wtorek 09.08.2022

Imieniny: Romana Ryszarda

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Powiat Średzki drugi w województwie pod względem finansów
Finanse blisko 2 800 samorządów przeanalizowali eksperci z Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wyniki zamieszczono w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2020 roku.

Fot. WK Fot. WK


Głównym celem tegorocznej analizy było pokazanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w epidemicznym 2020 roku. W badaniach oparto się na sprawozdaniach finansowych składanych do Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniono te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych, tj.:

 • udział dochodów własnych w dochodach ogółem
 • relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem
 • udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem
 • obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń
 • udział środków europejskich w wydatkach ogółem – bez poręczeń
 • relacja zobowiązań do dochodów ogółem
 • udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostały: Chojnice, Poddębice, Podkowa Leśna, Poznań i powiat wrocławski.

Drugie miejsce wśród dolnośląskich powiatów zajął nasz samorząd. To bardzo dobra wiadomość, jeśli chodzi o gospodarowanie środkami finansowymi. – Drugie miejsce w województwie i 46 w skali kraju to bez wątpienia dobry wynik i powód do satysfakcji. Mimo pandemicznego roku nasz zeszłoroczny budżet był bardzo proinwestycyjny, aż 27% wydatków przeznaczyliśmy na inwestycje. Udało nam się też nie wykroczyć poza planowane wydatki bieżące, a nawet zaoszczędzić 2,1 mln zł - podsumowuje Krzysztof Szałankiewicz, starosta powiatu średzkiego.

(rfp)

5378 eks

 • JohnySilverhand powiedział(a) Więcej
  Pacholku Brukseli zobacz jak wygląda gospodarka Niemiec a jak Polski. Wszystkie zakłady na strefie są praktycznie Niemieckie. Niemcy to bogaty kraj... 51 minut temu.
 • Lolo powiedział(a) Więcej
  Policji tą krajowa mapa jest potrzebna jak pani lekkich obyczajów majtki. Policja jak się domyślam ma co robić. 51 minut temu.
 • Donald T powiedział(a) Więcej
  Donald T napisał:
  Wszystko co Polskie - Niemcom oddam. To wam gwarantuję !!!! DONALD volksdojcz.
  2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…