środa 26.01.2022

Imieniny: Tymoteusza Michala

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP

Nowy mural ozdobi miasto. Wkrótce odsłonięcie!

Wt, 10.08.2021 13:52
 •  

Od kilku tygodni na jednej ze ścian budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej powstaje mural. Nowa ozdoba miasta zostanie oficjalnie odsłonięta w sobotę 14 sierpnia o godz. 17.00.


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomysł takiego wykorzystania ściany budynku narodził się podczas przygotowywania projektu termomodernizacji szkoły. – Tak wielka powierzchnia, zlokalizowana prawie w centrum miasta, aż się prosiła o ciekawe i kreatywne wykorzystanie. Pomyśleliśmy o graffiti, które gdy jest  przemyślane, dobrze zaprojektowane i wykonane w sposób estetyczny, może wpłynąć na wygląd miejsca i zdecydowanie go polepszyć – mówił w czerwcu wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.

Wykonanie muralu zaproponowano lokalnej cenionej artystce Małgorzacie Boguckiej. Pani Małgorzata bardzo chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie tworząc unikalny projekt - pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - i zostając jego główną realizatorką. – Projekt był dla mnie nie lada wyzwaniem, ale od początku wiedziałam, że powinien nawiązywać do historii naszego miasta oraz do sytuacji obecnej. Inspirowałam się malarstwem Edwarda Gałustowa, którego bardzo cenię i który wyraził na to zgodę. Ostatecznie jestem bardzo zadowolona z efektu i mam nadzieję, że mural zostanie pozytywnie odebrany – opowiada artystka.

5425 resize dsc8201

Kogo więc będzie można zobaczy na muralu? Z postaci historycznych będą to książę wrocławski Henryk I Brodaty, cesarz Napoleon Banaparte, Mikołaj Kopernik oraz królowa Blanka de Valois - właścicielka korony ze skarbu średzkiego. Z osób współczesnych upamiętniono świętej pamięci średzian: pisarkę Marię Szkwarek oraz dyrektora muzeum Grzegorza Borowskiego. Na muralu wypatrzymy też symboliczne przedmioty i osoby. Taką postacią jest Wielki Klaun z czterema bębnami, z których każdy ma inne znaczenie. W zależności od tego, w który bęben uderzy pałeczką, to właśnie to stanie się rzeczywistością. – Nowy mural będzie można oglądać godzinami, ponieważ wiele się na nim dzieje. Niemal każda postać i przedmiot to symbol. Poza znaczeniem, z jakim dany element był malowany, każdy będzie mógł znaleźć odniesienie do siebie, nie tylko do dziejów miasta – zapewnia Bogucka.

5424 resize dsc8202

Mural malowany jest w stylu dekoracyjnym, ilustratorskim. Prace nad nim rozpoczęły się w połowie czerwca. Panią Małgorzatę w malowaniu wspierali uzdolnieni mieszkańcy naszego powiatu. Efekt ich działań zostanie oficjalnie zaprezentowany w sobotę 14 sierpnia.

Zapraszamy mieszkańców Powiatu do udziału w tym wydarzeniu.

Powiat Średzki - RFP

5420 mulral plakat

 • 23
 • 12
 • 1
 • 7
 • 0
 • 5

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • Pain T powiedział(a) Więcej
  O widzę logo, pewnie był konkurs. CZeka na nagrodę pewnie. 8 minut temu.
 • Beka powiedział(a) Więcej
  Od tamtego roku co miesiąc tacy jak Ty pisali, że zaszczepionym tydzień, dwa, może miesiąc i zejdą. Co chwila zmieniacie wersję, teraz czekasz?... 13 minut temu.
 • Anonim powiedział(a) Więcej
  Myślisz że sanepid nie widział tego bałaganu? Lepiej było cicho siedzieć i się nie skarżyć bo warunki nie są aż takie złe? Ludzie nie... 18 minut temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …

06.01.2022 11:32 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - NIERUCHOMOŚCI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI ...Interesują mnie : Stare Obrazy, Ikony, o…