Dyskusyjne Kluby Filmowe to miejsca spotkań miłośników kina, gorących dyskusji i wymiany poglądów. W całej Polsce jest ich ponad dwieście, a jeden z nich działa w naszym mieście. Średzki DKF powstał z inicjatywy Jarka Liszko-Kiereńskiego, przy wsparciu Domu Kultury. Od pięciu lat pan Jarek zachęca mieszkańców miasta oraz okolic do spędzania czasu w kinie i odkrywania tych mniej popularnych filmów.
Dzisiejsze spotkanie grupy będzie wyjątkowe. Uczestnicy wspólnie obejrzą najnowszy film Tomasza Jurkiewicza "Każdy ma swoje lato", a w dyskusji po seansie weźmie udział jego główna aktorka - Anita Poddębniak. - Pierwszy raz w historii średzkiego DKF-u udało mi się zaprosić aktora i będzie nią pani Anita Poddębniak. Już wcześniej podejmowałem się takich prób i nawet raz, przy okazji filmu "Kapitan", zapowiadałem przyjazd Kordiana Rekowskiego, ale niestety nie doszedł on do skutku. Zaproszenie aktora to duże wyzwanie, ale bardzo zależy mi, aby tacy goście pojawiali się w Środzie Śląskiej, aby promowali Dyskusyjne Kluby Filmowe i dobre filmy, pokazywali siebie. Nawet w takim mały miasteczku jak nasze są widzowie, którzy chcą i tęsknią za żywym kontaktem z aktorem. Jutro będą mogli to pragnienie spełnić. Serdeczne zapraszamy naszych stałych widzów i nie tylko. To świetna okazja spotkania ciekawego człowieka - zachęca Jarek Liszko-Kiereński.
Seanse w ramach DKF-u odbywają się w poniedziałki o godz. 19.00. Cena biletu to 15 zł. O wyświetlanych filmach można przeczytać wcześniej na facebook’owej grupie - DKF “Nienasyceni” Środa Śląska. Tam również kontynuowane są dyskusje po filmach i rozważane propozycje przyszłych seansów.
“Każdy ma swoje lato”:
Kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach.
Akcja debiutanckiego filmu Tomasza Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim, konserwatywnym miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny (w tej roli świetna Sandra Drzymalska), który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny.
Agata przyjeżdża do Trzebini gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego cierpiący na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać postępującą chorobę dziadka, by się zbliżyć do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.
Choć nie jest to autobiograficzna historia, ceniony dokumentalista Tomasz Jurkiewicz opowiada w swoim filmie o miejscu i środowisku, które dobrze zna. Konfrontując wartości, z dużą empatią odmalowuje senny krajobraz prowincji, gdzie prawdziwe uczucie oraz spotkanie bratniej duszy są na wagę złota.
OLO