poniedziałek 16.09.2024

Imieniny: Edyty Kornela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Opaski bezpieczeństwa w Gminie Środa Śląska jako środowiskowa forma wsparcia dla osób starszych

Skomentuj



Starzenie się społeczeństwa jest faktem. Obecnie co 4 osoba jest w wieku 60 lat i więcej. Z prognoz GUS wynika, że w 2050 roku osoby starsze będą stanowiły 40% ogółu ludności Polski. Co więcej wzrasta odsetek osiemdziesięciolatków i starszych z uwagi na fakt, że ten wiek osiągają osoby urodzone w 1945 r. i później, a więc „pochodzące” z powojennego boomu urodzeń. Obok tych danych nie można pozostać obojętnym.



Wychodząc naprzeciw zmieniających się potrzeb osób starszych i ich opiekunów należy dążyć do rozwoju różnorodnych form wsparcia dostępnych w środowisku. Przykładem wsparcia środowiskowego jest realizowany przez Gminę Środa Śląską Program Korpus Wsparcia Seniorów – Moduł II, umożliwiający starszym mieszkańcom Gminy Środa Śląska korzystanie ze 100 opasek bezpieczeństwa. Program finansowany jest ze środków budżetu państwa i gminy. Idea użytkowania opasek bezpieczeństwa znana jest w Niemczech czy Anglii od dawna. W Polsce jest to nowe rozwiązanie wdrażane przez poszczególne Gminy dopiero od kilku lat. Na czym ono polega?

Korzystanie z teleopieki, czyli rozwiązań umożliwiających sprawowanie opieki na odległość, służyć ma udzieleniu osobie starszej pomocy w sytuacji nagłej. Użytkowanie opaski bezpieczeństwa zwiększa poczucia bezpieczeństwa osoby starszej, jak i jej opiekuna rodzinnego.

Opaska bezpieczeństwa jest urządzeniem wyglądem przypominającym zegarek z przyciskiem znajdującym się na środku opaski, który osoba włącza w sytuacji np. upadku. Urządzenie wówczas łączy się z operatorem, który kontaktuje się z osobą starszą i podejmuje adekwatne działania, np. udziela wsparcia, zawiadamia rodzinę, wzywa pogotowie.

Od początku realizacji projektu w Gminie Środa Śląska zarejestrowano 814 połączeń z centrum monitoringu, z czego 195 stanowiły upadki użytkowników opasek bezpieczeństwa. Jedna z seniorek korzystająca z opaski bezpieczeństwa - Pani Czesława zgodziła się podzielić swoją historią, aby zachęcić do korzystania z rozwiązania w postaci opaski bezpieczeństwa. W rozmowie z  Justyną Hołyst -koordynatorem projektu Korpus Wsparcia Seniorów, realizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie Śląskiej powiedziała, że na początku była sceptycznie nastawiona i nie chciała opaski. Przyznaje też, że był to pomysł jej dzieci, z którym nie do końca się zgadzała. Pani Czesława wskazała też, że początkowo miała problemy z przystosowaniem się do użytkowania opaski, czyli jej zakładaniem i ładowaniem. Skutkowało to tym, że nie zakładała opaski codziennie. - Zdanie zmieniłam, kiedy upadłam - a byłam sama w mieszkaniu - i wcisnęłam przycisk znajdujący się na opasce. Na szczęście tego wieczora miałam założoną opaskę bo telefon znajdował się koło łóżka, czyli poza zasięgiem mojej ręki – dodaje Pani Czesława. W wyniku upadku Pani Czesława nie była w stanie samodzielnie się podnieść. Pani Czesława tak przedstawia sytuację:

- Gdy upadłam nacisnęłam guzik opaski. Odezwał się ktoś do mnie i zapytał co się stało i jakiej pomocy potrzebuję. Skontaktowali się z moim synem, który za chwilę do mnie przyjechał i pomógł mi wstać. Nie potrzebowałam karetki. Pamiętam, że dzwonili do mnie chyba z dwa razy jeszcze po upadku i pytali, czy jest dobrze, czy trzeba karetki. Byłam zdziwiona jak to zadziałało. Dało mi to do myślenia. Gdyby nie opaska to nie wiem, co bym wtedy zrobiła. Mojego wołania pewnie nikt by nie usłyszał. Od tego zdarzenia wiem, jak pomocne są te opaski. Chciałam powiedzieć o swoim przykładzie, by zachęcić innych do korzystania z opaski. 

Przykład Pani Czesławy pokazuje jak ważne jest szybkie dotarcie do osoby i udzielenie niezbędnej pomocy. Dziękuję Pani Czesławie za otwartą i życzliwą rozmowę, w której podzieliła się swoją historią.

Justyna Hołyst

Osoby starze i opiekunów rodzinnych, którzy chcą uzyskać więcej informacji na temat projektu i opasek bezpieczeństwa zapraszamy do kontaktu z Panią Justyną Hołyst – koordynatorem projektu pod numerem: 71 305 01 50.

 

teleopieka zdjecie do rozmowy





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...

Lokalne ogłoszenia drobne

11.08.2024 11:21 wrote:

Sprzedam dom do remontu. CHOMIĄŻA tel. 733-705-583…

04.07.2024 08:16 wrote:

CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ !Kupię m.in.: stare Obrazy , Obrazki, Ikony, Witraże, Ramy, Porcelanę, …

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

ogrody pawlowski trawniki www


ekogroszek baner

Nie przegap tych artykułów.