środa 29.06.2022

Imieniny: Piotra Pawła

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Oszustwo na Blika. Na czym polega przekręt?
Funkcjonariusze policji ostrzegają przed oszustwami mającymi miejsce w internecie „Na BLIK-a”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia, czy też pilną pożyczkę pieniędzy. Na ten rodzaj zagrożenia należy zwrócić uwagę szczególnie w okresie przedświątecznych zakupów.

W związku z wciąż mającymi miejsce oszustwami na tzw. „BliK-a” średzcy policjanci apelują o ostrożność i przypominają o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. System płatności BLIK jest bardzo wygodny m.in. w przypadku płatności w internecie, czy wypłat gotówki z bankomatu.

Na czym polega przekręt?

Złodzieje najczęściej przejmują konto danej osoby na Facebooku, a następnie przez Messengera proszą o pomoc - pilną pożyczkę np. na leki czy na bilet powrotny do domu. Tłumaczenia są różne - np., że zgubili portfel, ale jak tylko wrócą do domu, przeleją pieniądze z powrotem.

Oszuści proszą albo o podanie kodu BLIK, dzięki któremu mogą dokonać w ciągu dwóch minut wypłaty gotówki z bankomatu (ofiara potwierdza operację na swoim smartfonie, ale jest przekonana, że pomaga znajomemu, a nie oszustowi, który się pod nią podszywa), albo o przelew BLIK na numer telefonu (takie transfery między dwoma osobami korzystającymi z BLIKA przechodzą ekspresowo).

Ofiarą tego oszustwa można także paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Oszuści wystawiają rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśli, że po tak dokonanej płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany, natomiast osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa oszustów działających tą metodą, wszyscy użytkownicy komputerów, telefonów komórkowych powinni pamiętać o:

 • wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;
 • zabezpieczeniu swojego konta na Facebooku, aby oszustowi trudniej było się na nie włamać i podszyć się pod nas. W tym celu należy włączyć tzw. dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Oznacza ono, że logowanie na każdym nowym urządzeniu trzeba dodatkowo potwierdzić otrzymanym kodem SMS-owym.
 • nie otwieraniu maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze nie otwieraniu zawartych w nich linków oraz załączników;
 • kontroli stron internetowych, które przeglądają inni użytkownicy wspólnego komputera, tableta itp.;
 • blokadzie witryn, których według nas dzieci nie powinny przeglądać;
 • pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła;
 • oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.

Pamiętajmy! Ograniczone zaufanie podstawą do bezpieczeństwa w internecie.

Źródło: mł. asp. Karol Dudziak
Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej

 • OGAR powiedział(a) Więcej
  No tak. Wrzucam w skrócie, bo obrońca "Nie pr nie farm" chyba nie czytał akt.

  "W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie... 7 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  pazerność na kasę mi się wydaje go zgubiła, lepiej tego nie komentować 7 godzin temu.
 • Robot powiedział(a) Więcej
  Na nockach nie masz co robić? Na 4 brakuje części! 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…