sobota 04.12.2021

Imieniny: Barbary Krystiana

Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej

Odpowiedzialność nieletnich, handel ludźmi, alkohol i narkotyki tematem spotkania policjantów z uczniami

Pn, 25.10.2021 19:55
 •  

19 października odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań z uczniami klas pierwszych Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Środzie Śląskiej w ramach godziny wychowawczej. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej przypomnieli o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, odpowiedzialności nieletnich, a także ważnej ostatnio tematyce handlu ludźmi. Spotkanie uzupełnił temat konsekwencji wynikających z zażywania alkoholu i narkotyków.


Odpowiedzialność prawna nieletnich była tematem przewodnim spotkania. Uczniowie usłyszeli o tym, kiedy odpowiadają za popełniony czyn i jakie mogą być tego konsekwencje prawne. Zachowania młodych osób nie zawsze są podyktowane środowiskiem w którym osoba przebywa, ale są to często zachowania wynikające z własnego wyboru. Podczas spotkania policjanci udzielali rad, jak należy postępować, aby nie popaść w konflikt z prawem. Zagadnienia poruszone w trakcie spotkania, dotyczyły kwestii przemocy fizycznej  i psychicznej   w szkole i poza nią, agresji słownej, aktów wandalizmu, kradzieży  i przestępczości internetowej.

Drugi bardzo ważny temat poruszony na spotkaniu wiązał się z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą. Temat jak najbardziej aktualny i poruszany ostatnio w mediach. Młodzież dowiedziała się jak dobrze zaplanować wyjazd, sprawdzić pośrednika i pracodawcę, oraz gdzie szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa.
Spotkanie realizowane w ramach działań prewencyjnych miało na celu uświadomić  młodym ludziom o czyhających na nich niebezpieczeństwach, które  mogą spotkać na swojej drodze  podczas poszukiwania czy podjęcia pracy zarobkowej za granicą. Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą  i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. W trakcie tego procederu ludzie traktowani są jak towar, przekazywani z rąk do rąk, często bici, zastraszani, dręczeni fizycznie i psychicznie. 

Tematem spotkania były również używki i substancje psychoaktywne, a dokładniej ich negatywny wpływ na organizm człowieka. Przypominano słuchaczom jakie spustoszenie w organizmie powodują  różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i stale modyfikowany.

Młodzi ludzie byli bardzo zainteresowani tematem i uczestniczyli czynnie w prelekcji.

Źródło: mł.asp. Karol Dudziak
KPP Środa Śląska

431 105724

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

powrót na górę

Najczęściej komentowane

 • Anio powiedział(a) Więcej
  Tomuś T.kopiuj -wklej to nie wszystko,zresztą ty zawsze z prawem miałeś na... godzinę temu.
 • RK powiedział(a) Więcej
  ... 5 godzin temu.
 • Kolo powiedział(a) Więcej
  Bardzo dobrze :) po 500 zł,nie chcesz?to nie przyjmuje.Sąd może więcej... 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

piątek / 03.12.2021 / 23:18

Dom Kultury zaprasza na grudniowe wydarzenia

Dom Kultury w Środzie Śląskiej przygotował na grudzień wiele kulturalnych nowości związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Lokalne ogłoszenia drobne

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …

16.11.2021 14:34 wrote:

VW Passat B5,1.9 Tdi,130 KM,kombi,po lifcie ,2002 r,przebieg 325 tys. km, czarny metalik,zadbany,stan techniczny bardzo dobry, serwisowany …

28.10.2021 17:18 wrote:

Kupię Auto  może być uszkodzone Tel 693544030…