami i Polakami, mieszkającymi w najbliższej okolicy. Skarbnicą wiedzy okazał się ksiądz z Machnówki – Jan Dziatkiewicz, który opowiadał o trudnych relacjach polsko – ukraińskich i  o początkach swojego pobytu na Ukrainie. Wielokrotnie podkreślał, że otaczają go ludzie dobrej woli, którzy przyczynili się do remontu  i obecnego wyglądu zarówno kościoła  jak i otoczenia.

Pozytywne nastawienie okolicznej ludności  podczas całego pobytu odczuwaliśmy i my. Prawie codziennie przychodzili na cmentarz zarówno urzędnicy jak i zwykli ludzie aby wzmocnić nas swoją pracą, albo chociaż dobrym słowem. Szczególnie zapadła nam w pamięć wizyta mieszkanki Machnówki, która ze łzami w oczach dziękowała nam za pracę.

Wyjazd na Ukrainę miał także walor edukacyjny. W niedzielę pojechaliśmy przez miejscowość Bar do Kamieńca Podolskiego, gdzie poszukiwaliśmy śladów polskości w Katedrze Św. Piotra i Pawła, Kościele ojców Paulinów i Twierdzy, znanej między innymi z przygód pana Wołodyjowskiego. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić Lwów – cmentarz Łyczakowski i Orląt, a także piękną zabudowę starówki.

Nasz wyjazd mógł się odbyć dzięki wielu ludziom dobrej woli ze Środy Śląskiej. Dlatego  chcielibyśmy podziękować dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, Burmistrzowi Środy Śląskiej, Staroście powiatu średzkiego, Właścicielom sklepu ogólnobudowlanemu Państwu Leginowiczom, Księgarni „ Oświata „ w Środzie Śląskiej oraz właścicielom sklepu „Haft-Urbanowicz” z Wrocławia.

Szczególne podziękowania składamy ludziom, którzy wrzucali datki do puszek podczas zbiórek pod Kościołami a księżom, że taką kwestę nam umożliwili.

Alicja Przesławska i Katarzyna Szybiak

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Tu nie Bóg ma pomagać tylko burmistrz. Środa się rozsypuje i tonie w ściekach a on udaje że wszystko...
Ten żłobek piwiniem powstać już dawno. Pod jakim wzgledem rozwija sie sama Miękinia? Jako serce Gmin...
Psalm 23. Bóg pasterzem i gospodarzem. Chociażbym chodził ciemną doliną , zla się nie ulęknę , bo Ty...
Czas nie czeka. A ławek koło mojej fary dalej brak. Po czynach mnie poznacie!

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…