wtorek 21.09.2021

Imieniny: Jonasza Mateusza

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP

Nowy mural ozdobi miasto. Wkrótce odsłonięcie!

Wt, 10.08.2021 13:52
 •  

Od kilku tygodni na jednej ze ścian budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej powstaje mural. Nowa ozdoba miasta zostanie oficjalnie odsłonięta w sobotę 14 sierpnia o godz. 17.00.


Pomysł takiego wykorzystania ściany budynku narodził się podczas przygotowywania projektu termomodernizacji szkoły. – Tak wielka powierzchnia, zlokalizowana prawie w centrum miasta, aż się prosiła o ciekawe i kreatywne wykorzystanie. Pomyśleliśmy o graffiti, które gdy jest  przemyślane, dobrze zaprojektowane i wykonane w sposób estetyczny, może wpłynąć na wygląd miejsca i zdecydowanie go polepszyć – mówił w czerwcu wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy.

Wykonanie muralu zaproponowano lokalnej cenionej artystce Małgorzacie Boguckiej. Pani Małgorzata bardzo chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie tworząc unikalny projekt - pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - i zostając jego główną realizatorką. – Projekt był dla mnie nie lada wyzwaniem, ale od początku wiedziałam, że powinien nawiązywać do historii naszego miasta oraz do sytuacji obecnej. Inspirowałam się malarstwem Edwarda Gałustowa, którego bardzo cenię i który wyraził na to zgodę. Ostatecznie jestem bardzo zadowolona z efektu i mam nadzieję, że mural zostanie pozytywnie odebrany – opowiada artystka.

5425 resize dsc8201

Kogo więc będzie można zobaczy na muralu? Z postaci historycznych będą to książę wrocławski Henryk I Brodaty, cesarz Napoleon Banaparte, Mikołaj Kopernik oraz królowa Blanka de Valois - właścicielka korony ze skarbu średzkiego. Z osób współczesnych upamiętniono świętej pamięci średzian: pisarkę Marię Szkwarek oraz dyrektora muzeum Grzegorza Borowskiego. Na muralu wypatrzymy też symboliczne przedmioty i osoby. Taką postacią jest Wielki Klaun z czterema bębnami, z których każdy ma inne znaczenie. W zależności od tego, w który bęben uderzy pałeczką, to właśnie to stanie się rzeczywistością. – Nowy mural będzie można oglądać godzinami, ponieważ wiele się na nim dzieje. Niemal każda postać i przedmiot to symbol. Poza znaczeniem, z jakim dany element był malowany, każdy będzie mógł znaleźć odniesienie do siebie, nie tylko do dziejów miasta – zapewnia Bogucka.

5424 resize dsc8202

Mural malowany jest w stylu dekoracyjnym, ilustratorskim. Prace nad nim rozpoczęły się w połowie czerwca. Panią Małgorzatę w malowaniu wspierali uzdolnieni mieszkańcy naszego powiatu. Efekt ich działań zostanie oficjalnie zaprezentowany w sobotę 14 sierpnia.

Zapraszamy mieszkańców Powiatu do udziału w tym wydarzeniu.

Powiat Średzki - RFP

5420 mulral plakat

 • 23
 • 12
 • 1
 • 7
 • 0
 • 4


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Wniosek o światła ma już z 2-3 lata, jak nie więcej. A konsultacje w sprawie przebudowy... 5 godzin temu.
 • JK powiedział(a) Więcej
  A skąd wiadomo, że gmina coś zamawiała? W tekście jest tylko mowa o wezwaniu w sprawie... 6 godzin temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Jprdl. Powiat nie ma się czym pochwalić-parcie na szkło lvl himalaje......
  Boję się... 7 godzin temu.
 • Dziurkacz papier biurko powiedział(a) Więcej
  Ty do roboty się weź a nie siedzisz w komentarzach... 13 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…