poniedziałek 27.09.2021

Imieniny: Damiana Amadeusza

Fot. WK Fot. WK

Nielegalne odpady przy śmietnikach to coraz większy problem

Śr, 07.07.2021 10:42
 •  

Śmieciowy problem zgłosił naszej redakcji czytelnik. Jak zauważył na przykładzie śmietnika komunalnego w swojej okolicy, coraz częściej obok kubłów podrzucane są odpady, które nie powinny się tam znaleźć. 


- Przy śmietniku na mojej ulicy notorycznie podrzucane są obok kubłów odpady po remontach, muszle klozetowe, rozbite kafle, a nawet pozostałości roślinne. Oczywiście zgłosiłem to policji i straży miejskiej - informuje czytelnik. 

Porzucenie telewizora, mebli, gruzu czy innych pozostałości po remoncie mieszkania obok śmietnika, czyli w miejscu publicznym, jest klasyfikowane jako wykroczenie. Niestety, pozostawienie takich śmieci pod kontenerem mieszkańcy często traktują jako oddanie ich firmie odbierającej odpady. Nic bardziej mylnego. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów z terenu nieruchomości nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników, a mają jedynie za zadanie odebrać te odpady, które zostały właściwie zgromadzone.

- Straż Miejska w Środzie Śląskiej reaguje na każde przekazane zgłoszenia mieszkańców. (..) Strażnicy każdorazowo prowadzą rozpytanie w celu ustalenia sprawców i poddają odpady sprawdzeniu pod kątem elementów mogących doprowadzić do identyfikacji właściciela śmieci. Korzystamy również z monitoringu miejskiego. Najczęściej udaje się ustalić sprawców, wobec których stosowane są prawne środki represji i bardzo często sami sprawcy dokonują uporządkowania terenu - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Ryszard Czerwiec. - Efekty działalności strażników w sytuacjach, gdy takie odpady szybko znikają są mało zauważalne, a warte wspomnienia bo to często duża wiedza i znajomość rejonu powodują, że funkcjonariusze są skuteczni - dodaje.

Prawo przewiduje surowe kary za podrzucanie śmieci. Pozostawienie telewizora, kanapy i każdego innego rodzaju odpadu pod pojemnikiem jest traktowane jak wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5000 zł. Wrzucanie tych odpadów do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) jest również nieprzestrzeganiem Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, karanym z Kodeksu wykroczeń. 

- W razie, gdy nie udaje nam się ustalić sprawcy zanieczyszczenia lub właściciela odpadów dokonujemy zgłoszenia do Wydziału Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim, a dalej wydział przekazuje stosowną informację do służb odpowiedzialnych za odbiór odpadów w celu ich usunięcia. Staramy się monitorować sprawę do jej zakończenia - informuje Czerwiec i dodaje, że tak właśnie było w przypadku naszego czytelnika. - Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie, że firma odbierająca odpady z terenu gminy Środa Śląska uporządkuje to miejsce.

Co ciekawe, mimo że problem z pozostawieniem odpadów przy śmietnikach komunalnych wydaje się częsty, to w II kwartale tego roku średzcy strażnicy odebrali zaledwie trzy tego typu zgłoszenia od mieszkańców. We wszystkich trzech przypadkach podjęto interwencję.  Należy jednak pamiętać, że sytuacje opisane przez komendanta dotyczą śmietników komunalnych. - W przypadku spółdzielni leży to w kompetencjach Zarządu. Straż Miejska jednak będzie wspierać działania mające na względzie utrzymanie czystości w granicach posiadanych uprawnień - zapewnia Ryszard Czerwiec.

Pamiętajmy, że każdy mieszkaniec ma prawo i obowiązek pozbyć się wszystkich odpadów w sposób legalny. Do gromadzenia odpadów zmieszanych i selektywnych (typu papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale) pochodzących z gospodarstw domowych przeznaczone są specjalne pojemniki i kontenery. Odpady wielkogabarytowe, do których zaliczają się m. in. stare meble, wózki dziecięce, wykładziny, dywany, materace i sprzęt AGD powinny być wystawiane przy śmietnikach z uwzględnieniem harmonogramu ich odbioru, przygotowywanym przez Gminy. Z kolei problematyczne śmieci, m.in. baterie, termometry rtęciowe, przeterminowane leki, chemikalia, opony, odpady remontowe i odpady zielone należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, który znajduje się w każdej z gmin Powiatu Średzkiego. Dokładne dni i godziny pracy poszczególnych zakładów można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin.

OLO

resized 20210628 180312

 • 10
 • 0
 • 0
 • 0
 • 2
 • 1


Najnowsze komentarze

 • Seba powiedział(a) Więcej
  Czyli wydrukowali w Berlinie . Tylko pogratulować. 15 godzin temu.
 • Emilka powiedział(a) Więcej
  Wczoraj czytałam  w berlińskich Kontaktach.  W bombadrowanym Berlinie. Pozdrawiam.  15 godzin temu.
 • Roman powiedział(a) Więcej
  Czyli jak zawsze *** te dzieci zeby niemialy mozliwisci wyboru fajnego kierunku wstyd i czym wy... 1 dzień temu
 • Demon powiedział(a) Więcej
  A ja powiem tak jeba....wszystkich dilerów w Malczycach co diluja i uznają się za wielkich... 1 dzień temu

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…