piątek 26.04.2024

Imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Bogata tradycja partnerstwa szkół Środy Śląskiej i Gminy Saterland

Skomentuj



Jak wcześniej pisano, zgodnie z wieloletnią tradycją w marcu w ramach współpracy partnerskiej między gminami Środa Śląska i Saterland w Niemczech po raz kolejny spotkali się ze sobą uczniowie ze szkół tych zaprzyjaźnionych gmin.


Fot. Organizatorzy Fot. Organizatorzy


TROCHĘ HISTORII

Po kilku latach przerwy, spowodowanej m.in. wybuchem pandemii, podczas jubileuszowych obchodów 20-lecia współpracy z Gminą Saterland w maju ubiegłego roku burmistrzowie obu gmin, pan Adam Ruciński i pan Thomas Otto, podjęli decyzję o powrocie do tej wspaniałej tradycji wymiany młodzieży. Współpracę szkół zainicjował przed laty pan Sławomir Siwerski, wówczas nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Środzie Śląskiej, a obecnie nauczyciel w jednej ze szkół gminy Saterland. Z ramienia Gimnazjum im. Jana Pawła II wymianę koordynowała zatrudniona w nim nauczycielka języka niemieckiego, pani Marta Gonera.

WYMIANA DZISIAJ

Obecnie organizacji wymiany podjęła się pani Renata Kobran-Bielska, nauczycielka Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Wincentego Witosa w Środzie Śląskiej. Przez lata spotykająca się młodzież obu gmin była kwaterowana w prywatnych domach swoich rówieśników. Od listopada ubiegłego roku wymiana młodzieży przybrała nową formułę spotkań integracyjnych w specjalnych ośrodkach, przy wykorzystaniu funduszy zajmujących się taką działalnością organizacji pozarządowych. Po raz pierwszy uczniowie szkół obu gmin spotkali się w takiej placówce w Polsce - w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. W dniach od 19 do 24 marca 2023 roku odbył się drugi etap trójstronnej wymiany uczniowskiej – trójstronnej, bo do młodzieży polskiej i niemieckiej dołączyli również uczniowie ukraińscy. Brała w nich udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Środzie Śląskiej oraz ze Schulzentrum Saterland – zaprzyjaźnionej szkoły w partnerskiej gminie. SP 3 reprezentowała jedenastoosobowa grupa ósmoklasistów – dziewięcioro polskich uczniów i uczennic oraz dwie uczennice z Ukrainy. Poza nimi w wymianie uczestniczyło 13 uczniów z PZS nr 2 (w tym dwoje z Ukrainy) oraz 27 uczniów z Saterlandu (w tym kilkoro z Ukrainy). Program wymiany był bardzo napięty i bardzo ekscytujący. Nie było w nim miejsca na nudę. Średzka młodzież wyruszyła w drogę w niedzielę 19 marca o godzinie 7.00 i dotarła do miejsca noclegowego w miejscowości Aschendorf około godziny 19.00. Pomimo zmęczenia długą podróżą aktywnie wzięła udział w pierwszych zajęciach integracyjnych z grupą niemieckich uczniów.

