Wydrukuj tę stronę
„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą 9. odsłony "Narodowego Czytania"

„Balladyna” Juliusza Słowackiego lekturą 9. odsłony "Narodowego Czytania"

Pn, 07.09.2020 12:44

W sobotę 5 września w sali widowiskowej Domu Kultury Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej zaaranżowała 9. edycję "Narodowego Czytania". W tym roku, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa czytali m.in. włodarze miasta, mieszkańcy, a także najmłodsi uczestnicy ze szkoły podstawowej.Wydarzenie rozpoczęła dyrektor średzkiej biblioteki, Anna Kuszlik-Czajkowska, która przywitała gości oraz przedstawiła pokrótce lekturę "Narodowego Czytania". Następnie burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Kryciński, wicestarosta Sebastian Burdzy i wielu innych przeczytali fragmenty dramatu.

Jak stwierdzili jednogłośnie słuchacze, tegoroczny pomysł odegrania minimalistycznych scen z podziałem na role przypadł im do gustu.

- W dzisiejszym dniu, przeczytaliśmy wszystkie z przygotowanych dla Państwa fragmentów. Dla tych co nie znają utworu zostawiamy nutkę niepewności co do dalszych losów bohaterów "Balladyny". Zachęcam do zgłębienia lektury w zaciszu domowym - podkreślała bibliotekarka Gabriela Markowska, która pełniła rolę narratora.

Wspólne czytanie urozmaicił występ średzkiego artysty Piotra Rejdy, który przygotował koncert poezji śpiewanej.

Podczas 9. edycji "Narodowego Czytania" prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że lekturą przyszłorocznej będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. - Dzisiaj mogę z radością zapowiedzieć, że za rok będziemy się co najmniej równie dobrze bawili, dlatego że za rok będzie lektura również niezwykle znana w naszym kraju. Lektura, która niejednokrotnie wzbudzała śmiech, ale lektura, która zarazem jest bardzo pouczająca i nie zawsze wszyscy są tacy zadowoleni, kiedy te żarty się pojawią. Będzie to "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - oznajmił prezydent.

(kb) / fot. kb