środa 28.02.2024

Imieniny: Romana Ludomira

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Oszuści nadal działają. Średzcy Policjanci apelują o ostrożność!

SkomentujPośpiech, roztargnienie powodują, że niektórzy zbyt mało uwagi przywiązują do weryfikowania otrzymanych informacji. Coraz częściej „cyberoszuści” na swoje ofiary wybierają osoby młode, korzystające z komunikatorów internetowych, bądź posiadających rachunki bankowe i obsługujących je poprzez aplikacje mobilne, czy dostęp internetowy. Średzcy policjanci apelują o OSTROŻNOŚĆ, PRZEZORNOŚĆ i większą uwagę w autoryzowaniu transakcji internetowych.


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


Policjanci ostrzegają przed internetowymi oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze! Przestępcy włamują się na konta profili społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Oszustwo na tzw. „BLIK-a” polega na tym, że przestępca włamuje się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np., „że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela”. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK i okradają jej konto. W ostatnim czasie kolejna osoba powiadomiła funkcjonariuszy o takim właśnie zdarzeniu.

Apelujemy, aby nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

W takiej sytuacji nie działajmy w emocjach i nie ulegajmy presji rzekomych bliskich. Oszuści będą wymyślali najróżniejsze historie, np. zgubiony portfel, skradziona torebka, czy potrzeba wykupienia drogich leków, wszystko  po to, aby jak najszybciej okraść nas z pieniędzy. W taki właśnie sposób mieszkanka powiatu średzkiego straciła swoje oszczędności z konta.

Niestety, pomimo apeli, nie jest to pierwsza taka sprawa prowadzona przez średzkich funkcjonariuszy. Dlatego też, jeszcze raz apelujemy o ostrożność i rozwagę. Nikomu nie udostępniajmy danych do kont bankowych. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego znajomego, czy rozmówcy najlepiej jest po prostu do niego osobiście zadzwonić lub się spotkać. Nigdy nie mamy pewności, kto jest po drugiej stronie telefonu, czy komunikatora.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas kontaktów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Skontaktujmy się z bliskimi/znajomymi i zweryfikujmy informację, czy faktycznie wysłał/a ona prośbę o pożyczkę. 

Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

Nie przegap tych artykułów.