Pierwszy pełny dzień wymiany – poniedziałek 20 marca – rozpoczął się od różnorodnych aktywności sportowych, prowadzonych przez nauczycielkę sportu, panią Alice Luft. W godzinach popołudniowych uczniowie zwiedzili z przewodnikiem stocznię Meyerwerft, a następnie pospacerowali po uroczym, portowym miasteczku Papenburg. Wieczorem była kolejna okazja do integracji przy wspólnych grach i zabawach. Wtorek 21 marca był dniem poświęconym historii Polski oraz Niemiec. Uczniowie najpierw odwiedzili Haren. Jest to miejscowość, która w latach 1945 - 1948 nosiła nazwę „Maczków” (na cześć generała dywizja Wojska Polskiego Stanisława Maczka) i była zamieszkana tylko przez ludność polską. Podczas pobytu w Heimathaus w Harem („dom pamięci o mieście rodzinnym”) uczniowie, wykonując powierzone im zadania, mieli okazję poznać fakty i ciekawostki związane z tym miejscem. Po południu nastąpił przejazd do Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Esterwegen. Tam młodzież wysłuchała wykładu na temat historii obozu, a wyświetlona prezentacja multimedialna skłoniła uczniów do refleksji na tematy związane z wojną. We wtorkowy wieczór, w miejsce dotychczasowych zabaw integracyjnych, pojawiła się chwila zadumy oraz wymiana powycieczkowych wrażeń i przemyśleń. Środa 22 marca była dniem odwiedzin szkoły partnerskiej w Ramsloh w Gminie Saterland. Placówka ta zrobiła na polskich uczniach niemałe wrażenie. Podobało się wszystko – poczynając od holu, w którym uczniowie spędzają przerwy, poprzez sale przedmiotowe po pomieszczenia, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne (kulinarne czy mechaniczne). Podczas pobytu w szkole jedną z sal wykorzystano na pokaz talentów polskiej młodzieży -uczniowie podzielili się swoją wiedzę historyczną, opisując w jaki sposób przygotowali się do konkursu o powstaniu w getcie warszawskim, a także zaprezentowali swoje talenty manualne, układając nowoczesną wersję kostki Rubika w rekordowo niskim czasie. W tym dniu nie zabrakło oczywiście czasu na beztroskie chwile czystej, żywiołowej rozrywki - uczniowie mieli okazję doskonalić sprawność fizyczną i podejmować wyzwania na ściankach wspinaczkowych, a także cieszyć się swoim towarzystwem podczas wspólnej gry w kręgle. Ten pełen wrażeń dzień dopełnił wieczór przy grillu – przy pysznych potrawach trwał ciąg dalszy trójstronnej integracji. W czwartek 23 marca odbyła się wycieczka do pięknego miasta Bremen. Pierwszym punktem programu była wizyta w niezwykle atrakcyjnej hali z trampolinami, a po niej nastąpiło zwiedzanie miasta z przewodnikami. Młodzież każdej z trzech narodowości miała okazję posłuchać przewodnika w zrozumiałym dla siebie języku. Po powrocie do Aschendorfu nastąpiło podsumowanie całości projektu. W piątek 24 marca po wczesnym śniadaniu grupa młodzieży z Polski wyruszyła w drogę powrotną do Środy Śląskiej. Chwile pożegnania są zawsze smutne, zwłaszcza gdy dobiega końca coś równie fantastycznego jak dobrze zorganizowana wymiana uczniowska z trzech krajów.

ZAANGAŻOWANI W WYMIANĘ

Ta wspaniała, mająca już 26 lat inicjatywa, którą rozpoczął przed laty pan Sławomir Siwerski, może być dziś kontynuowana dzięki współpracy kolejnych trojga zaangażowanych nauczycieli: wspomnianej wcześniej pani Renaty Korban-Bielskiej (Powiatowy Zespół Szkół nr 2) oraz pani Miriam Koester i pana Andreasa Zinser (Schulzentrum Saterland), a także dzięki dużemu wparciu mocno wierzących w to przedsięwzięcie obu Burmistrzów: pana Adama Rucińskiego i pana Thomasa Otto oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół - pani Emilii Latos (SP 3), pana Mariusza Kargola (PZS nr 2) i pani Astrid Fedorowicz (Schulzentrum). Atrakcyjności wyjazdu przysłużyły się także mocno opiekunki młodzieży ze szkoły Podstawowej nr 3, pani Aleksandra Senator oraz pani Oksana Yedlytska, która pełniła jednocześnie rolę tłumaczki języka ukraińskiego, zarówno dla uczniów z Polski, jak i z Niemiec.

CIĄG DALSZY NASTĄPI...

Projekt ten jest bez wątpienia godny kontynuacji w kolejnych latach. Już dziś rozpoczęły się przygotowania do następnego spotkania, tym razem w Polsce.

(el)





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Lokalne ogłoszenia drobne

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

glory

ekogroszek baner

bus baner

Nie przegap tych artykułów.