Kanalizacja sanitarna została zaprojektowana wyłącznie do odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych, dlatego średnice rur w tym systemie są znacznie mniejsze niż w kanalizacji deszczowej.
Gwałtowny napływ wód opadowych do tego systemu powoduje:
- przeciążenie sieci kanalizacyjnej ,poprzez przepełnienie kanałów sanitarnych, które w dalszej kolejności może prowadzić do lokalnych wypływów nieczystości na powierzchnię terenu, co stwarza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz prowadzi do zalania nieruchomości,
- zanieczyszczenia techniczne - wody opadowe niosą ze sobą zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek i kamienie, które przyczyniają się do szybszego zużycia oraz uszkodzeń urządzeń kanalizacyjnych, co zwiększa koszty eksploatacji i napraw,
- wzrost zużycia energii - dodatkowe ilości wód opadowych, które muszą być przepompowane, prowadzą do zwiększonego zużycia energii elektrycznej przez przepompownie ścieków, co podnosi koszty utrzymania całego systemu.
Stąd, dodatkowe obciążenie kanalizacji sanitarnej wodami opadowymi nie tylko prowadzi do technicznych problemów, ale ma również bezpośredni wpływ na wzrost cen odbioru ścieków sanitarnych dla wszystkich mieszkańców naszej Gminy.
Zgodnie z Ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz. U. 2024, poz. 757), art. 9 ust. 1, wprowadzanie wód opadowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej jest surowo zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grożą kary, w tym ograniczenie wolności oraz grzywna do 10 000 zł.
W celu wyeliminowania możliwości odprowadzenia wód opadowych do kanalizacji sanitarnej, Spółka Średzka Woda będzie prowadziła intensywne kontrole przyłączy kanalizacyjnych na terenie gminy. Warto zaznaczyć, że kontrole będą przeprowadzane z użyciem środków technicznych, które umożliwiają wykrycie nielegalnych przyłączy nawet bez konieczności wchodzenia na teren posesji.
Jeżeli podczas kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, a właściciel nieruchomości nie usunie ich w wyznaczonym terminie, Spółka skieruje wniosek do sądu o ukaranie, zgodnie z w/w ustawą kara może sięgać nawet 10 000 zł.
Dodatkowo, Spółka może rozwiązać umowę na odbiór ścieków, a ponowne przyłączenie do sieci kanalizacyjnej będzie możliwe dopiero po usunięciu nieprawidłowości oraz uregulowaniu wszelkich kosztów związanych z naprawą przyłącza i ewentualnych kosztów sądowych.
Zatem apelujemy do wszystkich mieszkańców oraz użytkowników sieci kanalizacji sanitarnej, aby sprawdzili swoje instalacje kanalizacyjne i upewnili się, że wody opadowe oraz drenażowe nie są odprowadzane do kanalizacji sanitarnej.
Jeżeli takie nielegalne podłączenie występują na Państwa posesji prosimy o niezwłoczne zlikwidowanie podłączenia.
Należy pamiętać, że nieodpowiedzialne działania polegające na odprowadzeniu wód opadowych do systemu kanalizacji sanitarnej, mogą prowadzić do poważnych problemów dla całej społeczności, a także narażać właścicieli nieruchomości na wysokie kary finansowe i problemy prawne.
Apelujemy do Państwa, abyśmy wspólnie zadbali o prawidłowe funkcjonowanie systemu kanalizacyjnego w naszej Gminie i tym samym ograniczyli występowania dalszych podtopień i uszkodzeń infrastruktury odprowadzającej oraz oczyszczającej ścieki bytowe.
Średzka Woda Sp. z o. o. w Środzie Śląskiej