W drodze do miejsca zakwaterowania w Kartuzach, po spotkaniu z przewodnikiem zwiedzaliśmy Kościeżynę, a w niej: Rynek z fontanną Remusa, Muzeum Akordeonu ze zbiorem ponad 300 instrumentów oraz Sanktuarium M.B. Królowej Rodzin-Patronki Miasta. Następnie odbył się spacer po Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym, pierwszym w Polsce na wolnym powietrzu oraz rejs statkiem po jeziorze Wdzydzkim.
W następnym dniu wyjechaliśmy na Trasę Kaszubską ukazującą piękno Szwajcarii Kaszubskiej. W Chmielnie zwiedzaliśmy rodzinną Pracownię Ceramiki Nelców, gdzie odbył się pokaz tworzenia ceramiki na kole garncarskim oraz możliwość zakupu wyrobów.
Z platformy widokowej na Złotej Górze podziwialiśmy piękne widoki na Wzgórza Szymbarskie ze Szczytem Wieżyca oraz jeziora. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu znajdują się m.in. najdłuższa deska świata, największy fortepian, bunkier partyzancki, Dom Sybiraka, browar i inne interesujące obiekty.
W czwartym dniu w Będominie zwiedziliśmy siedzibę rodową Józefa Wybickiego, w której znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. W Bytowie z kolei jest Muzeum Zachodniokaszubskie z siedzibą w Zamku Krzyżackim, którego najstarsza część pochodzi z XIV i XV wieku. W Domu Zakonnym znajduje się wystawa historyczna z ekspozycją dawnych wnętrz, a wystawa etnograficzna prezentuje zabytki kultury Kaszubów bytowskich i wystawy sztuki ludowej.
W ostatnim dniu pobytu odbył się spacer po Kartuzach ze zwiedzaniem m.in. Rynku, Kościoła pw. św. Kazimierza, Kolegiaty Wniebowstąpienia NMP, która ma unikatowy dach w kształcie trumny, zespołu poklasztornego Kartuzów, Alei Filozofów.
Uczestnicy wyjazdu zapoznali się także z językiem kaszubskim za pomocą tekstu do "Kaszëbsczé nótë". Alfabet kaszubski nieco różni się od polskiego, jednak po kilku próbach zaśpiewaliśmy te "Kaszëbsczé nótë". Kosztowaliśmy również słynnej kaszubskiej tabaki o różnych smakach (ale było kichanie!).
Kaszuby to interesująca kraina Polski i uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z możliwości poznania tego regionu. Bardzo pomocne było wsparcie Gminy kwotą 17.300 zł stanowiącą 22,17% ogólnego kosztu wycieczki, za co uczestnicy oraz organizatorzy dziękują władzom Gminy Środa Śląska.
A.K. / PZERiI