Dlatego też średzcy policjanci systematycznie przypominają podczas różnego rodzaju spotkań z mieszkańcami o tego rodzaju przestępstwach oraz o sposobach ich unikania. Ważne, aby nie pozostawiać seniorów samym sobie i ostrzegać ich przed oszustami.
W ostatni czasie na terenie powiatu średzkiego miały miejsce dwie próby oszustwa metodą „na policjanta”. Sprawcy w rozmowie telefonicznej z seniorkami w obu przypadkach podawali się za funkcjonariusza policji i próbowali przekonać swoje rozmówczynie, że pieniądze znajdujące się na ich kontach bankowych mogą być zagrożone. W związku ze zdarzeniami policjanci przyjęli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i obecnie wyjaśniane są wszystkie okoliczności tych zdarzeń.
Średzianki w wieku 64 i 69 lat na szczęście nie straciły swoich pieniędzy. Kobiety w porę zorientowały się, że może to być próba oszustwa i powiadomiły Policję. Funkcjonariusze, natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia, w wyniku podjętych czynności, zastali jedną z kobiet w placówce bankowej na terenie miasta.
Jednocześnie pracownicy banku, widząc zdenerwowanie seniorki, właściwie zareagowali i również powiadomili Policję o tym, że jedna z ich klientek może być narażona na próbę oszustwa.
Dzięki właściwej reakcji seniorek, które w porę zorientowały się, że ktoś próbuje wyłudzić od nich pieniądze, a także szybkiej reakcji pracowników banku oraz policjantów, tym razem nie doszło do utraty oszczędności życia.
PRZYPOMINAMY
- Oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół.
- Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.
- Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” (np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
- Wmawiają też seniorowi, że jego pieniądze ulokowane na koncie w banku są zagrożone i aby je ochronić musi je jak najszybciej wybrać, a następnie przekazać osobie podając się za policjanta prowadzącego akcję zmierzającą do zatrzymania oszustów.
- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.
CO ROBIĆ – JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM?
- Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
- Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
- Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
- W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
- Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.
W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
Zagadnienie bezpieczeństwa seniorów będzie przedmiotem debaty społecznej, która odbędzie się 17 grudnia 2019 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury w Środzie Śląskiej. Serdecznie zapraszamy.
Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!
Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
Fot. pixabay
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...