sobota 29.01.2022

Imieniny: Franciszka Józefa

Fot. WK Fot. WK

Nielegalne odpady przy śmietnikach to coraz większy problem

Śr, 07.07.2021 10:42
 •  

Śmieciowy problem zgłosił naszej redakcji czytelnik. Jak zauważył na przykładzie śmietnika komunalnego w swojej okolicy, coraz częściej obok kubłów podrzucane są odpady, które nie powinny się tam znaleźć. 


REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Przy śmietniku na mojej ulicy notorycznie podrzucane są obok kubłów odpady po remontach, muszle klozetowe, rozbite kafle, a nawet pozostałości roślinne. Oczywiście zgłosiłem to policji i straży miejskiej - informuje czytelnik. 

Porzucenie telewizora, mebli, gruzu czy innych pozostałości po remoncie mieszkania obok śmietnika, czyli w miejscu publicznym, jest klasyfikowane jako wykroczenie. Niestety, pozostawienie takich śmieci pod kontenerem mieszkańcy często traktują jako oddanie ich firmie odbierającej odpady. Nic bardziej mylnego. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów z terenu nieruchomości nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników, a mają jedynie za zadanie odebrać te odpady, które zostały właściwie zgromadzone.

- Straż Miejska w Środzie Śląskiej reaguje na każde przekazane zgłoszenia mieszkańców. (..) Strażnicy każdorazowo prowadzą rozpytanie w celu ustalenia sprawców i poddają odpady sprawdzeniu pod kątem elementów mogących doprowadzić do identyfikacji właściciela śmieci. Korzystamy również z monitoringu miejskiego. Najczęściej udaje się ustalić sprawców, wobec których stosowane są prawne środki represji i bardzo często sami sprawcy dokonują uporządkowania terenu - wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Ryszard Czerwiec. - Efekty działalności strażników w sytuacjach, gdy takie odpady szybko znikają są mało zauważalne, a warte wspomnienia bo to często duża wiedza i znajomość rejonu powodują, że funkcjonariusze są skuteczni - dodaje.

Prawo przewiduje surowe kary za podrzucanie śmieci. Pozostawienie telewizora, kanapy i każdego innego rodzaju odpadu pod pojemnikiem jest traktowane jak wykroczenie, za które grozi kara do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu nawet do 5000 zł. Wrzucanie tych odpadów do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) jest również nieprzestrzeganiem Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, karanym z Kodeksu wykroczeń. 

- W razie, gdy nie udaje nam się ustalić sprawcy zanieczyszczenia lub właściciela odpadów dokonujemy zgłoszenia do Wydziału Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim, a dalej wydział przekazuje stosowną informację do służb odpowiedzialnych za odbiór odpadów w celu ich usunięcia. Staramy się monitorować sprawę do jej zakończenia - informuje Czerwiec i dodaje, że tak właśnie było w przypadku naszego czytelnika. - Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie, że firma odbierająca odpady z terenu gminy Środa Śląska uporządkuje to miejsce.

Co ciekawe, mimo że problem z pozostawieniem odpadów przy śmietnikach komunalnych wydaje się częsty, to w II kwartale tego roku średzcy strażnicy odebrali zaledwie trzy tego typu zgłoszenia od mieszkańców. We wszystkich trzech przypadkach podjęto interwencję.  Należy jednak pamiętać, że sytuacje opisane przez komendanta dotyczą śmietników komunalnych. - W przypadku spółdzielni leży to w kompetencjach Zarządu. Straż Miejska jednak będzie wspierać działania mające na względzie utrzymanie czystości w granicach posiadanych uprawnień - zapewnia Ryszard Czerwiec.

Pamiętajmy, że każdy mieszkaniec ma prawo i obowiązek pozbyć się wszystkich odpadów w sposób legalny. Do gromadzenia odpadów zmieszanych i selektywnych (typu papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale) pochodzących z gospodarstw domowych przeznaczone są specjalne pojemniki i kontenery. Odpady wielkogabarytowe, do których zaliczają się m. in. stare meble, wózki dziecięce, wykładziny, dywany, materace i sprzęt AGD powinny być wystawiane przy śmietnikach z uwzględnieniem harmonogramu ich odbioru, przygotowywanym przez Gminy. Z kolei problematyczne śmieci, m.in. baterie, termometry rtęciowe, przeterminowane leki, chemikalia, opony, odpady remontowe i odpady zielone należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, który znajduje się w każdej z gmin Powiatu Średzkiego. Dokładne dni i godziny pracy poszczególnych zakładów można znaleźć na stronach internetowych urzędów gmin.

OLO

resized 20210628 180312

 • 10
 • 0
 • 0
 • 0
 • 2
 • 1

REKLAMA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


powrót na górę
Najnowsze komentarze:
 • RWM powiedział(a) Więcej
  Panowie-proponuję wziąć flaszeczkę  a jak mało to dwie ,usiąść w spokojnym miejscu i dogadać się jak chłop z chłopem. 37 minut temu.
 • Kristof powiedział(a) Więcej
  Gabriel jeździ,puścili dziada...gówno 16 lat,bez prawka i ile fabryka dała główną drogą!A na dodatek dziwnym trafem zaczęły znikać katalizatory.. 50 minut temu.
 • wolontariusz powiedział(a) Więcej
  Sztab WOŚP Domu Kultury w Środy Śląskiej  oraz sztab WOŚP z Wilkszyna połączyły siły przed zbliżającym się finałem WOŚP i razem... 2 godziny temu.
REKLAMA
reklama@roland-gazeta.pl

Lokalne ogłoszenia drobne

25.01.2022 11:58 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztuć…

23.01.2022 18:18 wrote:

Praca dla pomocy kuchennej /kucharki - dorywcza w weekendy lub w tygodniu - tel 885 17 64 63…

19.01.2022 20:08 wrote:

Wykonuję drobne prace spawalnicze - meble, płoty, bramy, stoliki, wózki, i inne. Zapraszam do współpracy 792 279 495 - Tomasz…

19.01.2022 20:06 wrote:

Kupię przyczepkę ubezpieczoną, z tabliczką znamionową - czyli legalną z papierami, samoróbkę. Jeśli chcesz sprzedać skontaktuj się ze mną. …