Inicjatorami projektu są Fundacja Senior-Care oraz firma produktymedyczne.pl, które umożliwiają wypożyczenie symulatora starości.
Głównym jego celem było lepsze zrozumienie starości i potrzeb osób starszych. Uczestnicy projektu mieli okazję zmysłami seniora doświadczyć codziennych czynności w zaaranżowanych przez Zespół Dziennego Domu Senior+ sytuacjach odbywających się rano, w południe i wieczorem.
„Doświadczanie starości” było możliwe poprzez skorzystanie z symulatora starości, czyli urządzenia skomponowanego z nakładek usztywniających stawy, obciążników na kostki, kamizelki obciążającej ciało oraz innych elementów, przez co naśladuje fizyczne ograniczenia związane z wiekiem.
Pomysłodawcą projektu w Gminie Środa Śląska była Justyna Hołyst – Kierownik Dziennego Domu Senior+ oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Osób Starszych. Wypożyczenie symulatora starości było inspiracją do zorganizowania spotkań w formie warsztatów w ramach szeroko pojętej edukacji do starości.
- Uczestnicy mogli na własnej skórze poczuć jak to jest mieć zmniejszoną mobilność, słabszy wzrok, czy słuch. Ponadto Zespół DDS+ przygotował informacje dotyczące choroby Alzheimera, przykładowe ćwiczenia do treningu pamięci czy gry do wykonania w domu, co również cieszyło się zainteresowaniem osób biorących udział w projekcie - stwierdza Justyna Hołyst.
Opisując swoje wrażenia częstą informacją zwrotną osób korzystających z symulatora było zwracanie uwagi na trudności w wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego, typu zakładanie obuwia, problem z podpisem, odebranie telefonu, czytanie gazety, chodzenie po schodach, czy wyciągnięcie tabletek, których powodem jest m.in. problem ze wzrokiem i ograniczona ruchliwość.
Z pojawiających się wypowiedzi wyłania się wspólny mianownik dla kontaktów z seniorem. Jest to cierpliwość, a tym samym nie pośpieszanie seniorów w wykonywaniu danej czynności. Na co zwróciła uwagę Joanna Sadowska – Dyrektor GOPS, która jako pierwsza stała się seniorem na chwilę.
W pierwszych dwóch dniach projektu wzięli udział m.in. przedstawiciele PCPR w Środzie Śląskiej, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności, Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej, Starostwa Powiatowego z udziałem wicestarosty - Pani Honoraty Dulskiej, która też poczuła jak to jest być seniorem oraz zainteresowani tematem mieszkańcy.
Trzeci dzień projektu kierowany był do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miasta. Tego dnia w spotkaniu wzięła udział także Burmistrz Środy Śl. – Elżbieta Czarnota.
- Dziękujemy wszystkim przybyłym osobom za zaangażowany udział w spotkaniach, rozmowy i pytania. Daje to Nam motywację do podejmowania dalszych inicjatyw w zakresie starzenia się i starości. Duże wyrazy podziękowania kieruję też do Zespołu DDS+ Katarzyny Dąbrowskiej – fizjoterapeutki, Pauliny Słobodzian – psycholog i Beaty Hubiak za pomoc w organizacji projektu - mówi Justyna Hołyst.
W imieniu wszystkich uczestników dziękujemy Fundacji Senior-Care oraz firmie produktymedyczne.pl, czyli inicjatorom projektu „Zostań seniorem na chwilę” za poznanie codzienności zmysłami seniora poprzez skorzystanie z symulatora starości.
(DDS+ / GOPS)