piątek 27.05.2022

Imieniny: Jaromira Justa

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Pył występujący w rolnictwie jest niebezpieczny
Pył to wielowymiarowa mieszanka cząstek pochodzenia zwierzęcego, roślinnego drobnoustrojów, a także środków chemicznych, której skład oraz stężenie zależne są od rodzaju wykonywanej przez rolnika pracy.

Większości wykonywanych przez rolnika prac towarzyszy pył, albo jak często o nim mówimy, kurz. Zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić, bo spotykamy się z nim od najmłodszych lat.

Czasami pyłu jest tak dużo, że powietrze jest aż szare, a kłęby kurzu zasłaniają nam widoczność. Niekiedy bywa inaczej: podczas udoju i niektórych innych prac w oborze, chlewni lub kurniku pyłu nie widać, ale on jest w powietrzu – drobniutki – przez to jeszcze bardziej groźny.

Wśród chorób grożących osobom na nadmierne zapylenie są astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych - choroba ta ma wiele odmian,w tym jedna tak bardzo związana z rolnictwem, że nazwano ją "płucem rolnika" lub "płucem farmera" a także chorobę niezwykle częsta, ale opisaną dopiero kilka lat temu, którą określa się jako „syndrom toksyczny wywołany pyłem organicznym”.

W większości przypadków, objawy chorób wywołanych przez „pyły rolne” występują najczęściej w ciągu 4-8 godzin po pracy połączonej z wdychaniem tego pyłu. Dlatego właśnie, nie tylko pacjentom, ale i lekarzom jest niejednokrotnie bardzo trudno powiązać występowanie objawów chorobowych z wcześniejszym narażeniem na pył w czasie pracy.

Objawami najczęściej są: uczucie duszności lub ucisku w klatce piersiowej, kaszel, gorączka i dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni, nudności, uczucie ogólnego osłabienia. Rodzaj i nasilenie objawów mogą być różne u poszczególnych osób, decydują o tym nie tylko różnice w „profilu immunologicznym” ale również rodzaj i skład pyłu oraz jego stężenie w powietrzu, czyli tak zwany „stopień narażenia”. Jednak widzimy, że większość wymienionych objawów przypomina grypę lub „przeziębienie” i często bywa tak właśnie rozpoznawana przez lekarza.

Bardzo niebezpieczny jest np.  pył z zawilgoconego siana, w którym po dłuższym przechowywaniu nastąpiło zjawisko "samozagrzania". Nieodpowiednio przechowywane surowce zawierają ogromne ilości bakterii i grzybów, a także drobne pajęczaki, zwane rozkruszkami. Te właśnie, najczęściej niewidoczne dla nieuzbrojonego oka mikroorganizmy, są źródłem alergenów i toksyn wywołujących choroby rolników.

Aby zmniejszyć narażenie na pył:

1) stosuj przy pracach, którym towarzyszy pył, półmaskę z filtrami przeciwpyłowymi lub przynajmniej maseczkę jednorazowego użytku;

2) popraw wentylację w Twoich pomieszczeniach gospodarskich;

3) przestrzegaj bezwzględnie zasad przechowywania surowców (zboża, siana i innych produktów) – w warunkach niskiej temperatury i wilgotności.

4) stosuj osłony przy maszynach czyszczących, młócących itp.

 PT KRUS W ŚRODZIE ŚLĄSKIEJ

źródło:

- broszura KRUS "Pył występujący w rolnictwie jest niebezpieczny"
- www.agropolska.pl

  • Greg powiedział(a) Więcej
    Rząd nie ma swoich pieniędzy. Rozdaje im nasze pieniądze... godzinę temu.
  • Ełro powiedział(a) Więcej
    uuuu uuu uu spocisz się. 2 godziny temu.
  • Szymborska powiedział(a) Więcej
    Nawet Wiktor uciekł do Miękini do Gregorczyna. 2 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …