wtorek 23.07.2024

Imieniny: Bogny Apolinarego

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Oszustwa telefoniczne nowej generacji. Nie daj się oszukać!

SkomentujW jaki sposób posługują się nią oszuści? Sztuczna inteligencja to rozbudowana forma wyłudzania pieniędzy metodą "na wnuczka". Co to takiego właściwie znaczy i jak działa? Sztuczna inteligencja może nam bardzo ułatwić wykonywanie codziennych czynności i urozmaicić życie, jak również przysporzyć wielu problemów. Gdy wpadnie w niepowołane ręce, może być wykorzystywana do popełniania przestępstw.


Fot. KPP w Środzie Śląskiej Fot. KPP w Środzie Śląskiej


Publikowane przez nas lub naszych członków rodziny wypowiedzi w sieci mogą zostać wykorzystane przez oszustów. Wystarczy kilka sekund próbki dźwiękowej, by odpowiedni program wygenerował podróbkę głosu z dowolną treścią. Narzędzia bazujące na wykorzystaniu sztucznej inteligencji potrafią sklonować głos każdego człowieka! Nowoczesna technologia umożliwia oszustom również podszywanie się pod numery telefonów rodziny i przyjaciół. Dzięki temu oszust w łatwy sposób może wyłudzić od nas pieniądze, czy nasze dane podkładając głos w trakcie rozmowy telefonicznej np. członka naszej rodziny, jak również podkładając znany nam numer telefonu.

Mając na celu bezpieczeństwo mieszkańców powiatu średzkiego, apelujemy aby w przypadku „niecodziennej” rozmowy telefonicznej dotyczącej przykrych zdarzeń, zasobów finansowych, czy danych osobowych ułożyć sobie hasło lub zdanie, które zna tylko i wyłącznie nasz rozmówca.

Oszuści kradną nasze głosy. Wykorzystując do tego Internet i wszelkie udostępniane przez nas materiały, które trafiają do mediów społecznościowych. Do takiej czynności potrzebny jest krótki zapis głosu członka rodziny, który oszuści mogą uzyskać z opublikowanych przez nas materiałów np. na portalach społecznościowych.

W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości podczas rozmowy telefonicznej z rozmówcą, braku hasła lub umówionego zdania, możemy mieć uzasadnione podejrzenie, że nie rozmawiamy z naszym wnuczkiem, synem czy córką, a z oszustem.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do wszystkich o ostrożność i stosowanie metody ograniczonego zaufania. Nie każdy, kto jest po drugiej stronie słuchawki, może mieć wobec nas dobre zamiary.

W sytuacji gdy podejrzewamy, że staliśmy się celem oszustwa z wykorzystaniem klonowania głosu, warto pamiętać o kilku wskazówkach, mogących pomóc w weryfikacji osoby po drugiej stronie słuchawki:

  •  podczas rozmowy telefonicznej, prócz braku ustalonego wcześniej hasła lub umówionego zdania możemy zadać szczegółowe pytanie. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące tożsamości osoby, z którą rozmawiamy, zadajmy jej osobiste pytanie , na które odpowiedzi nie można znaleźć w internecie;
  •  skontaktujmy się z bliską nam osobą – od razu zweryfikujmy, czy informacje, które podaje rozmówca po drugiej stronie słuchawki są prawdziwe. To zajmie tylko chwilę! Zadzwońmy na numer, który znamy i upewnijmy się, że należy do bliskiej nam osoby, bądź skontaktujmy się z kimś, kto może przebywać w jej obecności;
  •  podejrzane prośby - zachowajmy szczególną czujność, kiedy osoba, z którą rozmawiamy, prosi o przesłanie pieniędzy w sposób utrudniający zlokalizowanie odbiorcy. Zwróćmy uwagę na prośby o podanie kodów kart podarunkowych, na przelewy w kryptowalutach czy na płatności za pośrednictwem BLIK. Zastanówmy się na spokojnie, czy nasz bliski faktycznie może potrzebować pomocy finansowej.

Pamiętajmy o tym, aby nie dać się wprowadzić w błąd, nie ulegać poleceniom rozmówcy. Tylko zdecydowane działanie z naszej strony ochroni nasze dane osobowe, hasła czy pieniądze.

W przypadku gdy dojdzie do próby oszustwa wyżej opisanego, prosimy o natychmiastowy kontakt z najbliższą jednostka Policji.

Źródło: KPP Środa Śląska
sierż. Katarzyna Bisztyk-Radoń

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

komnet internet

glory

handlo

Nie przegap tych artykułów.