poniedziałek 22.07.2024

Imieniny: Marii Magdaleny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Seniorzy - Emeryci i Renciści zwiedzają Polskę

SkomentujZarząd Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Środzie Śl. zorganizował pięciodniową wycieczkę na Kaszuby. Wycieczka odbyła się w terminie od 1 do 5 maja 2024 r. z udziałem 50 osób.


Fot. Organizatorzy Fot. Organizatorzy


W drodze do miejsca zakwaterowania w Kartuzach, po spotkaniu z przewodnikiem zwiedzaliśmy Kościeżynę, a w niej: Rynek z fontanną Remusa, Muzeum Akordeonu ze zbiorem ponad 300 instrumentów oraz Sanktuarium M.B. Królowej Rodzin-Patronki Miasta. Następnie odbył się spacer po Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym, pierwszym w Polsce na wolnym powietrzu oraz rejs statkiem po jeziorze Wdzydzkim.

W następnym dniu wyjechaliśmy na Trasę Kaszubską ukazującą piękno Szwajcarii Kaszubskiej. W Chmielnie zwiedzaliśmy rodzinną Pracownię Ceramiki Nelców, gdzie odbył się pokaz tworzenia ceramiki na kole garncarskim oraz możliwość zakupu wyrobów.

Z platformy widokowej na Złotej Górze podziwialiśmy piękne widoki na Wzgórza Szymbarskie ze Szczytem Wieżyca oraz jeziora. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajdują się m.in. najdłuższa deska świata, największy fortepian, bunkier partyzancki, Dom Sybiraka, browar i inne interesujące obiekty.

W czwartym dniu w Będominie zwiedziliśmy siedzibę rodową Józefa Wybickiego, w której znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W Bytowie z kolei jest Muzeum Zachodniokaszubskie z siedzibą w Zamku Krzyżackim, którego najstarsza część pochodzi z XIV i XV wieku. W Domu Zakonnym znajduje się wystawa historyczna z ekspozycją dawnych wnętrz, a wystawa etnograficzna prezentuje zabytki kultury Kaszubów bytowskich i wystawy sztuki ludowej.

W ostatnim dniu pobytu odbył się spacer po Kartuzach ze zwiedzaniem m.in. Rynku, Kościoła pw. św. Kazimierza, Kolegiaty Wniebowstąpienia NMP, która ma unikatowy dach w kształcie trumny, zespołu poklasztornego Kartuzów, Alei Filozofów.

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się także z językiem kaszubskim za pomocą tekstu do "Kaszëbsczé nótë". Alfabet kaszubski nieco różni się od polskiego, jednak po kilku próbach zaśpiewaliśmy te "Kaszëbsczé nótë". Kosztowaliśmy również słynnej kaszubskiej tabaki o różnych smakach (ale było kichanie!).

Kaszuby to interesująca kraina Polski i uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z możliwości poznania tego regionu. Bardzo pomocne było wsparcie Gminy kwotą 17.300 zł stanowiącą 22,17% ogólnego kosztu wycieczki, za co uczestnicy oraz organizatorzy dziękują władzom Gminy Środa Śląska.

A.K. / PZERiI

img 20240613 wa0002

img 20240613 wa0000

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


To proste jak zdobywali swiadectwa i dyplomy studiow wyzszych. Przykladem sa Kaczynscy. Jaroslaw Kaczynski jest dobrym ...
ile w takich obozach pracy mozna zarobic - 800 czy 1000 euro net max miesiecznie? Wyzysk ...
Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...

Lokalne ogłoszenia drobne

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

hydrotech do gazety nowa reklama

ogrody pawlowski trawniki www


glory

Nie przegap tych artykułów.