Ankieta jest niezobowiązująca i służy głównie do celów analizy potencjalnego zainteresowania projektem.
Link do ankiety on-line:
Link do pobrania formularza ankiety:
Ankiety można składać w terminie od 8 do 14 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej, w Biurze Obsługi Klienta, Plac Wolności 5, 55-300 Środa Śląska, nadesłać pocztą na ww. adres (decyduje data wpływu do Urzędu) lub przesłać mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za pomocą formularza elektronicznego.
Konkurs jest dwuetapowy:
1. Najpierw Gmina ubiega się o dotację z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.
2. Po otrzymaniu dotacji Gmina ogłasza konkurs dla mieszkańców, którzy będą chcieli z własnych pieniędzy zrealizować inwestycję a następnie ubiegać się o zwrot części środków (w 2025/2026 r.). Ogólne warunki tego konkursu:
a. grant może zostać przeznaczony na montaż magazynów energii elektrycznej oraz magazynów energii cieplnej, z zastrzeżeniem, iż magazynowana energia powinna zostać wytworzona z Odnawialnego Źródła Energii. Grant nie może być przeznaczony na sfinansowanie inwestycji polegającej na montażu instalacji OZE.
b. dofinansowanie w formie grantu może być udzielone na przedsięwzięcia, które nie zostały zakończone (protokół odbioru magazynu oraz faktury muszą być wystawiony po złożeniu wniosku o grant),
c. pojemność magazynów energii elektrycznej/ ciepła powinna być dostosowana do produkcji energii elektrycznej/ ciepła w posiadanych lub planowanych do montażu urządzeniach OZE,
d. energia gromadzona w magazynie energii elektrycznej lub magazynie energii cieplnej powinna być przeznaczona wyłącznie na własne potrzeby mieszkańców (Grantobiorców)
e. nie ma możliwości montażu magazynu energii elektrycznej i/ lub magazynu energii cieplnej w budynku mieszkalnym, w którym faktycznie/ fizycznie prowadzona jest działalność gospodarcza, nawet w przypadku, gdy dokonano montażu dwóch liczników przeznaczonych do pomiaru energii zużywanej na potrzeby części mieszkalnej, jak i związanej z prowadzoną działalnością. W przypadku, gdy na jednej nieruchomości (posesja, działka, siedlisko etc.) prowadzona jest dodatkowo działalność gospodarcza lub działalność rolnicza, lecz w budynku innym niż budynek mieszkalny (garaż, stodoła, budynki inwentarskie itp.) możliwe jest dofinansowanie tylko w przypadku, gdy całość magazynowanej energii będzie przeznaczona na potrzeby bytowe mieszkańców. Niniejszy warunek powinien być spełniony także w okresie trwałości projektu.
f. maksymalny poziom dofinansowania UE wynosi 70% kosztów kwalifikowalnych. Wkład własny mieszkańca to 30%.
g. obowiązek utrzymania prawidłowo działającej instalacji przez okres 5 lat po zakończeniu projektu.
Szczegółowe warunki będą określone w regulaminie konkursu zatwierdzonym przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą.
Gmina Środa Śląska