czwartek 22.02.2024

Imieniny: Marty Małgorzaty

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Nielegalne odpady przy śmietnikach to coraz większy problem

13 CommentsŚmieciowy problem zgłosił naszej redakcji czytelnik. Jak zauważył na przykładzie śmietnika komunalnego w swojej okolicy, coraz częściej obok kubłów podrzucane są odpady, które nie powinny się tam znaleźć. 


Fot. WK Fot. WK


- Przy śmietniku na mojej ulicy notorycznie podrzucane są obok kubłów odpady po remontach, muszle klozetowe, rozbite kafle, a nawet pozostałości roślinne. Oczywiście zgłosiłem to policji i straży miejskiej - informuje czytelnik. 

Porzucenie telewizora, mebli, gruzu czy innych pozostałości po remoncie mieszkania obok śmietnika, czyli w miejscu publicznym, jest klasyfikowane jako wykroczenie. Niestety, pozostawienie takich śmieci pod kontenerem mieszkańcy często traktują jako oddanie ich firmie odbierającej odpady. Nic bardziej mylnego. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów z terenu nieruchomości nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników, a mają jedynie za zadanie odebrać te odpady, które zostały właściwie zgromadzone.

- Straż Miejska w Środzie Śląskiej reaguje na każde przekazane zgłoszenia mieszkańców. (..) Strażnicy każdorazowo prowadzą rozpytanie w celu ustalenia sprawców i poddają odpady sprawdzeniu pod kątem elementów mogących doprowadzić do identyfikacji właściciela śmieci. Korzystamy również z monitoringu miejskiego. Najczęściej udaje się ustalić sprawców, wobec których stosowane są prawne środki represji i bardzo często sami sprawcy dokonują uporządkowania terenu - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Ryszard Czerwiec. - Efekty działalności strażników w sytuacjach, gdy takie odpady szybko znikają są mało zauważalne, a warte wspomnienia bo to często duża wiedza i znajomość rejonu powodują, że funkcjonariusze są skuteczni - dodaje.

Prawo przewiduje surowe kary za podrzucanie śmieci. Pozostawienie telewizora, kanapy i każdego innego rodzaju odpadu pod pojemnikiem jest traktowane jak wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5000 zł. Wrzucanie tych odpadów do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) jest również nieprzestrzeganiem Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, karanym z Kodeksu wykroczeń. 

- W razie, gdy nie udaje nam się ustalić sprawcy zanieczyszczenia lub właściciela odpadów dokonujemy zgłoszenia do Wydziału Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim, a dalej wydział przekazuje stosowną informację do służb odpowiedzialnych za odbiór odpadów w celu ich usunięcia. Staramy się monitorować sprawę do jej zakończenia - informuje Czerwiec i dodaje, że tak właśnie było w przypadku naszego czytelnika. - Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie, że firma odbierająca odpady z terenu gminy Środa Śląska uporządkuje to miejsce.

Co ciekawe, mimo że problem z pozostawieniem odpadów przy śmietnikach komunalnych wydaje się częsty, to w II kwartale tego roku średzcy strażnicy odebrali zaledwie trzy tego typu zgłoszenia od mieszkańców. We wszystkich trzech przypadkach podjęto interwencję.  Należy jednak pamiętać, że sytuacje opisane przez komendanta dotyczą śmietników komunalnych. - W przypadku spółdzielni leży to w kompetencjach Zarządu. Straż Miejska jednak będzie wspierać działania mające na względzie utrzymanie czystości w granicach posiadanych uprawnień - zapewnia Ryszard Czerwiec.

Pamiętajmy, że każdy mieszkaniec ma prawo i obowiązek pozbyć się wszystkich odpadów w sposób legalny. Do gromadzenia odpadów zmieszanych i selektywnych (typu papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale) pochodzących z gospodarstw domowych przeznaczone są specjalne pojemniki i kontenery. Odpady wielkogabarytowe, do których zaliczają się m. in. stare meble, wózki dziecięce, wykładziny, dywany, materace i sprzęt AGD powinny być wystawiane przy śmietnikach z uwzględnieniem harmonogramu ich odbioru, przygotowywanym przez Gminy. Z kolei problematyczne śmieci, m.in. baterie, termometry rtęciowe, przeterminowane leki, chemikalia, opony, odpady remontowe i odpady zielone należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, który znajduje się w każdej z gmin Powiatu Średzkiego. Dokładne dni i godziny pracy poszczególnych zakładów można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin.

OLO

resized 20210628 180312

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

ekogroszek baner

komnet internet

taxi stas

Nie przegap tych artykułów.