poniedziałek 20.09.2021

Imieniny: Filipiny Eustachego

Lokalizacja ogrodu / Fot. RFP Lokalizacja ogrodu / Fot. RFP

Przy CeKA powstanie ogród jakiego w Środzie jeszcze nie było

Wt, 27.04.2021 12:19
 •  

Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej podjęło się kolejnej ciekawej inicjatywy. Tym razem planuje stworzyć ogród sensoryczny.


Pomysł tego wyjątkowego ogrodu podsunęła radna powiatu Agnieszka Wiatrzyk. Wspomniała ona o zamyśle utworzenia takiego miejsca na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Środzie Śląskiej. Ciekawych, przyjaznych ludziom miejsc nigdy nie jest za wiele, dlatego pracownicy Centrum postanowili stworzyć taki ogród na niezagospodarowanym kawałku zieleni przy swojej siedzibie.

- Ogrody sensoryczne są tworzone z myślą o najmłodszych, seniorach, lecz przede wszystkim osobach z niepełnosprawnością. Są to miejsca wytchnienia i odpoczynku, miejsca, które działają na zmysły: wzrok, smak, dotyk, węch i słuch. Poza tym nasz mini ogród stanie się małą enklawą, bowiem – w związku z budową marketu - wokół dominować będzie beton i kostka brukowa – mówią pracownicy CeKA. - Dysponujemy bardzo wstępnym zarysem projektu. Korzystamy z doświadczeń i rad osób, które realizowały już podobne przedsięwzięcia. Zależy nam na tym, aby zaangażować w działania jak najszerszą grupę mieszkańców - dodają.

Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Entliczek oraz Mariusz Komenda z restauracji Sztuka zajmą się opieką nad ziołami. Uczniowie z Powiatowego Zespół Szkół nr 2 oraz członkowie Koła Wolontariatu z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Środzie Śląskiej pomogą zagospodarować teren, w tym przygotować ścieżkę sensoryczną. Wsparcie zaoferowała również  fundacja Eudajmonia oraz Lawendy Średzkie. Teren pod ogród wyrówna firma Alfa, która zajmuje się budową marketu w sąsiedztwie Centrum.

Ogrody sensoryczne to połączenie terapii z nauką. W takich ogrodach odbiór przestrzeni odbywa się wszystkimi zmysłami człowieka, zwłaszcza innymi niż wzrok. Dzięki temu osoby pozbawione danego zmysłu mogą swobodnie czuć i wyobrażać sobie dany krajobraz. W miejscu tym powstanie między innymi wspomniana ścieżka sensoryczna, staną skrzynie z ziołami, zostaną posadzone pachnące rośliny, w tym lawendy i bez, przynajmniej jedno tipi z pnącą się po konstrukcji winoroślą, czy ścieżka zdrowia z powbijanymi w ziemię palami. Pierwszym etapem będzie przygotowanie terenu, w kolejnym montaż poszczególnych konstrukcji. - Zapraszamy wszystkich do współpracy. Każdy może wziąć czynny udział w tworzeniu tego miejsca. Wszelkie informacje na temat realizacji projektu zamieszczać będziemy sukcesywnie na naszej stronie www.cekacentrum.pl oraz na facebook’u – dodają przedstawiciele CeKA.

Powiat Średzki - RFP

Wstępny projekt

5199 na www

 • 0
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • brawo powiedział(a) Więcej
  nadzieja jest w mlodych ludziach :) 5 godzin temu.
 • fi57 powiedział(a) Więcej
  Przynajmniej w rynku nie ma pijaków teraz imprezują na bazarze :Pbrawo Adam 6 godzin temu.
 • Ufo powiedział(a) Więcej
  @Komorniki. Tak, oczywiście to może być spisek a buda stoi pusta. Jeżeli to ma Ci poprawić... 6 godzin temu.
 • Bekon powiedział(a) Więcej
  Restauracja robi katering dla całego powiatu? 6 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…