niedziela 24.09.2023

Imieniny: Gerarda Teodora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Problemy przedsiębiorstw wod.-kan. Komisje senackie chcą skrócenia obowiązywania taryf za wodę i ścieki

SkomentujRekordowo wysoki poziom inflacji, gwałtowny wzrostu cen gazu, paliw, energii elektrycznej – to problemy, z którymi mierzą się nie tylko gospodarstwa domowe, ale też przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Jednym z głównych źródeł ich zmartwień są obecne taryfy opłat za wodę i ścieki – ustalone jeszcze przed drastyczną podwyżką cen.


Fot. UM w Środzie Śląskiej Fot. UM w Środzie Śląskiej


Pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw wod.-kan., spowodowana głównie przez czynniki zewnętrzne, zmusza je do urealnienia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, a także zabiegania o skrócenie dotychczas obowiązujących – zbyt niskich. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorstwa wod.-kan. określają taryfy na okres aż 3 lat.

Biorąc jednak pod uwagę niezwykle dynamiczną sytuację geopolityczną, tak długi okres obowiązywania taryf generuje szereg problemów dla przedsiębiorstw wod.-kan., które obawiając się zachwiania stabilności funkcjonowania, już wstrzymują się z rozpoczynaniem nowych inwestycji, a często muszą ograniczać bieżące remonty, co może nieść ze sobą ryzyko dla ich niezakłóconej działalności.

Szansą wyjścia z tego kryzysu może być proces skracania obowiązujących taryf za wodę i ścieki, nad czym w ostatnich dniach debatowały senackie komisje: Nadzwyczajna ds. Klimatu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski wskazał, że obecna sytuacja geopolityczna nie pozwala na prognozowanie dłuższe, niż rok. Dodał, że sytuacja musi ulec pilnej zmianie, a przedsiębiorstwa nie mają środków na bieżące funkcjonowanie i wdrażanie dyrektyw unijnych.

Po wnikliwej debacie, komisje przyjęły podjęcie inicjatywy ustawodawczej dot. ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – głównie pod względem konieczności skrócenia okresu obwiązywania taryf na wodę i ścieki. To ważny krok dla podjęcia nowelizacji ww. ustawy i szansa na zażegnanie kryzysu finansowego przedsiębiorstw wod.-kan., które podobnie jak inne podmioty dotknięte kryzysem, powinny być objęte czymś w rodzaju „tarczy antyinflacyjnej”.

(prg)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

komnet internet

baner

Nie przegap tych artykułów.