poniedziałek 30.01.2023

Imieniny: Macieja Martyny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Rekordowe wsparcie dla samorządów z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Skomentuj
Dolny Śląsk, w tym miasta i gminy z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to najwięksi beneficjenci piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów w zakresie Rozwoju Stref Przemysłowych. Dolnośląskie samorządy otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1 mld 300 mln złotych. Samorządy z LSSE otrzymały z programu rekordowe 917 mln zł.


Fot. LSSE Fot. LSSE


Do województwa dolnośląskiego trafi prawie 25% z ogólnej puli blisko 5 mld zł. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, takie działania są kluczowe, by przyciągnąć nowe inwestycje w regionie, rozwinąć eksport i stworzyć nowe miejsca pracy. Samorządy z terenu oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymają z programu ponad 917 mln zł. To wielki sukces dla jednej z najmniejszych obszarowo strefy ekonomicznej w Polsce.

– To historyczne wydarzenie dla Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bardzo się cieszę, że dofinansowanie otrzymały priorytetowe projekty i strategiczne tereny. Gmina Kotla i gmina Głogów otrzymały ponad 350 mln, a podstrefa Miękinia oraz Środa Śląska to kwota w wysokości grubo ponad 280 mln. Wsparcie trafiło również do miasta Legnica oraz gminy miejskiej Lubin, a to kolejne nasze ważne tereny – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jako LSSE dysponujemy trzema świetnymi gruntami i lokalizacjami pod inwestycje. To kilkaset hektarów w Lubinie, Miękini, Środzie Śląskiej i aglomeracji Głogów. Środki z tego rządowego programu ponad podziałami politycznymi trafiły w miejsca atrakcyjne do inwestowania. Jestem przekonany, że najbliższa dekada w LSSE będzie należała właśnie do tych terenów i będzie o nas bardzo głośno, jeśli chodzi o nowych inwestorów i miejsca pracy – dodaje.

– Nie byłoby tego bezprecedensowego sukcesu bez współpracy Legnickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej z samorządami, które funkcjonują w obszarze naszego oddziaływania. Z tego miejsca za tę współpracę bardzo serdecznie dziękuję. Od wielu miesięcy konsekwentnie budujemy nową strategię wspierającą powstanie trzech dużych kompleksów inwestycyjnych, Gmina Wiejska Głogów, Głogów, Gmina Kotla, Gmina Wiejska Lubin, Lubin oraz Środa Śląska. Uważam, że te tereny są w najbliższej perspektywie bardzo obiecujące, jeśli chodzi o lokowanie tam inwestorów – komentuje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Fundusze zostaną spożytkowane na dwie inwestycje. Pierwsza z nich to Komorniki Źródła: duża oczyszczalnia ścieków i duża stacja uzdatniania wody oraz sieci rozsyłowe. Drugi grant przeznaczony zostanie na działania bliżej Wrocławia przy granicy miasta na m.in. uzbrojenie gruntów – wymienia Jan Marian Grzegorczyn, wójt Gminy Miękinia.

– Środki przeznaczymy na infrastrukturę drogową. Chcemy doprowadzić nową sieć dróg od planowanego węzła przy powstającej obwodnicy, jak i wyprowadzić ruch z istniejącej drogi Grodziec – Sława, w kierunku Sobczyc. To dwa kierunki dojazdu dla przedsiębiorców i przyszłych pracowników – mówi Bartłomiej Zimny, wójt Gminy Głogów.

– Bardzo się cieszę, że takie gminy jak Kotla zostały dostrzeżone. To dzięki świetnej współpracy z zarządem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To wielomiesięczna praca, dzięki której możemy zainwestować na tym terenie i go uatrakcyjnić. Możemy się pochwalić, że uzbroimy dziewiczy obszar pod to, aby przyciągnąć inwestorów, żeby pojawili się na nim nowi pracodawcy, a młodzi ludzie stąd nie wyjeżdżali – podsumowuje Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla.

Dolnośląscy beneficjenci Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych z terenu LSSE:

  • Gmina Miękinia – 262,6 mln zł (2 projekty)
  • Miasto Lubin – 250 mln zł (2 projekty)
  • Gmina Głogów – 210 mln zł
  • Gmina Kotla – 140 mln zł
  • Miasto Legnica – 29,4 mln zł
  • Gmina Środa Śląska – 25 mln zł

Fundusze te mogą być przeznaczone m.in. na usprawnienie transportu, stworzenie nowej sieci komunikacyjnej, naprawę, udoskonalenie lub założenie nowego systemu energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Celem programu realizowanego przy współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego jest rządowe wzmocnienie obszarów gospodarki, wpływając tym samym na pozytywny rozwój regionów. Piątą edycję skierowano do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. W 2022 r. przypada 25-lecie istnienia spółki. LSSE do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – blisko 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

(mpr / LSSE)

 
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

taxi stas

pralnia nowe godz

stihl