środa 28.02.2024

Imieniny: Romana Ludomira

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Debata ws. farm fotowoltaicznych na sesji RM

Skomentuj17 stycznia na sesji średzkiej Rady Miejskiej, zwołanej na wniosek Burmistrza, w specjalnym punkcie, zaproponowanym przez radnego Arkadiusza Hibnera, odbyła się 3-godzinna debata  ws. lokalizacji farm fotowoltaicznych i opinii społecznych w tej sprawie.


Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej Fot. Urząd Miejski w Środzie Śląskiej


Debata z udziałem planistów, radnych, burmistrza i wnioskodawców zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Środa Śląska rozpoczęła się od prezentacji stanu prac nad zmianami studium przez konsorcjum planistów z Poznania Tomasz Kuźniar oraz Piotr Szczepański.

Trwająca od maja 2023 procedura zmian w studium jest pochodną uchwały Rady Miejskiej z kwietnia 2022, zmienionej uchwałą radnych z 28 czerwca 2023 ws. przystąpienia do procedury zmian w studium. Ujęto w tej uchwale prawie 40 wniosków z ostatnich kilku lat, które wpłynęły od wnioskodawców prywatnych. Dodatkowo procedowane są wnioski dot. innych terenów niż mieszkaniowe.

W trakcie trwających od sierpnia do października ub.r. uzgodnień i konsultacji z instytucjami publicznymi kilka terenów w północnej części Gminy wnioskowanych pod fotowoltaikę zostało zaopiniowanych negatywnie pod kątem ryzyk powodziowych, terenów Natura 2000, korytarzy przelotów ptactwa, czy planowanej przebudowy DK94. Chodzi o tereny w obrębach Brodno, Komorniki i Przedmoście.

Po tej weryfikacji wstępnej wniosków przez instytucje publiczne typu Wody Polskie, RDOŚ, Wody Polskie czy GDDKiA aktualnie analizowanych jest ponad 30 terenów pod fotowoltaikę o łącznej powierzchni 1.000 ha, w tym tereny przed Jastrzębcami, za Rakoszycami i Gozdawą, Cesarzowicami, przed Michałowem czy za planowaną obwodnicą północną miasta między oczyszczalnią ścieków, Winną Górą, a terenami AG średzkiej podstrefy LSSE

Podczas środowej debaty na sesji Rady Miejskiej nawiązywano też kilkukrotnie do spotkania konsultacyjnego w Jastrzębcach 15 stycznia gdzie mieszkańcy wyrazili negatywną opinię na temat terenu pod farmy fotowoltaiczne w obrębie Jastrzębce na 128 ha. Rzeczowa dyskusja dot. też ewentualnego terenu o pow. 96 ha za planowaną obwodnicą północną Środy Śląskiej

Na temat obszaru w Jastrzębcach swoją wizję zaprezentowała firma Solar Energy Photovolt., zaś wstępne plany inwestycji na terenach Winnej Góry omówiła amerykańska firma Hines. Są to szersze plany niż sama fotowoltaika, związane z magazynami, logistyką, nieuciążliwą formą produkcji czy usług. Są to potencjalne inwestycje związane z decyzja firmy INTEL o lokalizacji zakładu testowania półprzewodników na granicy gmin Miękinia (70%) i Środa Śląska (30%).

- Na sesji podkreśliłem, że jako radni powinniśmy sami wskazywać ewentualne tereny pod takie inwestycje. Powinniśmy rozmawiać z właścicielami tych terenów, czy widzą taką możliwość i ewentualnie wtedy zmieniać przeznaczenie gruntów. Nie każda nieruchomość, która spełnia wymogi formalne pod farmę fotowoltaiczną, powinna być przekształcona. Procedura trwa i argumenty mieszkańców z pewnością zostaną potraktowane poważnie – wskazuje inicjator debaty, radny Arkadiusz Hibner reprezentujący Jastrzębce i Proszków.

Pełny przebieg debaty sesyjnej z wypowiedziami planistów, radnych, burmistrza i wnioskodawców zmian w studium są dostępne w relacji na portalu ROLAND z 17 stycznia oraz na You Tube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=E8lr5XBd1S8&t=4174s, fragment od 36 min 40 sek. do 3 h 37 min 05 sek. z nazwą filmu: LXXXIV Sesja Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej (17.01.2024).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Mieszkańców do obejrzenia w/w relacji wideo z sesji Rady Miejskiej i do składania do UM w Środzie Śl. do dnia 26 stycznia br. swoich opinii i uwag dot. lokalizacji farm fotowoltaicznych w ramach trwającej procedury zmiany studium. Wszystkie uwagi i opinie zostaną wzięte pod uwagę przez planistów, burmistrza i radnych.

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej

um s 1

um s 4

um s 2

um s 3

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

hydrotech do gazety nowa reklama

bus baner

komnet internet

Nie przegap tych artykułów.